Köha korral joo palju

Esimene reegel köha leevendamiseks on palju juua, sest see soodustab röga teket ja veeldab lima.

Haiguspuhangud ja sellega kaasnev köha on praegusel hooajal meie tavapärased kaaslased. Kui need ei vaeva ka meid endid või meie lähedasi, siis kindlasti kohtame ühistranspordiga liigeldes, kooliklassis või siis koosolekulaua taga kedagi, kes turtsatusi tagasi hoides köhaga vägikaigast veab.

Mida selle võitluse võitmiseks ette võtta?

Köha on loomulik kaitserefleks, mille abil organism püüab takistada hingamisteedes olevate ärritajate (nt viiruste, tolmu) liikumist sügavamale kopsu. Järsu köhatusega surutakse õhk koos kõige kahjulikuga kiiresti kopsudest välja.

Kuigi viirusinfektsiooni äge periood kestab reeglina vaid mõne päeva, võib köha püsida tunduvalt pikemalt, kuni kolm nädalat.
Viirushaiguste alguses tekib tihti ärrituskoha, mis on kuiv, kinnine, raske välja köhida ja eriti piinav just öösiti. Limaskestad on põletikulised ja köhimine valus.
Kui infektsioon edeneb, siis muutub köha lahtisemaks. Selles faasis on sekreet tihti sitke, kinni bronhides ja ülemistes hingamisteedes ning seda on raske välja köhida.

Palju palju juua

Esimene reegel köha leevendamiseks on palju juua, sest see soodustab röga teket ja veeldab lima. Joogiks sobib hästi ravimtaime tee- näiteks paiseleht, teeleht, harilik raudrohi, teekummel, aedliivatee, islandi käokõrv ehk rahvakeeli islandi samblik. Lisaks eelmainitule aitab vedelik limaskestadel taastuda ja lahtistab tekitatud röga, kergendades selle koos surnud rakkude ning viirusetekitajatega välja köhimist.

Inhalaator abiks
Piinava kinnise köha ravis on olulisel kohal inhalaatori kasutamine. Inhalaator ei ole oluline ainult laste köharavis vaid ka hea abivahend täiskasvanutele köha ja teiste ülemiste hingamisteede haiguste leevendamisel. Inhalaatorisse võiks lisada füsioloogilist lahust.
Kui inhalaatorit kodus ei ole, toimib väga hästi ka auru tegemine niiöelda traditsioonilisel moel. Kuumale veele võib lisada erinevaid eeterlikke õlisid (eukalüpti, nuluõli), näiteks ka kümnest erinevast eeterlikust õlist koosnevat segu, kummarduda veeanuma kohale ja hingata kuumast veest ning lisatud õlidest tekkivaid aure sisse.
Köha pärssivaid ravimeid (sisaldavad kas kodeiini või dekstrometorfaani) võiks tarvitada juhtudel kui inimest vaevab ärritusköha, mis ei lase magada või põhjustab köhimisel lihasvalu. Kindlasti tuleks meeles pidada, et köha pärssivad ravimid on mõeldud vaid lühiajaliseks tarvitamiseks ja kuna köha on organismi kaitsemehhanism, mis puhastab hingamisteid, siis ei tohiks röga eritumise korral köha pärssijaid kasutada.

Rögalahtisteid võtta rohkem
Sagedamini kasutatakse nn rögalahtisteid, mis teevad sitke lima vedelamaks ja kergemini väljaköhitavaks või suurendavad limaeritust. Nende ravimite kasutuseaeg võib olla pikem.
Looduslikud rögalahtistavad preparaadid apteegi riiulil sisaldavad luuderohtu, islandi samblikku või segusid - näiteks kuusekasve ja islandisambliku segu meega; aedliivatee ürt koos alteejuurega, aedliivatee koos nõmmliivatee ja teelehega jpt.
Tugevamad rögalahtistajad apteegiriiulil sisaldavad toimeainena ambroksooli, atsetüültsüsteiini, bromheksiini, mida on võimalik kasutada nii siirupi, lahuse kui ka tablettidena.
Kui apteegi preparaatidega köha leevendada ei õnnestu ja köha muutub pigem ägedamaks, tuleb kindlasti pöörduda arsti poole.

Äripäev
13. February 2017, 12:12
Vaata EST või RUS arhiivi