Itaalia leetripuhang on vaktsiinivastaste "töövõit"

Leetrites väikelaps.
Leetrites väikelaps.Foto: Flickr.com
Itaalia vaktsiinivastased on saavutanud selle, mille eest WHO on ammu hoiatanud.

Itaalia tervishoiuasutused teatasid, et sel aastal on juba 1500 leetrite põdejat. Arv on eelmise aastaga võrreldes peaaegu kaks korda suurem ja 2015. aastal põdes leetreid vaid 250 inimest, kirjutas Postimees Tervis.

Itaalias on kahe aasta vanustest lastest saanud leetrite vaktsiini vaid 85 %, mis on tunduvalt allpool maailma terviseorganisatsiooni määratud 95 % piiri, mis on tarvilik riigis leetrite leviku vältimiseks.

Itaalia valitsus süüdistab vaktsiinivastases tegevuses populistlikku liikumist Viis Tärni. Selle asutaja Beppe Grillo peab kohustuslikku vaktsineerimist kingituseks ravimifirmadele ja soovib, et vaktsineerimine tehtaks vabatahtlikuks. Grillo hoiatab ka, et vaktsiinidel on kõrvaltoimete risk. Vaktsineerimisvastasus põhineb ebatõepäraselt väitel, et leetrite, punetiste ja mumpsi vastu kaitsev kolmekordne vaktsiin on seotud autismiga.

Ameerika Ühendriikide väljastatud reisijuhised soovitavad Itaaliasse potentsiaalselt surmava haiguse puhangu tõttu mitte reisida. Maailma terviseorganisatsiooni hoiatas leetrite leviku eest Euroopas juba märtsis. Vastavalt WHO vaktsineerimisandmetele on lisaks Itaaliale ja Rumeeniale allapoole soovitatava vaktsineerimise määra jäänud ka Prantsusmaa, Saksamaa, Poola, Šveits ja Ukraina.

Äripäev
20. April 2017, 13:59

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi