Need 16 last vajavad pidevalt ravitoitu

Väike Simon haiglas.
Väike Simon haiglas.Foto: Tartu Ülikooli Kliinikumi lastefond
Tartu Ülikooli kliinikumi lastefond on tegemas kampaaniat "Üleannetus" 16 lapse kohta, kes vajavad pidevalt ravitoitu, tihti sondi kaudu. Selline toit on kallis ja haigekassa seda täies mahus kinni ei maksa.

Tegelikult on lastefondi eesmärk koguda kokku summa, mis võimaldaks aidata 30 last kaks aastat. "Hetkel toetab fond 16 last, kuid abivajavate laste arv on pidevas tõusutrendis ning ka antud kampaania üks kõrvaleesmärke on leida üles need Eesti lapsed, kes ravitoitu vajavad, kui kelle perel pole võimalik neile seda rahapuuduse tõttu osta," selgitas lastefondi kommunikatsioonijuht Merli Kärner. Rahaline eesmärk on koguda 206 000 eurot. 

Näiteks on 2015. aastal sündinud Simon elanud sünnist saati haiglas, koju pole ta saanudki. Simonil on kaasasündinud kõri-, trahhea-, ja söögitorulõhe. Lapsele on paigaldatud trahheostoom (kunstliku hingamise jaoks hingetorusse tehtav avaus) ja toitmiseks gastrostoom (kõhule tehtud avause kaudu makku suunatud väike sond). Et laps saaks kasvada kodus, on perel tarvis tema eest hoolitsemiseks vajalikke seadmeid – kaasaskantavat aspiraatorit ning gastrostoomi pumpa, tarvikuid, loputussüsteeme jm vahendeid. Samuti on vajalik spetsiaalne kõrge kalorsusega ravitoidusegu lapse kaaluiibe tõstmiseks. Kuivõrd kogu vajaliku soetamine on väga kulukas, käib see perele endale üle jõu. Lastefond otsustas peret siinkohal aidata ning toetada Simonile ravitoidu soetamist (345 eurot kuus). Lisaks fondile toetab perekonda selles 300 euroga kohalik omavalitsus. Aga võib ette kujutada, millised summad oleksid vajalikud Simoni raviks tegelikult. 

2009. aastal sündinud Raimondil aga diagnoositi sünnijärgselt hüdrotsefaalia ehk vesipea. Seetõttu esineb tal lihastoonuse tõus, arengus mahajäämus ning epilepsia. Seoses sellega on poisil ka närimis- ja neelamishäired ning ta on pikalt olnud sonditoidul. Raimond vajab kõrge kalorsusega spetsiaalset ravitoitu, et kaaluiive püsiks positiivne (126,40 eurot kuus). Kalli ravitoidusegu soetamine käib aga perele üle jõu ning seetõttu katab Lastefond sellele minevaid kulutusi. Lisaks fondile toetab perekonda ravitoidusegu soetamisel aasta jooksul 600 euroga ka kohalik omavalitsus. Sellestki kahjuks ei piisa.

Kõigi 16 lapse kohta on pildiga info kampaania kodulehel Üleannetus. Samas saab ka juhiseid toetamiseks.

Äripäev
10. February 2017, 08:57

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi