Ettevaatust, Euroopa puhkuseriikides levib kollatõbi

Alates 2016 veebruarist on hakanud osades EL riikides märkimisväärselt kasvama A-viirushepatiidi ehk kollatõve haigusjuhtude arv. Kahjuks on need populaarsed kuurortpiirkonnad.

Nii näiteks on registreeritud Itaalias alates 2016. aasta augustist veidi üle tuhande A-viirushepatiidi haigusjuhtu, mis ületab viiekordselt 2015 aastal registreeritud haigusjuhtude arvu. Valdav osa haigestunutest on mehed, neist enam kui poolte puhul on tegemist meestega seksivate meestega (MSM).

Portugalis on sel aastal registreeritud juba üle 250 A-viirushepatiidi haigusjuhu, aasta varem samal ajal oli haigestunuid vaid 44. Enamus haigestunutest on Lissaboni elanikud ja 90 protsendil juhtudest on tegemist MSM gruppi kuuluvate meestega.

Hispaanias registreeriti eelmisel aastal A viirushepatiiti haigestumisi 1152 korral. Seda oli kaks korda enam aastataguse ajaga võrreldes. Ka Hispaanias olid ligi 70 protsenti haigestunutest üle 15-aastased mehed, neist veerandi jagu kuulusid MSM gruppi.

Selle aasta esimeses kvartalis on Hispaanias registreeritud juba üle 1300 A-viirushepatiidi haigusjuhtu. Enamik haigestunutest on olnud vaktsineerimata mehed, kel on seksuaalsuhteid meestega  Võrdluseks: 2016. a samal perioodil registreeriti riigis 198 haigusjuhtu.

Juuni lõpus toimub Madridis ülemaailmne WORLDPRIDE  festival, mis võib soodustada haiguse levikut. Seega tuleks festivalile sõitjatel haigestumise ennetamiseks end vähemalt kaks nädalat varem A-viirushepatiidi vastu vaktsineerida.

Eestis on 2017. aasta nelja kuuga registreeritud 10 A-viirushepatiiti haigestumist, neist kolm olid sisse toodud haigusjuhud ja 7 kohalikud haigestumised. Võrdlusena 2016. aastal registreeriti kokku 7 haigestumist, neist kahel korral oli haigestumine seotud reisimistega.

Ajavahemikul 1996 kuni 2016. a on Eestis vaktsineeritud A-viirushepatiidi vastu ca 53 000 inimest. A-viirushepatiidi vaktsiin on Eestis hetkel olemas, kuid paljudes EL riikides on juba olnud A-viirushepatiidi vaktsiini tarneraskuseid.

Vaktsiini hind Tallinna kõige soodsamas vaktsineerimiskohas LTKH nakkuskliinikus on 38,5 eurot, mis on võrreldav puugivaktsiini hinnaga täiskasvanutele. Veel soodsam on see aga näiteks Tallinna Munitsipaalperearstikeskuses, 35 eurot.

Muud soovitused nakatumise ennetamiseks:

  • pesta sageli käsi;
  • pesta käsi pärast tualeti kasutamist;
  • mitte süüa ega juua pesemata kätega;
  • mitte puudutada ega hõõruda pesemata kätega silmi, suud;
  • mitte süüa pesemata puu-/köögivilju;
  • mitte süüa termiliselt töötlemata toitu;
  • mitte kasutada teiste isikute joogipudeleid, lusikaid, kosmeetikaesemeid, prille, vms;
  • mitte neelata basseinis või veekogudes vett.
Äripäev
25. May 2017, 13:28

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi