Trauma korral võta eraldunud hammas arsti juurde kaasa

Enne suvepuhkust käi hambaarsti juurest läbi.
Enne suvepuhkust käi hambaarsti juurest läbi.Foto: Scanpix/Caro
Kui hambaga juhtub trauma, tuleks esimesel võimalusel pöörduda hambaarsti poole ja ühes võtta ka kild või terve hammas.

Jäised joogid, jäätis, happelised puuviljad, sportlikud väljasõidud ja ebaregulaarse toitumisega aktiivne puhkus võivad suvel tunduda kosutavad ja mõnusad, kuid põhjustada ootamatult hambamuresid, mis kauaoodatud puhkusele negatiivse pitseri võivad vajutada.

Sakala Hambaravi arst Kaja Kiige annab nõu, millele pöörata tähelepanu, et puhkus saaks mööduda ilusa naeratuse seltsis.

Hambaid tuleb pesta ka puhkusel olles!

Kuigi kaks korda päevas hammastepesu on elementaarne, siis võib see puhkuseperioodil ununeda nagu teisedki "kohustused". Ometi on hammaste pesemine ja niiditamine tervisliku suuhügieeni lahutamatu osa igal aastaajal. "Tasub investeerida korralikku hambaharja ning mõelda võiks ka sellele, et väljasõitude korral on võimalik hambahari mugavalt kaasa võtta," toonitas doktor Kiige. "Kuigi matkal või telkides ei pruugi pesemisvõimalused olla kergesti ligipääsetavad, siis hambaid saab pesta ikka," rõhutas arst.

Enne puhkust hambaarsti juurest läbi

Kui oled hambaarsti külastust edasi lükanud, siis enne puhkust tasub see ette võtta, et kontrollida suutervise olukorda ning ennetada võimalikku ootamatut hambavalu, et see ei rikuks puhkust eriti kui tegemist on reisiga välismaale. Reisile minnes tasub siiski sõlmida tervisekindlustus, mis vajadusel kataks ka hambaravikulud.

Tervislikud ampsud

Puhkuse juurde käib sageli ka endale "millegi hea" lubamine. Selleks, et hea oleks ka kasulik, tasub jälgida näiteks jäätise suhkrusisaldust ning ka happeliste puuviljade tarbimise aega. Hammaste tervisele on eriti kasulikud näiteks õun, porgand aga ka maasikad. Doktor Kiige sõnul mõjub porgandi söömine justkui massaaž igemetele. Värsked puuviljad ja ka mõned marjad nagu maasikad, puhastavad hammaste pealispinda, kuid ometigi ei tasu unustada, et need on happelised.

"Happelisi puuvilju tasub süüa kas 30 minutit enne või pärast hammaste pesu. Pärast marjade jt happeliste toiduainete söömist tasub suud kergelt loputada puhta veega," soovitas hambaarst.

Õnnetused ja traumad

Olgu tegemist võrkpalli mängimise, rattasõiduga või hoopis surfilaual kulgemisega, sportlike tegevuste ajal võib juhtuda, et hambast tuleb kild ära või saab kannatada suisa kogu hammas.

"Kui hambaga juhtub trauma, tuleks esimesel võimalusel pöörduda hambaarsti poole ja oluline oleks üles otsida ja alles hoida ka kild või hammas, mis on eraldunud. Samuti tuleks trauma kohta hoida niiskena ning samamoodi hambaga – hammast on võimalik transportida näiteks piima või sülje sees, kuid puudutada tohiks ainult hamba krooni osa," soovitas Kiige.

Ta lisas, et oluline on hamba päästmiseks on kiirus. "Mida kiiremini pääseb patsient arsti juurde, seda suurem on tõenäosus, et oma hammas õnnestub päästa," ütles Kiige. Juhul kui enda hambaarsti juurde pole võimalik kiiresti saada, tuleks pöörduda erakorralisse vastuvõttu. 

Äripäev
28. June 2017, 14:32

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi