Igal 10. lapsel võib esineda migreeni

Kui peavalu esineb alla 3aastasel lapsel, tuleb kindlasti arsti poole pöörduda.
Kui peavalu esineb alla 3aastasel lapsel, tuleb kindlasti arsti poole pöörduda.Foto: Scanpix
Ka lapsed pole peavalude eest kaitstud. Kõige sagedasemad on pingepeavalud, kuid üsna tihti esineb ka migreeni.

Tartu Ülikooli Kliinikumi lasteneuroloog Ulvi Vaheri sõnul on peavalu lapse ja noorukieas levinud probleem, esinedes pooltel lastest. Sageli jääb lapse peavalu vajaliku tähelepanuta.  

„Kõige sagedamini on tegemist nn primaarsete peavaludega - pingepeavaludega (kuni 25%) või migreeniga (kuni 10% laste peavaludest). Õige peavalutüübi diagnoosimine ning sobivaimate ravi- ja leevendusvõtete leidmine on selliste peavalude korral oluline juba lastel, sest kolmveerandil lastest, kellel esines lapseeas peavalusid, püsisid need ka täiskasvanuna,“ selgitab dr Vaher.

„Peavalu võib esineda ka mõne muu haiguse tunnusena, näiteks ülemiste hingamisteede infektsioonide puhul. Peavalu võib olla ka raske, kiiret abi vajava probleemi väljenduseks,“ lisab ta. 

Iga peavalu lapsel vajab tähelepanu, kuid kindlasti on vaja pöörduda arsti poole järgnevatel juhtudel:

·        kui peavalu tekib alla 3 aasta vanusel lapsel,
·        kui peavalud tekivad äkki, justkui ilma põhjuseta, ning on tugevad ja sagedased või harva esinenud nõrgad peavalud muutuvad sellisteks,
·        kui peavaludele kaasnevad oksendamine, palavik, teadvuse häire või käe või jala nõrkus,
·        kui esinevad peavalud, mis ei lase lapsel öösel magada.
 
„Kõik täiskasvanutele mõeldud ravisoovitused lastele ei sobi. Seega on oluline peavalu õigesti ravida ning lisaks ravimitele vajadusel kasutada ka näiteks psühhoteraapia või füsioteraapia võimalusi,“ kinnitab Eesti Peavalu Seltsi president, Tartu Ülikooli Kliinikumi neuroloog Mark Braschinsky. Ta soovitab peavalu puhul konsulteerida esmalt perearstiga, kes vajadusel suunab spetsialisti juurde.

Lisainformatsioon:
Eesti Peavalu Selts korraldab 27. mail kell 11 peavalu teemalise loengupäeva, kuhu on tervisehuvilised oodatud loenguid kuulama ning arstidele küsimusi esitama. Üritus toimub Tartus Dorpati konverentsikeskuses. Üritus on kõigile tasuta.

Lektorid on Eesti Peavalu Seltsi juhatuse liikmed lasteneuroloog Ulvi Vaher, arst-õppejõud ning Tartu Ülikooli kliinikumi peavaluspetsialist neuroloog Kati Toom, lastepsühholoog Mairi Männamaa ning peavalude ravil spetsialiseeruv füsioterapeut Kairit Linnaste.  

Äripäev
25. May 2017, 12:17

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi