Miks vajad reisiks ravikindlustuskaarti?

Eiffeli torn Prantsusmaal Pariisis.
Eiffeli torn Prantsusmaal Pariisis.Foto: Scanpix/PantherMedia
Plaanid puhkust Euroopa Liidus, aga ei ole kindel, kuidas tervisehäda korral võõral maal ravile pääsed? Haigekassa spetsialistid selgitavad.

Euroopa Liidus arstiabi saamiseks tuleb raviasutuses esitada Euroopa ravikindlustuskaart või selle asendussertifikaat ning isikut tõendav dokument.

Euroopa ravikindlustuskaardi alusel on õigus saada tervishoiuteenuseid, mida osutatakse riikliku ravikindlustussüsteemiga hõlmatud raviasutustes.

K: Kuidas saada endale Euroopa ravikindlustuskaarti?

V: Euroopa ravikindlustuskaarti on võimalik tellida endale portaalist www.eesti.ee, esitada taotlus haigekassa piirkondlikku klienditeenindusbüroosse või saata see haigekassasse posti teel kas lihtkirjana või digiallkirjastatuna e-posti teel.

K: Kui Euroopa ravikindlustuskaardi kehtivusaeg hakkab läbi saama, siis kas uue kaardi saamiseks peab tegema uue taotluse või saab selle juba olemasoleva kaardi alusel?

V: Uue Euroopa ravikindlustuskaardi saamiseks tuleb esitada siiski uus taotlus. Uue kaardi saab tellida kuu aega enne vana kaardi kehtivuse lõppu.

K: Kui kiiresti on võimalik Euroopa ravikindlustuskaart kätte saada ning kui kaua see kehtib?

V: Kui tellida Euroopa ravikindlustuskaart haigekassa büroosse, saab selle kätte 7–10 päeva pärast. Tellides kaardi endale postiga koju, jõuab see kohale veidi kiiremini.

Euroopa ravikindlustuskaart kehtib kolm aastat, kui inimene on ravikindlustatud. Alla 19aastastele väljastatakse kaart kehtivusajaga viis aastat.

K: Kas vajaminev arstabi on kehtiva Euroopa ravikindlustuskaardiga välisriigis tasuta?

V: Vajaminev arstiabi ei ole tasuta – maksta tuleb patsiendi omavastutustasud (visiiditasu, voodipäevatasu jne) asukohamaal kehtivate tariifide järgi. Neid patsiendile hiljem ei korvata. Samuti ei kata Euroopa ravikindlustuskaart riikidevahelise transpordi kulusid.

K: Millest peaks alustama ja milliseid pabereid esitama haigekassale, kui soovitakse minna välismaale eriarsti konsultatsioonile? Kas haigekassa hüvitab kõik kulud?

V: Välisriiki ravile suunamiseks peab haigekassale esitama taotluse, millele oleks hea lisada võimalusel ka arstliku konsiiliumi otsus ning väljavõte haigusloost. Arstliku konsiiliumi otsuse saamiseks tuleb pöörduda raviarsti poole, kes selle koostab.

Otsuseta taotluseid menetletakse kauem, kuna siis tuleb haigekassal endal pöörduda isiku raviarsti poole palvega kutsuda kokku konsiilium.

Haigekassa katab vaid loa saanud inimeste ravikulud. Kui inimene esitab hüvitamise taotluse või raviarve hiljem, ilma eelneva kokkuleppeta, siis haigekassa ravikulusid ei korva.

Loe Euroopa ravikaardi kohta põhjalikumalt haigekassa lehelt ja tee taotlus kaardi saamiseks aegsasti enne reisi.

 

 

Äripäev
12. May 2017, 15:17

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi