Kuidas tekib südamepuudulikkus?

Krooniline südamepuudulikkus on kliiniline sündroom, mille puhul esinevad südame struktuuri ja funktsiooni muutustest tekkinud tüüpilised sümptomid, nagu õhupuudus, pahkluude turse, väsimus.

Objektiivseteks tunnusteks on südame pumbafunktsiooni langusest ja intrakardiaalse rõhu tõusust kas rahuolekus või koormusel suurenenud rõhk jugulaarveenides, räginad kopsudes ning perifeersed tursed.

Südamepuudulikkuse esinemissagedus ja prognoos
Krooniline südamepuudulikkus esineb 1-2% inimestest, esinemise sagedus kasvab vanusega, moodustades umbes 10% üle 70 aasta vanustel. Üle 65aastaste vanusegrupis on SP sagedaseim hospitaliseerimise põhjus. SP-haige prognoos on raske: pooltel haigetest on elulemus diagnoosimisest surmani neli aastat. Pooled neist, kellel SP diagnoositakse, surevad aga aasta jooksul pärast seda. Eestis andmed kroonilise SP diagnoosimise osas puuduvad, kuna see on põhihaiguse tüsistus, mille kohta statistikat eraldi ei ole.

Südamepuudulikkuse etioloogia: saab alguse eri haigustest
SP kõige sagedasemad põhjused on isheemiatõbi (65%), hüpertensioon, kodade virvendusarütmiad, bradüarütmiad (siinussõlme nõrkus, ülejuhtehäired). Sagenenud on toksilisest müokardi kahjustusest tekkinud SP, mille põhjuseks on alkoholi, narkootikumide, samuti tsütostaatikumide, immunomodulleerivate ravimite, antidepressantide, antiarütmikumide, NSAIDide sagedasem kasutamine.

Metaboolsed häired, nii hormonaalsed (diabeet, kilpnäärme haigused) kui ka toitumishäired (tiamiini-, raua-, kaltsiumivaegus, rasvtõbi) ja infiltratiivsed haigused (amüloidoos, sarkoidoos, hemokromatoos, kasvajad) on SP tekkel kasvava trendiga.

Väiksema osa moodustab geneetiliste kardiomüopaatiate (hüpertroofiline-, vasaku vatsakese noncompaction-, arütmogeenne parema vatsakese kardiomüopaatia) tõttu tekkiv SP. Kindlasti mõelda kaasuvatele haigustele, mis viivad SP kujunemisele kas suure väljutusmahu (raske aneemia, türeotoksikoos, sepsis, rasedus) või mahu ülekoormuse (neerupuudulikkus, vedeliku retensioon) tõttu.

Ravi annab elupäevi juurde

Südamepuudulikkusega haigete arv kasvab kogu maailmas, kuna SP-haigete ravi on muutunud tõhusamaks ja elulemus on pikenenud.

Teaduspõhise SP-raviga on võimalik parandada haigete elukvaliteeti ja hoida neid stabiilsena.
Uuringute alusel vähendab regulaarne haigete jälgimine hospitaliseerimist ja EMO visiite.

Äripäev
17. April 2017, 12:56

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi