Alkohol põhjustas 555 vähijuhtu

Kaks aastat tagasi põhjustas alkohol ühe uurimuse järgi Eestis 555 vähijuhtumit, kirjutas karskuseliidu esimees Lauri Beekmann.

Eesti Tervisestatistika ja Terviseuuringute Andmebaasi andmetel diagnoositi Eestis 2014. aastal meestel 4258 vähijuhtu ja naistel 4300 vähijuhtu. Meeste puhul oleks alkoholi tarvitamine seega Eestis põhjustanud 10% ehk 426 juhtu ja naiste puhul 3% ehk 129 juhtu. Kokku 555 uut juhtumit, leidis Beekmann.

Pisut varasem uuring laiemalt Euroopa kohta 2011. aastast analüüsis alkoholi ja vähi seoseid kaheksas Euroopa riigis: Prantsusmaal, Itaalias, Hispaanias, Suurbritannias, Hollandis, Kreekas, Saksamaal ja Taanis. Tulemuseks oli, et 10% meeste vähijuhtumitest ja 3% naiste vähijuhtumitest on põhjustatud kas praegusest või varasemast alkoholi tarvitamisest.

Beekmann küsis, kas nii on kohane üldistada ja Euroopa keskmise järgi hinnata? Rootsi Vähiliit näiteks seda tema sõnul teeb ja jõuab järeldusele, et seal põhjustab alkoholi tarvitamine 3800 vähki haigestumist aastas. Samu protsente kinnitab Euroopa keskmisena ka Euroopa vähkõvevastane tegevuskava.

Alkoholi tarvitamise osas on Eesti tipus

Beekmanni sõnul tuleks meeles pidada, et kuigi viimastel aastatel on alkoholi tarvitamine Eestis olnud langustrendis ja jõudnud Euroopa keskmiste hulka, siis senimaani oleme olnud maailma enim tarvitavate riikide tipus.

"Me saame nii mõndagi teha, et vähendada kokkupuutevõimalust vähiga. Euroopa vähivastane tegevuskava reastab 12 viisi, kuidas saame oma vähiriski vähendada," lisas ta.

Üks neist kõlab nii: „Kui sa tarvitad ükskõik milliseid alkohoolseid jooke, vähenda tarbimist. Vähi ennetamise vaatenurgast on alkoholi mittetarvitamine parim variant.“

 

Äripäev
10. February 2017, 11:57

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi