Beebit tuleb päikese eest kaitsta

Suviste päikesepaisteliste ilmadega tahaksime viibida võimalikult palju õues ja nautida päikesepaistet ka rannas. Kas aga randa võiks minna ka koos imikuga ja kuidas mõjub päikesekiirgus beebi õrnale nahale?

Lapse nahk on palju tundlikum kui täiskasvanu oma ning ta reageerib temperatuurimuutustele ja päikesekiirgusele teravamalt, kirjutab ämmaemanda nõuandetelefoni ämmaemand Triinu Adlas sotsiaalmeedias.

Esimesel eluaastal on lapse naha kaitsevõime veel õrnem ning tema termoregulatsioon ei ole veel küps ja on eriti tundlik kõrge temperatuuri suhtes.

Beebi õrn nahk saab otsese päikese käes kiiresti päikesepõletuse. Lisaks võib päikesepõletus ja ülekuumenemine olla beebile eluohtlik. Imiku nahk sisaldab vähe melaniini, mis pakub nahale kaitset päikesekiirguse eest. Seetõttu on beebid eriti tundlikud päikesekiirguse kahjulike mõjude suhtes.

Peale selle, et päikesepõletus võib põhjustada valu, palavikku ja dehüdratsiooni, võivad lapseeas saadud päikesepõletused hilisemas elus soodustada nahavähi teket. Lisaks põletuse ja ülekuumenemise ohule tekitab liigne ultraviolettkiirgus ka naha- ja silmahaigusi.

Alla poole aastase lapsega tuleks päikest vältida

Esimene õueskäik terve, ajaliselt sündinud vastsündinuga võiks suvel olla mõni päev pärast sünnitusmajast kojutulekut, kui beebi on juba uue olukorraga harjunud.

Alla kuue kuuse lapsega ei ole soovitatav otsese päikese käes viibida ning võimaluse korral tuleks eelistada varjulisemaid kohti jalutamiseks.

Alla nelja kuustel lastel ei tööta veel higinäärmed ja see tähendab, et neil puudub üks keha jahutamise mehhanism – higistamine. Seepärast on neil suur oht üle kuumeneda. Õhu- ja päikesevanne võiks beebiga teha suvel liikuvate puulehtede varjus, et vältida päikesepõletust.

Kuuekuuse beebiga võib alguses päikese käes olla mitte rohkem kui 5 - 7 minutit korraga. Tasapisi võib seda aega pikendada. Beebi pea võiks siiski olla varjus ja päike peaks paistma ainult kehale. Kui vähegi võimalik, tasub lapsega päikese kätte minekul vältida keskpäevaseid aegu, kella 11 ja 15 vahelisel ajal, mil ultraviolettkiirgus on kõige tugevam.

Ka üle aastase lapsega ei tasuks korraga päikese käes viibida kauem kui tund või paar ning sellegi aja jooksul tasub vahepeal otsida varjulisemaid kohti.

Palava ilmaga väljas olles tuleb katsuda aeg-ajalt beebi otsaesise ja kaela nahka. Kui tal on palav, muutub nahk higiseks. Sel juhul tuleb beebi viia jahedamasse kohta ja vahetada tal riided. Lisaks vajab beebi kuumuse ja palavusega rohkem vedelikku kui tavaliselt, seega tuleks teda kuumade ilmade puhul imetada tihedamini kui tavaliselt. Last ei tohi jätta päikese kätte magama. 

Nahka tuleb kaitsta

Beebiga päikese käes viibides tuleb tema õrna nahka päikese eest hoolikalt mitmel moel kaitsta. Beebile on parimaks kaitseks riietus ja vari, sest alla kuue kuuste imikute puhul ei soovitata kasutada veel päikesekaitsekreemi.

Lapse riietus peab lähtuma õhutemperatuurist. Palava ilmaga võiksid beebil seljas olla õhemad, heledad ja mittesünteetilisest, õhku hästi läbilaskvast materjalist – puuvillasest, linasest või trikotaažist – riided. Heledat värvi riided peegeldavad kuumust ja jahutavad paremini nahka.

Vastsündinu õhukesed rõivad võiksid olla pikkade varrukate ja säärtega, et ka beebi käed ja jalad oleksid kaetud ning need võiksid lahedalt seljas istuda. Päikese kätte minnes tasub kaasa võtta vahetusriided, mida saab lapsele selga panna, kui ta on higistanud.

Kindlasti peaks beebi kandma mütsi, mis kaitseb päikese ja temperatuurikõikumiste eest. Hästi sobib laiaääreline müts, mis kaitseks ka lapse nägu, kaela ja kõrvu. Kuna beebi naha kaitsemehhanismid pole veel välja kujunenud, võib kergesti tekkida päikesepõletus ka ninal, huultel ja kõrvadel.

Üle kuue kuuste beebide nahal võib päikesekaitsekreemi juba kasutada. Beebi nahka peaks määrima spetsiaalselt lastele mõeldud päikesekaitsekreemiga, mille kaitsefaktor on vähemalt 30. Erinevaid, spetsiaalselt imikutele ja väikelastele mõeldud päikeseblokaatoreid leiab apteekidest.

Beebile päikesekaitsekreemi valides tuleks jälgida selle looduspuhtust ja päikesekaitsefaktorit. Beebi õrnale nahale sobib kreem, mis sisaldab orgaanilisi õlisid ja taimeekstrakte. Kaitsekreemides olevad keemilised ühendid imenduvad kergesti läbi beebi õrna naha ja võivad tekitada terviseprobleeme, näiteks allergiat või nahaärritust.

Kreemi peaks nahale määrima vähemalt 30 minutit enne päikese kätte minekut, sest kreemi imendumine ja kaitseefekti toimima hakkamine võtab natuke aega. Kreemi tuleb kanda beebi katmata kehaosadele, näiteks kätele.

Beebit ei tohi kunagi jätta vankriga päikese kätte magama, ta võib väga kiiresti üle kuumeneda. Kindlasti ei tohi rannas lapsevankri avaust teki, rätiku või muu kangaga kinni katta, seda isegi mitte varjus. Temperatuur kinni kaetud avausega vankris võib kiiresti tõusta ja põhjustada kiirelt beebi ülekuumenemise.

Äripäev
12. July 2017, 19:14

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi