Rasedusaegsed keha muutused toovad ebakindlust

Lapseootus on imeilus aeg, mis on antud nii värskele emale kui ka isale elamaks sisse oma peatsesse uude rolli ja loomaks emotsionaalset sidet tulevase pereliikmega.

Eriti suured raseduseaegsed muutused – nii emotsionaalselt kui ka kehaliselt – ootavad ees pere naispoolt. Just ema organismis toimuvad uued protsessid ja nendega seoses ilmnevad probleemid tekitavad raseduse käigus kõige suuremat muret ning ebakindlust. 

Olukord ei pruugi olla parem ka juba mitmendat korda lapseootel olevate naiste korral, kuna rasedus ei kulge alati ühtmoodi ja selle käigus eesootavad väljakutsed ei pruugi olla alati samad. Alljärgnevalt käsitleme põhilisi lapseootuse käigus esinevaid ja naisi kimbutavaid väljakutseid, mis on küll kõik leevendatavad.

Rauapuudus – paljude rasedate probleem on madal hemoglobiinitase, kuna rasedusega kaasneb tihti raua sisalduse langus veres. Sellele on oluline tähelepanu pöörata, kuna rauapuudus lapseootuse ajal võib põhjustada enneaegset sünnitust, aga ka mõjutada vastsündinu kaalu ning lapse hilisemat õppimisvõimet. Seega on raseduse ajal oluline tarbida rauarikkaid toite – punast liha, maasikaid, peeti, spinatit, ube ja rosinaid. Kuna pelgalt rauarikaste toitude söömine alati ei aita, siis tuleks hemoglobiinitasemel silm peal hoida ja vastavalt vajadusele võtta lisaks kas siis rauasiirupit või rauatablette.

Kõrvetised – raseduse teises pooles, kui emakas on suurenenud ja surub juba teistele organitele, võib rasedaid kimbutada kõrvetised –seda eriti lamavas asendis. Kõrvetiste vältimiseks tuleb üle vaadata toidusedel. Et see ei sisaldaks vürtsikaid toite ega kihisevaid jooke. Samuti mõjutab kõrvetiste teket söödava toidu kogus – süüa tasuks pigem väiksemates kogustes, aga tihedamini. Kõrvetiste korral on soovitatav juua kummeliteed. Kui see ei aita, leiab abi apteegist kõrvetistevastaste ravimite näol, mis sobivad kasutamiseks ka rasedatele.

Kõhukinnisus ja hemorroidid – lapseootuse ajal liigub toit seedetraktis aeglasemalt ja palju vedelikku imendub organismi tagasi. Sellest tingituna võib üheks probleemiks olla ka kõhukinnisus, mis omakorda võib põhjustada hemorroidide teket. Hemorroidid võivad põhjustada veritsust, valu ja sügelust. Hemorroidide raviks on apteegis spetsiaalsed küünlad.
Kõhukinnisuse vältimiseks on soovitav tarbida piisavalt vedelikku (vähemalt 1,5 liitrit päevas), süüa kiudaineterikkaid toite ja täisteraviljatooteid, puu- ning juurvilju. Soolestiku tööle aitab kindlasti kaasa ka liikumine. Apteegist saab abi paiksete lahtistite ja laktuloosi sisaldavate toodete näol, mis ei ole lootele kahjulikud.
Tursed. Paljude rasedate probleem on turses jalad – seda eriti õhtuti ja soojade ilmadega. Kõige lihtsam moodus selle mure leevendamiseks on vabadel hetkedel jalgade üleval hoidmine. Samuti võiks vähendada tarbitava soola kogust, sest sool seob kudedes vett ja soodustab seeläbi tursete teket. Abiks on ka liikumine ja jalavannid.
Apteegis on müügil spetsiaalsed toetavad sukkpüksid rasedatele venoosse puudulikkuse, tursete ja varikoosi ennetamiseks ning leevendamiseks.

Krambid jalgades. Krambid jalgades võivad olla põhjustatud suurenenud emaka survest närvidele, vereringe häiretest või ka mineraalainete nagu magneesium ja/või kaltsiumi puudusest. Kuna magneesiumil on lihaseid lõõgastav toime, siis leevenduvad jalakrambid sageli just magneesiumipreparaatide tarvitamisel. Uuem võimalus jalakrampide leevendamiseks on jalavannid magneesiumihelvestega. Vahel on jalakrampide leevendamiseks vaja manustada ka kaltsiumit.

Kuiv nahk ja rasedusarmid. Raseduse ajal on nahk tihti kuiv, mistõttu võiks regulaarselt kasutada niisutavaid kreeme. Naha niisutamine ja õlitamine on soovitatavad ka rasedusarmide vältimiseks, kuna see aitab vähendada naha rebenemist kõhu kasvades.
Vajalikud abivahendid rasedatele on kindlasti bandaažid, mis aitavad vähendada rasedusaegset seljavalu, kergendavad kõhu kandmist ning aitavad vähendada venitustest tingitud nahakahjustusi. Võimalik valida alates hoidevööst kuni sääreosaga bandaažipüksteni.

Äripäev
05. April 2017, 14:11

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi