Üle viie tunni nädalas trenni nõuab noorelt terviseuuringut

Tervisekontrolli eesmärk eelkõige ennetada südame ja veresoonkonnaga seotud terviseprobleeme, võimalikku ülekoormust, erinevaid spordivigastusi ning ka äkksurmajuhte.
Tervisekontrolli eesmärk eelkõige ennetada südame ja veresoonkonnaga seotud terviseprobleeme, võimalikku ülekoormust, erinevaid spordivigastusi ning ka äkksurmajuhte.Foto: ITK
Kui lapse või noore spordikoormus kasvab suureks ning treeningutele kulub juba nädalas rohkem kui 5 tundi, tuleks kord aastas läbi teha noorsportlase terviseuuring.

Kaheksa aastat tagasi käivitus Eestis ennetusprojekt, mis võimaldab kuni 19aastastel sportlastel kord aastas oma tervist spetsiaalsel spordimeditsiinilisel uuringul kontrollida. Neid kohti, kus seda teha saab, on mitmeid, ja kontrolli rahastab haigekassa. Saatekirja ei ole vaja.

Sagedus oleneb trennide arvust nädalas

Kui lisaks kehalise kasvatuse tundidele on nädalas veel 3-4 trennis, peaks terviseuuringut tegema igal 2. aastal. Kui laps või noor trennib 5 korda nädalas, siis igal aastal.

Pole sugugi haruldane, et tänapäeval treenivad kõvemad noorsportlased ka üle 10 tunni nädalas. Kui võrrelda seisukohti sportliku aktiivsuse kohta ühiskonnas, jääb pigem kõlama „sa peaksid rohkem trenni tegema!” kui „vaata, et sa üle ei pinguta!”. Aktiivne eluviis tugevdab nii keha kui ka vaimu, seega ei osata enamasti sportimist karta, vaid võetakse seda igati kasuliku ja tervisliku tegevusena. Nii see ka enamasti on, ent kui koormus kasvab suureks ning treeningutele kulub juba nädalas rohkem kui 5 tundi, tuleks kord aastas läbi teha noorsportlase terviseuuring.

Ida-Tallinna Keskhaigla spordimeditsiini osakonna õendustöö koordineerija Kärolin Kauge sõnul on tervisekontrolli eesmärk eelkõige ennetada südame ja veresoonkonnaga seotud terviseprobleeme, võimalikku ülekoormust, erinevaid spordivigastusi ning mis kõige tähtsam – ka äkksurmajuhte. „Eesmärk on tõsta noosportlaste üldist teadlikkust enda tervisest, et nad teaksid, kuidas sportida nii, et nad endale liiga ei teeks,” selgitab Kauge. „Kui tavaolukorras või puhkeasendis meie süda töötab tavapärases rütmis nii, et me seda enamasti ei tunnegi, siis uuringul tehtava koormustesti eesmärk ongi kontrollida, kuidas süda reageerib koormusele, sest just siis võivad paljud varjatud terviserikked esile tulla,” kirjeldab ta. Kui noorte tervises on näha mingisuguseid kõrvalekaldeid või probleeme, suunatakse nad vajadusel edasi täiendavatele uuringutele ja eriarsti vastuvõtule.

Eelmisel aastal noorsportlase tervisekontrolli läbinutest avastati mingi terviseprobleem ning piirati seetõttu ajutiselt sportimist igal kümnendal patsiendil. Peamised tuvastatud tervisehäired olid seotud kehvveresuse, luu- ja liigeskonna ning südameprobleemidega.

Enne uuringule tulekut tuleb täita spordimeditsiinilise terviseuuringu küsimustik. Nii eesti- kui ka venekeelse küsimustiku leiab haigla kodulehelt. Kui noor on olnud haige, siis peab ägedast haigusest möödas olema vähemalt 2 nädalat. Uuringule tulles tuleks kaasa võtta eelnevalt täidetud küsimustik, spordiriided ja -jalanõud, pesemisvahendid ning käterätik.

Enne uuringut tuleks vältida kange tee või kohvi joomist ning hoida tervisekontrolli ja viimase söögikorra vahel 2-3tunnine paus.

Tasub teada

Minge haigekassa kodulehele. Avage Partnerile - Raviasutustele - Ravi rahastamise lepingud - ravi rahastamise lepingute tüüptingimused - LISA 8 ( Haiguse ennetuse projekt - UUS)

Punkt 4. Noorsportlase tervisekontroll

* 4.1. Noorsportlaste tervisekontrolli peamisteks eesmärkideks on vastunäidustuste ja osaliste piirangute väljaselgitamine spordiga tegelemiseks ning terviseriskide kindlakstegemine, mis võivad edaspidi olla põhjuseks äkksurma, vigastuste ja haiguste tekkele.

4.2. Noorsportlaste tervisekontrolli projekti sihtrühmaks on kuni 19 (k.a) aastased noored, kes treenivad (sh võistlevad) vähemalt 3 korda nädalas lisaks kooli kehalise kasvatuse tundidele.

4.4. Vähemalt 3 korda nädalas treenivate ja võistlevate noorsportlaste tervisekontroll viiakse läbi üks kord kahe aasta jooksul.

4.5. 5 ja enam korda nädalas treenivate ja võistlevate noorsportlaste tervisekontroll viiakse läbi kord aastas.

 

Äripäev
08. March 2017, 15:16

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi