Mikroobid seavad end haiglas sisse vaid tundidega

Kirurg haiglas käsi pesemas enne operatsiooni.
Kirurg haiglas käsi pesemas enne operatsiooni.Foto: Scanpix/PantherMedia
Sageli arvatakse, justkui peaksid haiglad olema täielikult steriilsed, kuid sada protsenti steriilseid ruume pole olemas.

"Sa kannad endaga kaasas ligikaudu 40 triljonit mikroobi ja külvad neist 38 miljonit iga tund oma lähiümbrusse," Chicago ülikooli mikrobioomi keskuse juht Jack Gilbert ERR Novaatorile.

Aastal 2013 avanes Gilbertil ja tema kolleegidel võimalus uurida mikrobioomi muutusi verivärskes Chicago ülikooli erahaiglas.

Haigla avamisele eelnenud kuudel moodustasid palatite ja tööruumide erinevatel pindadel õilmitsevatest bakteritest lõviosa äärmiselt vastupidavad mikroobiperekonnad nagu Acinetobacter ja Pseudomonas. Esimeste patsientide saabudes muutus kõik päevapealt. Juba ühe ööpäeva, võimalik, et seitsme tunniga koloniseerisid haigla seinad, põranda ja teised pinnad inimeste nahal elutsevad mikroobid, näiteks Streptococcus ja Corynebacterium.

"Juba päev hiljem on keskkonnast inimeste nahale ja nende sisemusse sattuvate bakterite näol tegu juba suuresti nende endi poolt eelnevalt keskkonda heidetud mikroobidega," sõnas Gilbert.

Aeg-ajalt satub nende sekka haiglatöötajatelt ja külalistelt ning veidi harvem eelnevalt samas palatis elanud patsientide baktereid. Vaatamata sellele, et pindu igal päeval hoolikalt puhastatakse.

 
Äripäev
05. June 2017, 12:31

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi