Astma algus vanust ei küsi

Pikalt vinduma jäänud köhaga tasub arstile pöörduda, see võib mh olla märk kujunevast astmast.
Pikalt vinduma jäänud köhaga tasub arstile pöörduda, see võib mh olla märk kujunevast astmast.Foto: Scanpix/Caro
Ehkki astma pole väljaravitav haigus, saab enamikul juhtudel seda kontrolli all hoida, kinnitab Tartu Ülikooli Kliinikumi kopsuarst Anneli Poola.

Tartu Ülikooli Kliinikumi kopsuarst Anneli Poola sõnul teavad Eesti inimesed astmast vähe.

"Seega on inimeste jätkuv harimine oluline, kuna 8 astmadiagnoosi saanud patsiendist 3 ei tea, mis haigusega neil on tegemist," räägib kopsuarst. Samuti ei teata, millised on astma sümptomid ja kuidas neid ära tunda.

Kuigi inimeste teadlikkus astmast on aja jooksul järjest paranenud ja diagnoosita ning ravita abivajajaid jääb aina vähemaks, on oluline, et inimesed pöörduksid spetsialisti poole, kui neil esineb mõnigi sümptom. "Õigeaegne diagnoosimine ja ravi aitab haigust paremini kontrolli all hoida ja patsiendid saavad jätkata tavapärast eluviisi ilma oluliste piiranguteta," paneb arst südamele.

"Kui inimene tunneb, et tal rinnus vilistab, hingamisel on raskustunne, pärast viirusinfektsiooni põdemist on jäänud pikaks ajaks kestma köha või tekib hetki, kus jääb õhust puudu ja väljahingamisel on raskusi, tuleks pöörduda pere- või kopsuarsti poole," sõnas doktor Poola.

„Mõnikord mõtlevad keskealised või vanemad inimesed, et öine õhupuudus või raskustunne rinnus on ealised nähtused. Tegelikult võib põhjuseks olla aga astma, kuna astma võib alata igas eas, ka üsna hilises," jätkab ta.

Anneli Poola kinnitusel on astmat väga erineva raskusastmega.

"Kõige keerulisem on ravisoostumust parandada neil inimestel, kellel on kerge astma – hood esinevad harva või on vähem intensiivsed. Sagedased on olukorrad, kus ravi tulemusena tunneb patsient end hästi ja otsustab seejärel ravi katkestada. Tegelikult saab baasravi vähendamist või ärajätmist otsustada ainult arst," räägib Poola.

See tähendab, et näiteks viirushaiguse põdemise järgselt võivad poole või isegi aasta pärast inimesel uuesti tekkida astmanähud. "Sageli alustatakse kõikide uuringutega otsast peale ning kinnitatakse eelnev diagnoos. See on aja- ja raha raiskamine nii patsiendi kui ka meditsiinisüsteemi mõttes," lisab ta.

"Tänapäevane astmaravi tähendab seda, et astmahaige tunnetab end haigena ainult läbi vajaduse ravimit võtta, kuna haigus on enamikel haigetel hästi kontrolli all hoitav ning igapäevased haigusnähud puuduvad," ütleb arst.

Kahjuks võib esineda tagasilööke ja ka erakorralise meditsiiniabi vajadust. "Üks kahetsusväärne põhjus võib olla inimese enda tegematajätmine, kus patsient pole baasravi võtnud ning mingite tegurite koostoimel võib tekkida tõsine astmahoog," nendib doktor Poola.

Äripäev
26. April 2017, 12:26

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi