Milline on dr Now dieet, mis kaotab aastas 100 kg?

Ligi 300kilone mehhiklane Michael kaotas aastaga 130 kilogrammi.
Ligi 300kilone mehhiklane Michael kaotas aastaga 130 kilogrammi.Foto:
Telekanalis TLC jookseb viiendat hooaega hittsari ülipaksudest ameeriklastest, kes kaotavad spetsiaalse dieedi ja maovähenduslõikuse abil aasta jooksul keskmiselt 100 kilo. Mida määrab neile nende arst dr Now?

Telesari "My 600 lb life" keskendub inimestele, kelle kehakaal jääb 270-300 kg ringi, vahel isegi üle selle. Saate alguses näidatakse nende ennasthävitavat elustiili, kuhu kuulub hommikune suurtes valudes ärkamine, vaevaline pesemine, haavandite hooldamine ja perele koormaks olemine. Ainsaks rõõmuks on toit, mida pereliikmed tigedale paksule vastuvaidlemata toovad, hoolimata selle tervlislikkusest.

Mõni neist suudab veel ise autot juhtida ja tunnistab, kuidas kohe pärast hommikusööki sõidab ta mõnda kiirtoidukohta ja tellib autosse lisaportsjoni hommikusööki. Paljud neist aga ei liigu või upitavad end heal juhul ratastooli või tugitooli.

Saate edenedes kohtuvad nad legendaarse, üle 70aastase dr Younan Nowzaradaniga, kes ühena vähestest arstidest julgeb nii ülekaalulistele inimestele maovähenduslõikusi teha. Paljud paksude perekonnad võtavad selleks ette vaevalise kolimise ühest osariigist teise, kuna dr Now elab Texases. Kolitakse terve perega, ka lapsed vahetavad kooli ja tööl käivad pereliikmed peavad leidma uue töökoha.

Enne, kui patsient ette võetakse, peab ta olema suuteline muutma oma toitumis- ja liikumisharjumusi ja võtma kaalust alla, tavaliselt 23 kg ühe kuuga. Kui see tase saavutatud ja analüüsid korras, pääseb inimene lõikuslauale. Teises etapis, kui nahk juba lotendama jääb ja segab liikumist, teeb doktor ka nahaeemalduslõikusi. Tavaliselt lõpeb saade helgetes toonides: inimene on kaalust maha võtnud, suudab rohkem, mõni läheb isegi tagasi tööle, võtab perega rohkem ette. 

Millise dieedi ta paksudele määrab? Tavaliselt paneb dr Now nad 1200 kilokalorilisele dieedile. Võrdluseks, normaalne täiskasvanud inimene võiks päevas tarbida 1800-2000 kilokalorit, kui ta erilist füüsilist koormust ei rakenda. 

"Kaalulanguse kirurgiat võib käsitleda mehaanikana, kui palju toitu sulle sisse mahub, et kõht täis oleks, või kui palju toitaineid ja kaloreid imendub seedesüsteemi, kuid operatsiooni ei suuda kontrollida sinu käitumist edaspidi," seisab arsti veebilehel. "Kui sa sööd vähem, siis tuleb nii hästi kui võimalik ära kasutada kaloreid, mida tarbid."

Tema dieet on valgudieet. Tema lehekülg loetleb teravilju, piima-, valgu, rasvaaineid ja õlisid, puu- ja köögivilju, suhkruid, kiudained ja soola. Erinevad kogused on meestele ja naistele.

Mehed peaksid sööma kuus või seitse untsi teravilja päevas, naised kuus untsi (1 unts on 28,35 grammi). Mehed peavad sööma päevas kuus kuni kaheksa untsi liha, kaunvilju või muud valku ja naised vajavad 4-6 untsi liha, kaunvilju või muud valku. Kanamunad on dieedis tähtsal kohal. Mõlemast soost kaalulangetajad peaksid tarbima päevas umbes kolm tassi piimatooteid või piima alternatiivi, sest piimatoode annab kaltsiumi.

Tervislikud rasvad on olulised tasakaalustatud toitumisel. Mehed ja naised peaksid saama oomega-3 rasvhappeid, mida leidub kalas ja linaseemnetes, kuid mitte sööma trans-rasva või hüdrogeenitud õli, mis on tavaliselt töödeldud või praetud toidus.
Puuvilja ja köögivilja tohib süüa viis või kuus portsjonit päevas, kuid et neil on erinev kalorite arv, on kõvasti arvutamist.

Suhkur ja maiustused on vähese toitumisväärtusega ja neid tuleks igapäevaselt vältida.  Soovitatakse süüa 25-25 grammi kiudaineid päevas. Mehed ja naised vajavad vähem kui 2300 mg naatriumi (soola) päevas.

Vaata viimast saadet, kus peategelaseks on 32aastane mehhiklasest Michael, kes kaalub saate alguses 288 kilogrammi ja on oma naisele ja kahele teismelisele lapsele suureks koormaks. Nad kolivad Arizonasest Texasesse ja algab tema vaevaline kaalulangetamise programm. Esimestel kuudel ei suuda ta kuidagi järgida dr Now dieeti ja võtab kuuga alla vaid 7 kg. Millise kaaluni ta saate lõppedes jõuab? See üllatab nii arsti kui ka teda ennast. Ta on üks väheseid, kes 12 kuu möödudes kuuleb arstilt juba kutset ka nahaeemalduslõikusele.

 

Äripäev
30. May 2017, 08:25

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi