Regulaarne rattasõit aitab vältida raskete haiguste riski

Selleks, et alaneks tuntavalt südamehaiguste- ja vähiriski, tasub sõita regulaarselt jalgrattaga, leidis värske uuring.

Viis aastat kestnud suuremahulises uuringus jälgisid Suurbritannia teadlased 250 000 inimest, vahendab BBC teadet Postimees Tervis. Uuringus jälgiti inimesi, kes olid tööle minnes ja tulles pigem füüsiliselt aktiivsed või passiivsed.

Uuringust selgus, et nende haiguste ennetamisel oli mõnevõrra kasu ka kõndimisest. Kõndimisest saadud kasu oli igal juhul suurem kui ühistranspordi või autoga tööl käimisel.

Glasgow meeskond tõdes, et rattaga sõitmiseks ei olnud enam vaja tahtejõudu, kui see sai osaks töörutiinist.

Regulaarne rattaga sõitmine alandas haiguste riski

Uuringu ajal suri osalejatest 243 inimest, 3748 uuritaval diagnoositi vähk ja 1110 esinesid südameprobleemid. Uuringu käigus selgus, et regulaarne rattaga sõitmine alandas mistahes põhjustel suremise riski 41 protsenti, vähi esinemist 45 protsenti ja südamehaiguste tekkeriski 46 protsenti.

Ratturid sõitsid nädalas natuke üle 48 kilomeetri. Mida rohkem nad sõitsid, seda paremaid tulemusi nad tervise seisukohalt said. Terviseriskid vähenesid isegi neil inimestel, kes kombineerisid ratta ja ühistranspordiga tööl käimist. Ka kõndimine vähendas südamehaiguste teket, kuid seda vaid juhul, kui nädalas käidi üle 6 miili ehk üle 9,5 kilomeetri. Rattaga sõitmist peeti kõndimisest paremaks treeninguks, sest see kestis kauem ja oli intensiivsem.

Uuring avaldati ajakirjas British Medical Journal.

Loe rohkem siit.

Äripäev
25. April 2017, 20:30

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi