Väikelapse palavik vajab tähelepanu

Viirushaiguste perioodil võib palavik väikelapsi kimbutada mitmeid kordi. Kuni laps tunneb end hästi, seni pole palaviku alandamisega vaja kiirustada.

Alla 6 kuu vanused lapsed põevad külmetushaigusi harvem, sest esimestel elukuudel kaitsevad last ema raseduse ajal lootele üle läinud kaitsekehad, kirjutab Südameapteek enda kodulehel. Antikehad aga ajapikku lapse vereringest kaovad. Väga oluline on rinnapiimaga toitmine - rinnapiimas leiduvate naturaalsete antikehade abil väheneb risk haigestuda keskkõrva, seedesüsteemi ja hingamisteede infektsioonidesse.

Imikutel vajab langetamist palavik 38?C

Palavik on organismi kaitsereaktsioon. Kõikidel lastel tuleb haiguse ajal palavikku sageli mõõta, sest palavik võib tõusta väga lühikese aja jooksul väga kõrgele, mille tagajärjel võivad lapsel tekkida krambid.

Imikutel mõõdetakse palavikku enamasti pärakust või kaenla alt. Palavikuks loetakse näitu, mis on üle 38?C. Kehatemperatuur võib tõusta ka ülekuumenemise tõttu, kui laps on paksult riides või halvasti õhku läbilaskvas riietuses vankris päikese käes. 

Palaviku korral tuleb lapsele anda võimalikult palju juua. Kehatemperatuuri tõustes 1?C võrra tõuseb vedeliku vajadus 10%. Joogiks sobib imikutele ja väikelastele jõhvika- või punasesõstramorss. Väikelastele sobivad ka soojad ravimtaimeteed, näiteks kummeli- või pärnaõietee. Lapsel tuleb ära võtta ka mähkmed.

Alla kolme kuu vanustel imikutel tuleb ravida palavikku, mis on pärakust mõõdetult üle 38,5?C või kaenla alt mõõdetult üle 38?C. Palaviku alandamiseks sobivad paratsetamooli küünlad. Järgida tuleb täpseid annustamise juhiseid.

3–6 kuu vanustel imikutel on vaja palavikku alandada, kui temperatuur on pärakust mõõdetult üle 39?C või kaenla alt mõõdetult üle 38,5?C. Raviks võib kasutada paratsetamooli sisaldavat siirupit või küünlaid. Kui imik oksendab, pole siirupit mõtet anda. Küünlad toimivad kiiremini, u 20 minuti jooksul.

Üle 6 kuu vanustele imikutele võib anda kas paratsetamooli või ibuprofeeni sisaldavat siirupit. Samuti sobivad paratsetamooli küünlad.

Kui imikul tõuseb palavik pärakust mõõdetult 39?C, võib lapse niiskelt leige veega üle hõõruda. Viinalahusega ei soovitata nii väikeseid lapsi üle hõõruda, sest alkohol imendub läbi naha. Niiske ülehõõrumine suurendab vere juurdevoolu naha pindmiste kihtide veresoontesse. Niiskuse aurumisel nahapinnalt alaneb läbi naha voolava vere ja sellega ka kogu keha temperatuur. Alustage ülehõõrumist näiteks käsivarrest, siis hõõruge keha 1–2 minutit, seejärel katke linaga kinni ja hõõruge teist käsivart. Umbes 20 minuti möödudes mõõtke temperatuuri uuesti ja kui palavik pole langenud, korrake kogu protseduuri. Võib asetada ka jahedaid mähiseid ümber lapse pea, paremale roidekaare alla – maksa piirkonda ja kuklale.

Kõrge palavikuga kaasnevad lastel sageli vereringehäired – labakäed ja -jalad muutuvad jahedaks, kuid keha on samal ajal tulikuum. Sel juhul tuleb jalgu ja käsi soojade kätega masseerida.

Väikelastele tuleks palavikurohtu anda 38,5?C

Väikelastel (1–7aastased) on soovitav alandada kaenla alt mõõdetult üle 38,5?C palavikku. Palaviku alandamiseks sobib keha jahutamine ja/või ibuprofeeni või paratsetamooli sisaldav siirup. Kui laps oskab neelata, võib kasutada ka tablette. Laps suudab tablette neelata enamasti alates 4. eluaastast.

Kui väikelapsel on väga kõrge palavik (üle 39,5?C kaenla alt mõõdetuna), mis ei allu eelnevatele raviviisidele ehk kõrge palavik püsib muutumatuna tunde, võib lapsele anda kahe tunni möödumisel teist palavikualandajat. Näiteks kui palavikku alandati paratsetamooliga, kuid palavik püsib ikka väga kõrge, võib kahe tunni pärast anda lapsele ibuprofeeni. Nende ravimite toimekohad on erinevad. NB! Sellist raviviisi võib kasutada ainult äärmisel vajadusel, sest ravimid võivad põhjustada kõrvaltoimeid.

Palavikuravimit ei ole vaja anda, kui laps tunneb end hoolimata palavikust, mis võib olla ka üle 39?C, üsna hästi – pole viril ning mängib ja tegutseb.

Äripäev
10. February 2017, 12:36

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi