12 viisi vähendada isiklikku vähiriski

Õige söök vähendab vähiriski.
Õige söök vähendab vähiriski.Foto: Scanpix
On piisavalt võimalusi vähendada oma isiklikku või lähedase inimese vähiriski, püüdes järgida neid 12 soovitust, mida annab WHO oma vähisuuringute keskuse kodulehel.

1. Ärge tarvitage mingeid tubakatooteid. 

Tubakas on peamine ennetatavate haiguste ja surma põhjus maailmas. Tubakas on peamine vähi põhjustaja. Suitsetamine on kõige kahjulikum tubaka tarbimise viis, sest tekitab kõige rohkem tubakast põhjustatud haigusi. Sigarettide suitsetamine tapab rohkem kui pooled pikaajalised suitsetajad.

2. Keskkonna tubakasuits. 

Kokkupuudet keskkonna tubakasuitsuga tööl ja kodus seostatakse välditavate haiguste, sealhulgas vähiga. Sageli puututakse keskkonna tubakasuitsuga kokku kodus. Elamutes suitsetamise keeldu on Euroopas kehtestatud erineval määral. Suitsuvabade kodude arv varieerub riigiti 31%st rohkem kui 90%ni. On soovitav, et suitsetajad kaitseksid teisi inimesi senisest enam keskkonna tubakasuitsu eest ja et mittesuitsetajad keelaksid suitsetamise oma kodudes ja autodes.

3. Püüdke püsida normaalses kehakaalus. Tõenduspõhiselt võib väita, et vähiriski saab vähendada, kui toituda tervislikult ja olla füüsiliselt piisavalt aktiivne. Euroopa rahvastikurühmades on elanikel, kes järgivad vähiennetussoovitustega kooskõlalist tervislikku eluviisi, on hinnanguliselt 18% väiksem risk vähki haigestuda kui neil, kelle eluviis ja kehakaal soovitustele ei vasta. Täiskasvanute tervislik kehamassiindeks on 18,5–25 kg/m2.

4. Olge iga päev kehaliselt aktiivne. Piirake istudes veedetud aega. Sõltumata kehakaalust vähendab füüsiline aktiivsus vähendab soolevähi (kolorektaalvähk) ning naistel rinnavähi ja endomteeriumivähi (emakalimaskesta vähi) tekke tõenäosust. Need vähkkasvajad on sagedaimate seas Euroopas. Füüsiline aktiivsus aitab vältida ka kaalutõusu, mis vähendab omakorda nii nende kui ka muude vähkkasvajate (sealhulgas neeru-, kõhunäärme-, söögitoru- ja sapipõievähi) esinemise tõenäosust. Samuti on teatavat tõendusmaterjali selle kohta, et istuva eluviisi vältimine (välditakse päeva jooksul pikalt paigal istumist) võib kaitsta endomeetriumivähi eest.

5. Toituge tervislikult:

 • Sööge rohkesti täisteratooteid, puu- ja köögivilju.
 • Piirake kõrge kalorsusega toitude (suhkru- või rasvarikkad toidud) söömist ja vältige suhkrurikkaid jooke.
 • Vältige töödeldud liha; piirake punase liha ja soolarikaste toitude söömist.

Kas on olemas vähivastane eritoitumine? Tegelikult mitte – tervislik toitumine, mis kaitseb vähi vastu on sama, mida soovitatakse, et vähendada muude krooniliste haiguste, nagu diabeedi ja südamehaiguse riski. Ainuke konkreetne erinevus on, et soolevähi riski vähendamiseks soovitatakse vältida töödeldud liha ja piirata punase liha tarbimist. Mõnes uuringus on neid tegureid seostatud ka südamehaigusega, kuid tõendusmaterjal ei ole nii veenev kui soolevähi kohta. Seega on eespool soovitatud toitumine hea mitte ainult vähiriski, vaid ka muudesse haigustesse haigestumise riski vähendamiseks. Puudub veenev tõendusmaterjal selle kohta, et mõni konkreetne toiduaine (mõnikord nimetatakse neid eksitavalt supertoiduaineteks) aitaks eraldivõetuna vähendada vähi või muu kroonilise haiguse tekke riski.

6. Kui Te joote alkoholi, siis piirake kogust. Alkoholist hoidumine on vähiennetuse jaoks parem. Ei ole kahtlust, et alkoholi tarbimine võib põhjustada vähemalt seitset vähkkasvaja tüüpi: suu-, söögitoru-, kõri- ja neelu-, maksa-, soole- (käär- ja pärasoole-) ning rinnavähki. Igasuguses koguses alkoholi tarbimine suurendab vähiriski. Mida rohkem alkoholi tarbida, seda suurem on vähi tekke risk. Tarbimise vähendamine või veel parem täielik loobumine alkoholist soodustab vähiriski vähenemist.

Alkoholi tarbimine põhjustab vähki mitmel põhjusel. On tõenäoline, et eri vähkkasvajad tekivad eri põhjustel, näiteks:

 • Etanool ja atsetaldehüüd: alkohol (etanool) konverteeritakse organismis kemikaaliks, mida nimetatakse atsetaldehüüdiks. Nii etanool kui ka atsetaldehüüd on vähki tekitavad ained.
 • Maksatsirroos: alkohol kahjustab maksarakke ja põhjustab maksatsirroosi. Tsirroos võib suure tõenäosusega edeneda maksavähiks.
 • Hormoonid: alkohol võib suurendada hormoonide, nt östradiooli, sisaldust. Suur östradioolisisaldus suurendab rinnavähi riski.

7. Vältige ülemäärast päikesekiirgust, eriti laste puhul. Kasutage päikesekaitsevahendeid. Ärge käige solaariumis. 

Päikesekiirgus koosneb nähtavast valgusest, soojusena tajutavast infrapunakiirgusest ja silmale nähtamatutust ultraviolettkiirgusest (UV-kiirgusest). Optiline päikesekiirgus on väga tähtis planeedi Maa (nt fotosünteesi tõttu) ja inimeste jaoks.

Väga lühikese lainepikkusega UV-kiirgus (UVC) neeldub atmosfääri ülemiste kihtide osoonikihis täielikult, kuid osa lühikese lainepikkusega UV-kiirgusest (UVB) ja pika lainepikkusega UV-kiirgusest (UVA) jõuab maapinnani. UVB on vajalik D-vitamiini sünteesiks inimese nahas, kuid samas kahjustavad nii UVB kui ka UVA nahka, mis pikemas perspektiivis võib põhjustada nahavähki.

8. Töökohas kaitske end vähkitekitavate ainete eest, järgides tervise- ja ohutusnõudeidÜmbritsevas keskkonnas, sh töökohas, on tuhandeid tehislikke või looduslikke aineid, millest osa võivad tekitada vähki. Paljud neist ainetest on kemikaalid.

Kas tööstress võib tekitada vähki? Stressi ei ole tunnistatud vähki tekitavaks teguriks. Erinevates töökeskkondades tehtud ulatuslik Euroopa meeste ja naiste uuring on näiteks osutanud, et töökoha stress on vähetõenäoline vähi riskitegur. Stressirohked olukorrad võivad põhjustada mõne isiku puhul ebatervislikku käitumist, nt suitsetamist, ülesöömist või alkoholi liigtarbimist, mis suurendavad vähiriski.

9. Hormoonasendusravi suurendab mõne vähi riski. Piirake hormoonasendusravi kasutamist. Ravimid on keemilised ained, mis on meditsiinis ja stomatoloogias välja töötatud ja kohandatud haiguste raviks, ennetuseks või leevendamiseks. Peale ette nähtud toimete võib ravimitel olla ka kõrvaltoimeid. Kõrvaltoimed võivad vähiriski suurendada või vähendada. Hormoonasendusravi naissuguhormoonidega on meditsiiniline ravi, mida peamiselt kasutatakse naiste menopausivaevuste vähendamiseks.

Kas on muid vähiriski suurendavaid ravimeid? 

Tõendusmaterjal on kooskõlaline selles osas, et tamoksifeeni kasutamine nii rinnavähi adjuvantteraapia osana kui ka suure rinnavähiriskiga naiste ennetusraviks suurendab endomeetriumivähi riski. Vähiraviks kasutatavate keemiaravi ravimite seas on selliseid, mis võivad põhjustada sekundaarse vähkkasvaja patsientidel, kel ravitakse primaarset vähkkasvajat. Ent patsientide osakaal, kelle puhul keemiaravi osutub kasulikuks, on nii suur võrreldes nendega, kellel tekivad sekundaarsed vähkkasvajad, et see toetab nende ravimite kasutamist.

Immuunsüsteemi pärssivad ravimid võivad samuti tekitada vähki. Neid ravimeid kasutatakse tavaliselt raskete seisundite korral, nagu elundite siirdamine, verehaigused ja immunoloogilised seisundid, ning üldjuhul ületab ravimite kasulikkus nende kantserogeense toime kahjulikkust. Siiski on tõendatud või tõenäose kantserogeensusega ravimite määramise otsus mitteeluohtlike seisundite korral küsitavam ning peaks põhinema põhjalikul riski ja kasulikkuse hindamisel.

10. Vaktsineerimine ja infektsioonid. 

Tagage oma laste vaktsineerimine järgmiste haiguste vastu:

 • B-hepatiit (vastsündinud)
 • Inimese papilloomviirus (HPV) (tüdrukud).

11. Sõeluuringud.

Osalege järgmiste vähipaikmete sõeluuringutes:

 • Soolevähk (mehed ja naised)
 • Rinnavähk (naised)
 • Emakakaelavähk (naised).

12. Imetamine.

Rinnaga toitmine vähendab ema vähiriski. Võimalusel toitke oma last rinnaga. Soovitatav on imetada imikut mingeid teisi toite või jooke lisaks andmata kuni kuuenda elukuuni; pärast seda on imetamist soovitatav jätkata, andes lisaks ka teisi eakohaseid toite sobivas koguses. 

Naistel, kes oma lapsi pikemaajaliselt imetavad, on hilisemas elus rinnavähi tekke risk väiksem kui naistel, kes ei imeta.

Mida kauem naine imetab, seda enam on ta kaitstud rinnavähi eest. Imetamise iga 12 koondkuu kohta (st iga lapse imetamise perioodid kokku liidetuna) väheneb risk umbes 4%, mis lisandub lapsesaamisega seotud rinnavähiriski vähenemisele. Lisaks on tähtis rõhutada, et rinnapiim on parim imikutoit, mis on ka väga tervislik.

Äripäev
05. April 2017, 12:55

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi