Raske gripihooaeg: viirus on võtnud 45 inimese elu

Gripi tõttu surnud inimestest kuulusid kõik gripi suhtes riskirühma ja keegi neist polnud vaktsineeritud.
Gripi tõttu surnud inimestest kuulusid kõik gripi suhtes riskirühma ja keegi neist polnud vaktsineeritud.Foto: Scanpix
Käesolevat hooaega haigestumise raskuseastme järgi võrreldes võib öelda, et hooaeg kujunes raskemaks kui kõik varasemad.

Terviseameti andmeil on sel hooajal vajanud gripi tõttu haiglaravi 1403 inimest, neist 105 inimest intensiivravi. Gripist tingitud tüsistuste tõttu on surnud 45 haigestunut.

Ameti hinnangul saab käesoleva gripihooaja haigestumuse intensiivsust hinnata keskmiseks.

Haigestunute arvu osas osutus hooaeg üheks leebemaks, maksimaalne haigestunute arv ei ületanud 6603 inimest nädalas.

Eelmistel hooaegadel oli haigestunute arv hooaja kõrghetkel 7751–11 000 nädalas.

Hooaja iseärasuseks oli varajane grippi haigestumise tõusu algus ja suhteliselt väike ambulatoorsete pöördumiste arv madala laste osakaaluga ülemiste hingamisteede viirusnakkustesse ja grippi haigestunute seas.

Teiseks iseärasuse põhjuseks võib pidada seda, et ringluses oli ainult üks gripiviirus, milleks oli A -gripiviiruse alatüüp (H3).

Tavaliselt kinnitatakse laboratoorselt hooaja jooksul nii A- kui ka B gripiviiruseid, sageli mõlemad A gripiviiruse alatüübid, mistõttu  on üldhaigestumuse määrad tavaliselt kõrgemad.

Sel aastal ringluses olev gripiviirus A(H3N2) on toonud kaasa palju raskekujulisi haigestumisi ennekõike vanemaealiste inimeste hulgas, kes on moodustanud 72 protsenti kõikidest seni haiglaravi vajanutest.

Raskete gripijuhtude ülevaade

Vanusrühm 0-14: Kuni 15aastastest lastest on hooajalgripi tõttu intensiivravi vajanud kolm last. Kaks last (vanuses 1.a 5k. ja 8-aastane) paigutati intensiivi palavikuga seotud krampide tõttu ennetaval põhimõttel.  Suri 7kuune laps, kes oli väidatavalt enne terve, kodus oli kaks päeva kõrge palavikuga.

Vanusrühm 18-64 : kokku hospitaliseeriti 19 inimest vanuses 18 kuni 64 a. Selles vanusrühmas suri kolm inimest.

Vanusrühm 65 ja vanem: intensiivravi  vajas 83 inimest. Kõik kuulusid gripi suhtes riskirühma nii vanuse kui ka kaasuvate haiguste tõttu. Keskmine intensiivravi kestus oli 13,8 päeva (piirid 1 päev kuni 22  päeva).

Surmajuhtude ülevaade

Kui varasemate aastate gripisurmade arv  on jäänud Eestis 20-22 juhu juurde, siis sel hooajal on gripist tingitud tüsistuste tõttu surnud 45 inimest vanuses 7 kuud kuni 95 eluaastat, neist üle 90% olid vanemaealised. Surnute mediaanvanuseks on 79,5 aastat. Keskmine intensiivravi kestus surnutel oli 9 päeva (piirid 1 päev kuni 22 päeva).

Kõik kuulusid gripi suhtes riskirühma, keegi polnud vaktsineeritud. 

Selle hooaja eripäraks võib lugeda hooldekodudest intensiivravi osakonda sattunute kõrget arvu ja 17 inimesest, kes sattusid intensiivravisse hooldekodudest surid 12.

Äripäev
05. May 2017, 17:41

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi