Apteeker: uriinipidamatus vajab kohest tähelepanu

Uriinipidamatus on ebamugav probleem ning sageli ei kipu inimesed selle olemasolu ei oma perearstile ega ka apteekrile kurtma. See aga võib viia probleemi süvenemiseni ja pärssida tõsiselt igapäevaelu toimetusi. Paljud aga ei tea, et enamikel juhtudel on uriinipidamatus ravitav.

Uriinipidamatus on laialt levinud probleem nii naiste kui ka meeste seas.  Uuringu kohaselt kannatab elu jooksul selle probleemi all iga kolmas naine ja iga kümnes mees.

Peamise põhjusena, miks see probleem lahendust ei leia, toob BENU Apteegi proviisor Marina Rjabtsova välja piinlikkustunde.

"See on selline mure, mille tõttu inimene hakkab end ebamugavalt tundma nii tööl kui vabal ajal seltskonnas, sest kardab, et halb lõhn võib viidata probleemile. Ebamugavaid olukordi hakatakse vältima, isoleeritakse end seltskonnast ja see võib viia tõsise stressini," kirjeldab Rjabtsova üsna levinud stsenaariumi.

Mis seda põhjustab

Teadmatusest arvatakse, et uriinipidamatus käib vanemaks saamisega kaasas. Kuid apteekri sõnul pole see pelgalt nii. 

Põhjuseid, miks ebameeldiv probleem erinevas eas võib tekkida on Rjabtsova sõnul erinevaid. Nii meestel kui naistel võib uriinipidamatus tekkida mitmete neuroloogiliste haiguste, diabeedi, trauma või teatud ravimite võtmise tagajärjel.

Naistel on sagedasemateks uriinilekke põhjustajateks rasedus ja sünnitamine, menopausiikka jõudmine, aga ka ülekaal. Need võivad olla põhjused, mille tagajärjel nõrgenevad vaagnapõhjalihased ja avalduvad probleemid.

Meestel on pidamatuse üheks põhjuseks probleemid eesnäärmega.

Millal arsti poole pöörduda?

Kindlasti soovitab proviisor sümptomite korral kohe arsti poole pöörduda, et selgitada välja probleemi põhjused.

"Rõhutan veelkord, et abi on olemas ja oluline on õigeaegne diagnoos ja õige ravimeetodi valik - erinevaid põhjuseid ravitakse erineval moel," ütles Marina Rjabtsova.   

Paraku ei anna Rjabtsova sõnul ravi kõikide patsientide puhul täielikku paranemist, kuid igaühele leitakse kindlasti sobiv abivahend ja lahendus, et normaalne igapäevaelu selle tõttu ei kannataks.

Millised on ravivõimalused?

Uriinipidamatuse põhjused on erinevad ja seetõttu on ka ravi eri patsientide puhul hoopis erinev. Seetõttu ongi väga oluline võimalikult kiiresti välja selgitada, mis probleemi põhjustab. Vastavalt põhjustele, tegeleb uriinipidamatuse väljaselgitamise ja raviga kas perearst, uroloog, günekoloog või neuroloog. Kuid esimene samm lahenduse otsimisel on kindlasti perearst.

Haiguse raviks on vastavalt põhjusele mitmeid võimalusi. Üheks olulisemaks on aga vaagnapõhjalihaste treenimine. Treenimisel peab olema järjepidev ja tulemused on märgatavad alles mõne kuu kuni poole aasta pärast.

Ravimeid kasutatakse nii üliaktiivse põie kui ka stress-uriinipidamatuse puhul, menopausiealistel naistel on selleks östrogeenasendusravi. Kirurgiline ravi on andnud häid tulemusi nii sega- kui stress-uriinipidamatuse all kannatajate puhul.

Abivahendid tõstavad elukvaliteeti

Kuna iga ravi võtab aega ja kahjuks kõiki ravida polegi võimalik, saab normaalse igapäevaelu toetamiseks abi spetsiaalselt uriinipidamatuse kontrollimiseks mõeldud abivahenditest. Apteekri sõnul on näiteks olemas mugavad ja diskreetsed pesukaitsevahendid, mis imavad vedeliku endasse ja ei lase ebameeldival lõhnal tekkida.  

Soovitused uriinipidamatuse puhul

Uriinipidamatust aitab leevendada õige toitumine, sest mõned toidud ja joogid ärritavad põit. Samuti on oluline füüsiline aktiivsus, et tõsta lihastoonust. Proviisor toob välja ka levinud valearusaama, mille kohaselt piiratakse oma päevast vedelikutarbimist, sest nii loodetakse probleemi vähendada.

Tegelikult on asi aga vastupidi ja vedelikupuudus võib asja hullemaks teha - jääkainete sisaldus uriinis suureneb ja see omakorda ärritab põit.

Proviisor Marina Rjabtsova paneb probleemi all kannatajatele südamele, et nad pöörduksid perearsti poole või apteeki, et saada asjakohast nõu võimalike lahenduste kohta.

"Te ei ole oma murega üksi, tulge küsige nõu. Kindlasti leitakse igaühele sobiv abivahend või ravi ja saate oma igapäevast elu jätkata, ilma et peaks ebameeldivuste pärast muretsema.”

 

Äripäev
24. May 2017, 19:10

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi