Võitlus käheda häälega

Kähe hääl ja kurgukipitus võib tabada igal hetkel.
Kähe hääl ja kurgukipitus võib tabada igal hetkel.Foto: Scanpix/Caro
Ligikaudu 60 lihast on töös, kui õhk kopsust kõri suunas liigub ja häälepaelad vibreerima paneb. Nii moodustubki hääl. Need, kes terve päev oma häält peavad kasutama, teavad, et kõva häälega pikalt rääkimine võib hääle kähedaks muuta.

Inimestel, kes peavad iga päev palju rääkima, on hääleaparaat suure koormuse all. Oht kurguvalu ning püsiva köhatamisvajaduse tekkimiseks on suur. Kuna kauakestev või sage rääkimine kuivatab kõri limaskesti, võib tagajärjeks olla kuiv ärritusköha ja hääle kähedus. Tihti ei saa aga töökohustuste tõttu lubada häälele päevadepikkust puhkust, et hääl jälle taastuks. Seetõttu on vaja kiiremaid lahendusi.

Palsamit häälele
Selge ja tugev hääl on suur eelis. See muudab inimese endalegi teadmata suhtluspartnerite jaoks sümpaatsemaks, olgu tegu mehe või naisega. Paljudele üllatuseks saab häält "ilusaks" treenida. Regulaarne hääletreening hoiab muuhulgas ära ka hääle ülekoormuse ja häälekäheduse. Ent kui hääl juba on kähe või on tunda ebameeldivat kraapivat tunnet kurgus, saab neid vaevusi lihtsate võtetega leevendada.
Kõlava hääle tekkimisel ja säilitamisel on otsustava tähtsusega niiskuskiht, mis katab kogu kurgupiirkonna limaskesta ja mis ei tohi saada kahjustada. Kui kurgu limaskestade loomulik kaitse- ja puhastusmehhanism on häiritud, siis tuleb neid niisutada. Lihtsalt klaasitäie vee joomisest ei ole aga piisavalt abi sest otsustava tähtsusega on tagada limaskestade kauakestev niisutus.

Üks valik selle eesmärgi saavutamiseks on hüaluroonhape. Siiani on seda meditsiinis kasutatud liigesepõletike ja kuiva silma sündroomi raviks, aga ka kosmeetikas. Samas on see on universaalne abimees ka käheda hääle, kuiva ärritusköha ja pideva köhatamisvajaduse ravimisel.
Miks? Hüaluroonhappel on omadus siduda suures koguses vett. Näiteks silmamuna koosneb 98% ulatuses veest, mida seob just hüaluroonhape. Ka liigesvedeliku üheks peamiseks komponendiks on hüaluroonhape, mis toimib lubrikandina liigutuste sooritamisel. Kõrva-nina-kurguhaiguste puhul kasutatakse hüaluroonhapet sümptomaatilise ravimina kurguvalu, kurgu kuivuse, ärritusköha või pideva köhatamisvajaduse korral, sest hüaluroonhape jaotub pehmendava palsamina ärritunud limaskestadel ning selle niisutav toime limaskestadele püsib kaua.

Mõned näpunäited hääle ja kurgu turgutamiseks
* Psst!
Selleks, et rääkida pikalt ja lõdvestunult, on oluline nn kõhuhingamine ehk diafragmakaudne hingamine. Vastupidiselt rinnahingamisele on see eriti ökonoomne ja hääle moodustamiseks vajalik. Kõhuhingamist saate harjutada nii: korrake silpe "pst" ja "kðt", tehes seda hoiataval toonil. Jälgige väljahingamisel teadlikult oma kõhtu.
* Lause "Musta lehma saba valge lehma taga, valge lehma saba musta lehma taga"
* Proovige korki suus hoides korrata nn keeleväänajaid: "Kummutis kummitas kummitus, kummitus kummitas kummutis", "Kassisaba soode süles sosistasid saksa lapsed suurest sohist Peterburis,","Pai papa, pane paadile purjed peale".
Kork näitab, millisel määral te oma suud avada suudate ja kui palju tegelikult avama peaksite, et lauseid selgelt hääldada. Pikema harjutamise tulemusel paraneb hääldus märgatavalt.
* do-re-mi-fa-sol-la-si-do
Laulge heliredelit üles ja tagasi alla. Lisaks sellele, et harjutus parandab lauluoskust, hoiab see harjutus ka teie hääle terve. Oluline on teha harjutust vaid seinikaua, kuni kõris on meeldiv tunne.

 

Äripäev
23. March 2017, 08:03

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi