Tarkusehambaid saab siirdada mujale suhu

Mõne trauma puhul ja kiirelt tegutsedes on hambatrauma korral võimalik asendushammas siirdada. Näiteks tarkusehambast, mida nagunii eriti vaja ei ole.

Mis on hamba siirdamine?

Hamba siirdamine on protseduur, mille käigus kasutatakse hamba asenduseks inimese enda hammast, mis paikneb suus vales asendis või on üleliigne – näiteks võib selleks olla terve tarkusehammas. Hamba siirdamine tehakse läbi koos antibiootikumikuuriga ning pärast operatsiooni on eriti oluline suuõõne hügieen, spetsiaalse geeli kasutamine ja järjepidev suuloputus.

Operatsioonijärgne paranemisperiood on umbes kaks nädalat ning selleks perioodiks lahastatakse hammas tugevdava traatsüsteemiga kõrvalhammaste külge.

“Kord kuus tehakse röntgen, et kontrollida, kas hamba siirdamisega on tekkinud komplikatsioone ja kuidas hammas uues kohas kohaneb,” rääkis Sakala Hambaravi kirurg doktor Maria Ardel, tuues esile, et kõige sagedasem järelravi, mida vajatakse on juureravi, kuid kui komplikatsioone ei teki, siis on võimalik siirdatud hambaga elada nii nagu tegemist oleks loomuliku suus asetseva hambaga.

Ühtlasi on hamba siirdamine ka odavam kui implantaadi panemine, kuid teisalt tuleb arvestada, et hamba siirdamise juures võib tekkida ka tagasilööke nagu hambajuure resorptsioon ehk sulamine.

Eestis alles uus teenus

Kuigi välismaal on protseduuri tehtud juba ligi kolmkümmend aastat, on oskusteave ja vajalikud seadmed jõudnud Eesti hambaarstideni alles viimastel aastatel, sest protseduuri tegev arst peab igapäevaselt tegutsema suukirugia valdkonnas ning vajab kogemuse saamiseks mitmeid sarnaseid juhtumeid.

“Hamba siirdamine on keerukas protseduur, millesse on kaasatud mitmed erialaspetsialistid: suuhügenistist kirurgini välja, olenevalt konkreetse patsiendi juhtumist, kuid iga patsiendiga arstide kogemustepagas täieneb ning kinnitub,” kommenteeris Ardel.

Ta lisab, et lisaks võimekale meeskonnale peab hambakliinik võimaldama ka spetsiaalse meditsiinitehnoloogia kasutuse, mis võimaldab hamba siirdamise protseduuri ette võtta, kuid kõrgkvaliteetseid seadmeid pole veel enamikes hambakliinikutes võimalik kasutada.

 

 

Äripäev
24. March 2017, 13:36

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi