Ülekaalu 9 võimalikku põhjust

Kas kehakaalu kontrollivad pärilikud ainevahetuse faktorid või väliskeskkonna mõjud? Kas söömiskäitumist juhib organismi sisemine kontroll või on see inimese vaba tahe?

Uurimused seostavad ülekaalu mitmesuguste faktoritega, selgub toitumine.ee kodulehel.

Vähene kehaline koormus, sage televiisori vaatamine ja arvuti kasutamine. Veel sada aastat tagasi võis inimene tarbida päevas ligi 3000 kcal, kuna tegi rasket kehalist tööd ja kulutas toiduga saadud energia ka ära. Täiskasvanud naisterahva põhiainevahetuseks kulub umbes 1300–1400 kcal, mehel aga 1600–1900 kcal päevas. Tänapäeval kulub tööealise inimese kehaliseks koormuseks keskmiselt 400–1200 kcal päevas. Päevane kogu toiduenergia peaks seega olema tööealisel olenevalt töö ja tegevuse iseloomust ligikaudu 1900–2800 kcal.

Söögikordade vahele jätmine. Regulaarne toitumine on normaalse kehakaalu saavutamise ja püsimise tähtis faktor. Liiga pikad söögivahed tekitavad näljatunde.

Sagedane väljaspool kodu söömine ja kiirtoitude rohke tarbimine. Vahetevahel väljas söömine ei tekita probleeme, kuid kui see muutub sagedaseks, ei ole päevane energiatarbimine enam kontrolli all, sest on raske hinnata söödud toidu toiteväärtust.

Madalam haridustase. Haritumad inimesed teavad tavaliselt rohkem ka tervislikust toitumisest. Samuti on neil paremad võimalused kõrgema toiteväärtusega toidu ostmiseks.

Suurenev jõukus vaesemates elanikkonna kihtides. Kui inimesed on kaua aega pidanud püksirihma pingutama ja nende sissetulekud on nüüd suurenenud, tahavad nad kaotatud aega tagasi teha ning proovida kõike seda, millest on pidanud varem loobuma.

Unehäired. Uurimused on näidanud, et liiga lühike uneaeg pidurdab täiskõhutunnet tekitava hormooni leptiini eritumist ning mõjutab ainevahetust. Seeläbi suureneb ülekaalu oht.

Ema ülekaal raseduse ajal ja lapse liiga suur sünnikaal. Mõlemad suurendavad riski, et laps muutub ülekaaluliseks.

Geneetiline eelsoodumus. Söögiisu ja metabolismi kontrollivad mitmesugused geenid ja väga harva on nende kombinatsioon selline, et see soodustab ülekaalu ja rasvumist. Enamikel juhtudel on ülekaaluliste vanemate laste suur kehakaal seotud ikkagi koduste toitumisharjumustega.

Lisaks mainitule mõjutavad ülekaalu tekkevõimalust aga veel paljud teised faktorid.

Äripäev
05. May 2017, 14:58

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi