Tegutsemine pimesoolepõletiku korral

Pimesool on väike kotjas organ jämesoole küljes. Kui see muutub põletikuliseks ja ei saa ravi, võib see rebeneda, mis on eluohtlik seisund. Alati tuleb pöörduda koheselt arsti poole, kui arvate endal või lähedasel olevat pimesoolepõletiku.

Enamasti on valus kõhu alumises paremas servas,  kuid see valu võib olla ka  keset kõhtu.

Pimesoolepõletiku raviks on  selle eemaldamise operatsiooni käigus.  Pärast operatsiooni enamik inimesi taastub kiiresti ja komplikatsioonideta.

Põletik pimesooles tekib ummistusest  või obstruktsioonist. Ummistus võib tuleneda lima, parasiitide või kõige sagedamini väljaheidete kogunemisest sinna. Kui pimesooles on takistus, võivad bakterid kiiresti paljuneda. See tekitab ärritust, paistetust ja lõpptulemusena pimesoolepõletikku.

Kuigi pimesool on osa seedetraktist, on see vestigiaalne organ. See tähendab, et see ei oma olulist funktsiooni ja inimene võib elada normaalset ja tervislikku elu ilma selleta. Tema eesmärk kehas on teadmata, kuid arvatakse, et see sisaldab kude, mis aitab immuunsüsteemil võidelda infektsioonidega.

Pimesoole e ussripiku lõhkemine on eluohtlik olukord. See juhtub  harva esimese 24 tunni jooksul, kuid tõenäosus kasvab järsult pärast 48 tundi sümptomite tekkest. Seega on väga oluline tunda pimesoolepõletiku varajasi sümptomeid ja pöörduda arsti poole.

Pimesoolepõletiku sümptomid

Pimesoolepõletik põhjustab mitmesuguseid sümptomeid. Mitte kõik inimesed ei tunne samamoodi, kuid on väga oluline jõuda arsti juurde nii kiiresti kui võimalik. Vastavalt Johns Hopkins Medicine juhistele võib elund rebeneda ootamatult 48-72 tundi pärast sümptomite ilmnemist.

Mine kohe haiglasse, kui sul on mõni järgmistest sümptomitest:

Kõhuvalu

Pimesoolepõletik algab  tavaliselt järk-järgult ilmnevate tuimade, krambitaoliste valusööstudena kogu kõhus. Kõht võib paistetada.  Enamasti on aga tunda lokaliseeritud, terav valu paremal alumises kõhu osas. Valu kipub olema pigem pidev ja terav kui tuim. Pimesoolepõletik võib anda end tunda ka valus alaseljas või vaagna piirkonnas.

Kerge palavik

Pimesoolepõletikku saadab tavaliselt kerge palavik (37,2-38 ° C). Võib olla ka külmavärinad. Kui teie pimesool puruneb, võib see põhjustada palaviku tõusu, suureneb südame  löögisagedus.

Seedehäired

Pimesoolepõletik võib põhjustada iiveldust ja oksendamist. Te võite kaotada isu ja tunda, nagu ei saaks süüa. Võite kannatada kõhukinnisust või tekib hoopis tõsine kõhulahtisus. Kui on probleeme gaasidega, võib seegi olla märk osalisest või täielikust sulgusest sooles. See võib olla seotud põhihaigusega pimesoolepõletikuga.

Pimesoolepõletik lastel

Viige alati lapse haiglasse, kui  kahtlustate, et tal on pimesoolepõletik. Lapsed ei ole alati võimelised kirjeldama, mida nad  tunnevad. Samuti võib olla raske nende valu piirkonna selgitamine ja nad ütlevad lihtsalt, et neil valutab kogu kõht. Seega võib olla raske kindlaks teha, et just pimesoolepõletik on valu põhjus. Vanemad võivad kergesti ajada  pimesoolepõletiku segi näiteks kuseteede infektsiooniga. Niisiis on laste puhul alati parem olla ettevaatlik, kui tegemist on pimesoolepõletiku kahtlusega. Tasub teada, et lõhkemise korral on suremus pimesoolepõletikku suurem just imikutel ja väikelastel.

Lastel vanuses 2 ja nooremad esineb tihti järgmisi sümptomeid:

  • Oksendamine
  • kõhupuhitust või turse
  • kõhu hellus

Vanemate laste ja teismeliste puhul on tõenäolisemad:

  • iiveldus
  • oksendamine
  • valu paremas kõhupooles

Pimesoolepõletik raseduse ajal

Paljud pimesoolepõletik sümptomid võivad jäljendada mõnda ebamugavustunnet raseduse ajal. Nendeks maokrambid, iiveldus ja oksendamine. Rasedatel ei pruugi alati olla klassikalisi pimesoolepõletiku sümptomeid, eriti  raseduse hilises faasis. Lisaks suurenenud emaka tõttu võib valu esineda mujal kui paremas kõhupooles. Samuti esineb rasedal teisigi sarnaseid sümptome, nagu kõhugaasid, kõrvetised, seedekorratused.

Kuidas pimesoolepõletikku ravida?

Arst teeb enne diagnoosi kinnitamist analüüse, et välistada teised haigused. Näiteks võidakse teha vereanaüüsid infektsioonitaseme kindlaks tegemiseks ja uriinianalüüs, et kontrollida märke neerukividest. Lisaks tehakse kõhu ultraheliuuring või  kompuutertomograafia, et teha kindlaks, kas pimesool on põletikus. Kui arst diagnoosib pimesoolepõletiku, on vaja kohest kirurgilist sekkumist. Tõenäoliselt alustatakse antibiootikumikuuriga juba enne operatsiooni. Ravim aitab vältida nakkust pärast operatsiooni. Sõltuvalt raskusastmest saab kirurg pimesoole eemaldada avatud lõikusega või laparoskoopiliselt. Avatud lõikuse ajal teeb kirurg ühe sisselõike kõhu alla paremasse äärde. See meetod võimaldab arstil puhastada kõhuõõs, kui pimesool on lõhkenud  või mädanik moodustunud. Laparoskoopilise lõikuse ajal teeb kirurg mõned väikesed sisselõiked kõhtu ja kaamera, pikkade peenikeste torude abi opereerib elundi välja. 

Pärast operatsiooni

Pärast operatsiooni võib arst tahta, et sa haiglasse jääd, kuni valu on kontrolli all ja sa oled võimeline tarbima vedelikke. Kui on tekkinud mädanik või kui tüsistus, võib arst määrata antibiootikume veel paariks päevaks. Oluline on meeles pidada, et kuigi on võimalik probleemide teke, taastub enamik inimesi täielikult ilma tüsistusteta.

Riskitegurid ja ennetamine

Vastavalt National Institute of Diabetes ja Digestive andmetele on pimesoolepõletik kõige tavalisem kõhuvalu ja kirurgi noa alla sattumise põhjus. Umbes 5 protsenti USA elanikkonnast omab kogemusi  pimesoolepõletikuga mingil eluhetkel.

Pimesoolepõletik võib juhtuda igal ajal, kuid see ilmneb enamasti vanuses 10 ja 30. See on sagedamini meeste kui naiste haigus.

Sa ei saa takistada pimesoolepõletiku teket, kuid on võimalusi riski vähendamiseks. See näib harvem juhtuvat, kui su menüüs on rohkesti kiudaineid. Kiudainete tarbimist  sab suurendada, süües palju värsket puu-ja köögivilja.

Toidud, mille kiudainete sisaldus on eriti kõrge: vaarikad, õunad, pirnid, artiðokid, rohelised herned, brokoli, läätsed, mustad oad, kliid, oder, kaerahelbed, täistera spagetid.

Suurendades kiudaineid oma dieedis, võib ära hoida kõhukinnisust ja väljaheite kogunemise, mis on kõige tavalisem pimesoolepõletiku põhjus.

Äripäev
23. March 2017, 08:59

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi