Taimetoidule sunnitud lapsed satuvad haiglasse krampidega

"Täiskasvanud inimesel on õigus otsustada, kuidas ta toitub. Aga lastele põhjustab pikemaajaline taimetoitlus tervisekahjustusi ja väikelastele võib see olla suisa eluohtlik," nentis Eesti lastearstide seltsi juhataja Ülle Einberg. "Lastest saavad veganid vaid siis, kui vanemad on veganid."

 

Tallinna lastehaigla endokrinoloogi ja teenistuse juhataja Ülle Einbergi sõnul on veganite laste tavalisemad probleemid alakaalulisus ja pidurdunud kasv. "Need on ka põhjused, miks nad meie juurde satuvad," lisas ta ajalehes Pealinn.

Einbergi sõnul on lastehaiglasse sattunud vähem kui aastased lapsed, kes juba kannatavad valest toitumisest põhjustatud tõsisemate tervisehädade käes. "Kahel lapsel on olnud närvisüsteemi kahjustus veganluse tõttu, ühel olid ka krambid," rääkis Einberg. "Need on olnud äärmiselt keerulised pered. Lastekaitse- ja sotsiaaltöötajad tegelevad nende peredega, arst ei saagi neile koju minna ja kontrollida."

Einbergi sõnul ohustab taimetoitlastest lapsi peale alakaalu ja -kasvu ka hilisem murdeiga, kilpnäärme talitluse häired, B12 vitamiini sügav defitsiit. "Just B 12 puudus võib kaasa tuua kesknärvisüsteemi kahjustusi, krampe ja põhjustada kehvveresust. B12 toimib ka kui kasvufaktor," selgitas dr Einberg, lisades, et B-grupi vitamiinide peamiseks allikaks on liha- ja piimatooted.

Veganpered loobuvad arstiabist
Samuti vaevab taimetoidu tarbimise puhul lapsi kaltsiumipuudus. "Taimsed toidud sisaldavad ka kaltsiumi, aga imendub sellest umbes 30 protsenti, sest taimedes olevat kaltsiumi ei saa organism nii kergesti kätte," rääkis arst. "Veganlus võib süvendada ka rauavaegust ja joodipuudust."

Oma arvamuse avaldasid ka õiguskantsleri kantselei jurist Andres Aru, lastearst dr Adik Levin ja perearst Diana Ingerainen.

Edasi loe Pealinnast

Äripäev
03. April 2017, 14:24

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi