Ravimite koosmõju võib lõppeda õnnetult

Paljud ravimid üksteisega ei sobi ning võivad koosmõjus olla potentsiaalselt surmavad. See ei puuduta ainult retseptiravimeid, vaid ka käsimüügil olevaid ja ka toidulisandeid.

Postimees Tervis vahendab Newsmaxi ja toob selliseid näiteid:

Antibiootikumid: Nende kõrval toidulisandite võtmine võib teha karuteene. Mõned toidulisandid, nagu kaltsium ja magneesium, võivad pidurdada antibiootikumide toimet.

Antidepressandid: Kui kasutada mingit tüüpi depressiooniravimeid ja tekib peavalu, ei tohiks selle leevendamiseks võtta mittesteroidseid põletikuvastaseid vahendeid ehk NSAIDe, nagu ibuprofeen, naprokseen ja aspiriin. See kombinatsioon võib põhjustada sisemisi verejookse, eriti seedekulglas. 

Vererõhuravimid: NSAIDid, veresooni ahendavad dekongestandid ja kaalu alandavad tabletid võivad kõik ühel või teisel moel vererõhuravimite efekti mõjutada, ja seda mitte positiivselt.

Opioidid: Need valuvaigistid tekitavad sõltuvust ja on juba seetõttu eluohtlikud. USAs on rohkem inimesi surnud opioidide üledoosi kui heroiini tõttu. Nende kombineerimine antidepressantide, unerohtude, alkoholi või lihaslõõgastitega võib pidurdada hingamist või muid eluliselt olulisi funktsioone, isegi surm võib saabuda.

Statiinid: Neid kolesterooli alandavaid ravimeid võetakse pikaajaliselt ja kasutus kasvab. Mitmed ravimid, sealhulgas antibiootikumid, antidepressandid ja HIVi ravimid, võivad statiinidega aga mitte sobida ja põhjustada lihasvalusid ja valulikkust. Lihasvalud on samas ka statiinide üheks kõrvaltoimeks.

Loe rohkem siit.

Äripäev
21. April 2017, 23:18

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi