Vaesus ja kehv haridus kärbivad elu 2 aastat lühemaks

Hiljutine uuring selgitas, et madal haridustase ja vaesus moodustavad olulise tervisriski, mis on võrreldav suitsetamise, liigse alkoholitarbimise ja ülekaaluga.

"Haridus ja varaline seis mõjutab paljuski meie võimet püsida tervena. Meie eesmärk oli välja selgitada, kui tähtis sotsiaal-majanduslike tegurite mõju tervisele,"selgitas uuringut juhtinud Soome epidemioloogia professor Mika Kivimäki (Helsingi Ülikool ja University College London) Soome arstide lehes Mediuutiset.

Uuringu aluseks olid Euroopas, USAs ja Austraalias kokkupandud rahvastiku andmeid. Analüüsitud materjal koosnes kokku enam kui 1,7 miljoni inimese andmetest. Inimeste sotsiaal-majanduslikke aspekte määrati vastavalt nende staatusele, nende tervist jälgiti suremuse registri järgi.

Võrdlus hõlmas kuut WHO määratletud riskitegurit: suitsetamine, liigne alkoholitarbimine, ülekaalulisus, vähene liikumine, diabeet ja kõrge vererõhk. WHO toonitab, et nende riskifaktorite vähendamine ennetaks kroonilisi haigusi.

Sotsiaal-majanduslikke tegureid WHO tervisestrateegias veel aga ei leidu.

Kaks aastat elust maha

Uuringus osalenud 41% meestest ja 27% naistest oli halb sotsiaal-majanduslik seisund. Nende eluiga oli keskmiselt 2,1 aastat lühem kui paremas sotsiaal-majanduslikus seisundis inimestel.

Madal sotsiaal-majanduslik seisund oli tugevalt seotud üldise suremuse, kardiovaskulaarsetesse haigustesse suremuse ja vähki suremisega.

Teadlased tunnistasid, et võib olla liiga lihtsustatud lähenemine määratleda sotsiaal-majanduslikku seisundit üksnes elukutse ja staatuse järgi, kuid ometi leidsid nad seeläbi usaldusväärselt hinnatava hariduse ja rikkuse mõju tervisele.

"Madal haridustase ja vaesus tuleb tõsta ülemaailmse tervishoiustrateegia osaks teiste peamiste riskitegurite seas," kinnitas Kivimäki.

Teadusajakirjas The Lancet avaldatud uuring on esimene, kus sotsiaal-majanduslike tegurite mõju tervisele on võrreldes teiste suuremate terviseriskidega, kirjutab Soome arstide leht Mediuutiset.

 

Äripäev
03. February 2017, 15:35

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi