Naaskelsabadest vabanemine nõuab tõsist pingutust

Tihti kimbutavad eriti väikelastega peresid naaskelsabad: väikesed kõhuussid, kes õhtutundidel pepuaugu sügelema panevad ja kellest lahtisaamiseks tuleb tõsiselt pingutada.

Terviseameti andmetel põhjustab naaskelsabatõbe ehk enterobiaasi ümarusside klassi kuuluv linaluuuss Enterobius vermicularis, mis parasiteerib inimese jämesooles. Ussike on levinud üle maailma ja peamiselt mõõduka kliimaga maades. See ussike elutseb pidevalt umbes 400 miljoni inimese sees. 

Nakatumine toimub fekaal-oraalsel või olmenakkuse teel. Nakatuda võib ka autoinvasiivsel teel.
Naaskelsabausside kerged, õrnad munad levivad kergesti käte, toidu, mänguasjade või muude tarbeesemete vahendusel. Seedekulglasse satuvad munad saastunud käte vahendusel või küünte närimisel. Mune võivad edasi kanda ka kärbsed, prussakad ja tarakanid.

Suur nakkavus
Haige on väga nakkusohtlik, kui temaga lähedases kontaktis olla. Nakatunud inimene hakkab mune levitama 30-40 päeva pärast nakatumist. Ravimata haige organismis elavad naaskelsabad 35-70 päeva. Munad säilivad esemetel eluvõimelistena kaks nädalat kuni üks kuu. Immuunsust pärast enterobiaasi põdemist samuti kahjuks ei kujune.

Kuidas neist lahti saada?
Perearst saab kirjutada pärast analüüside tegemist retsepti spetsiaalsele ravimile. Analüüs kujutab endast hommikust kaabet niiske vatitikuga päraku ümbruses, enne pesemist - ja soovitav on seda korrata kaks korda mõnepäevase vahega.
Kui ussiproov on positiivne ja ravim sisse võetud, siis sellega asi ei piirdu.
On rida tegevusi, mida tuleb ravikuuri ajal ja pärast seda järgida.

Nendeks on:

* käte pesemine pärast WC kasutamist (potil käimist) ja enne toidu valmistamist ning söömist;

* küüned lõigata lühikeseks (parasiidi munad kogunevad küünte alla);

* mitte närida küüsi;
* mitte kraapida päraku ümbrust, kui see sügeleb;

* igal hommikul pesta end ja eriti päraku ümbrust duši all (mitte vannis).

Mida veel teha?
Iga kord pärast pesemist vahetada aluspesu, voodipesu ja käterätik. Aluspesu, voodipesu ja käterätikuid tuleb vahetada iga päev mitme päeva jooksul ka pärast ravi lõpetamist.
Nii ravi ajal kui ka pärast ravi lõpetamist tuleb iga päev tolmuimejaga puhastada eluruume ning ka WCd ja vannituba mitme päeva jooksul. Pärast tolmuimejaga puhastamist on soovitatav pühkida põrand jm pinnad üle niiske lapiga. Kindlasti tuleb puhastada ka nakatunud lapse mänguasjad.
Eelnimetatud ruumide ja mänguasjade puhastamist tuleb teha ka lasteaias, kus on lastel avastatud enterobiaas.

Haige eraldada tervetest
Võimalusel paigutada nakatunud laps või täiskasvanu kuni ravi lõpetamiseni eraldi tuppa.
Nakatunud lapsega/isikuga kokkupuutunud pereliikmeid või lasteaiapersonali tuleks samuti uurida võimaliku nakatumise suhtes. Nakatunud pereliikmeid jm nakatunud isikuid on soovitatav ravida samaaegselt nakkusallikaks oleva inimesega.

 

Äripäev
14. March 2017, 11:23
Vaata EST või RUS arhiivi