Mida tasub teada sinisest valgusest?

Õhtuti arvuti taga veedetud tunnid ei ole tervisele kasulikud.
Õhtuti arvuti taga veedetud tunnid ei ole tervisele kasulikud.Foto: Scanpix/Caro
Nutiseadmete ja arvutite plahvatuslik kasutamise kasv toonud silmadele sinise valguse ülekaalu, mis mõjutab neid rohkem kui karta oskame, kinnitab Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli optomeetria õppetooli lektor MSc Vootele Tamme.

Tamme kirjeldas, et inimese silmas on lisaks kepikestele ja kolvikestele retseptorid, mis reageerivad sinisele valgusele. Need rakud pole seotud nägemisteravusega, vaid pigem ärkveloleku ja unetsükliga. Kõrge energiaga sinine valgus tuleb pärast UV kiirgust.

"Oletatakse, et see põhjustab silmas pöördumatuid kahjustusi, aga tõestatud seda pole," rääkis Tamme. Samas on sinine valgus kõikjal meie ümber, saades alguse päikesest tulevast valgusest ja tehes ka taeva siniseks. Kõige rohkem mõjutab sinine valgus meie unerütmi. "Loomulikus olekus kasutab inimene sinist valgust ärkveloleku ja magamise rütmi reguleerimiseks. Siit tuleneb mõiste kronobioloogia," rääkis Tamme.

Mida sinine valgus meiega teeb?

See tekitab meie kehas melanopsiini, mis hoiab meid ärkvel. Melanopsiinitaseme vähenedes tekib melatoniin, mis uinutab. "Õhtupoole me enam ei ole aktiivselt sinises valguses ja algab melatoniini sekretsioon, muutume uniseks," selgitas Tamme. Soolestiku töö aeglustub, vererõhk alaneb. "Hommikul melatoniinitase alaneb, vererõhk tõuseb ja algab uus päev. See on nn tisirkadiaanrütm.," jätkas ta. Probleem on tema sõnul selles, et õhtul melatoniini tekke loomulikul ajal ollakse hoopis arvutis, mängitakse, vastatakse e-kirjadele või tšätitakse. "Melatoniini nii ei eraldu, und ei tule," võttis Tamme selle tagajärjed kokku. Melanopsiini tekke pidurdus peab tema sõnul algama 1,5-3 tundi enne magamajäämist, siis tuleb hea uni. "See on pikk protsess. Seega, ei tohi vahetada üht ekraani teise vastu, kui und ei tule," lisas ta. Tamme sõnul on ka soovitatud saada päevasel ajal võimalikult palju valgust: siis tuleb õhtul hea uni. Vastupidiselt arusaamale pole hea uni tihti seotud füüsilise väsitamisega, vaid just valgusega.

Hormonaalne tasakaal on kehas hästi timmitud mehhanism ja kui miski seda rikub, võivad tekkida häired. Sinine valgus reguleerib Tamme sõnul meie magamise ja unetsükleid, teeb erksaks, parandab mälu ja kognitiivseid oskusi, tekitab kõrgendatud meeleolu. Samas põhjustab nn computer vision syndrome´i (CVS) ja väidetavalt suurendab vähitekke riski, diabeedi, südame-veresoonkonna haiguste ja ülekaalulisuse riski.

Sinine valgus abiks ööklubides

Ööklubid, kasiinod, baarid jm kasutavad Tamme sõnul palju sinist valgust, et inimesed seal uniseks ei jääks, oleksid alati reipad. Kunstlikud rohke sinise valguse allikad on teler, arvutimonitorid, tahvelarvutid, nutiseadmed, LED lambid ja ka autode ksenoonlaternad. "Meid ümbritseb palju sinist valgust, ilma et me seda tajuksime. Seda esineb ka teistes nähtava valguse värvides," rääkis Tamme.

Ta lisas, et seetõttu tasub kodusisustusel siniste toonidega tagasihoidlikum olla, kuna iseenesest on see ka külm värv. Enamikes kunstlikes valgusallikates on sinist valgust, mõnes vähem, teises rohkem. Seda saab täpsemalt uurida Kelvini kraadide hulga määra kaudu pakendil. Mida suurem see number on, seda rohkem sisaldub selles valguses sinist lainepikkust.

Äripäev
23. March 2017, 07:57

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi