Hiina ploomid põhjustasid Indias tuhandete laste surma

Litšimarjad.
Litšimarjad.Foto:
Meilgi müügil olevad ja toiduretseptidesse sisse kirjutatud litšid ehk hiina ploomid tõid teadlaste sõnul Indias tuhandetele lastele surma.

Põhja-Indias Bihari osariigis on alates 1995. aastast registreeritud tuhandeid müstilisi surmajuhtumeid, kus täiesti terved lapsed on ootamatult kukkunud krampides kokku ja kaotanud teadvuse, kirjutas Õhtuleht.

Umbes pooled kannatanutest surid. Meditsiiniajakirja The Lancet andmetel jõudsid arstid järeldusele, et laste surma põhjustas litši ehk Hiina ploomi söömine.


Ohvrid pärinesid peamiselt vaestest peredest. Nad sõid puudelt mahakukkunud litšimarju. Need aga sisaldavad toksiini, mis takistavad inimkehas glükoosi produtseerimist.

Kannatanud lastel oli veresuhkru tase niigi madal, sest nad ei olnud piisavalt toitu söönud. Tühja kõhuga litšimarjade söömine tõi kaasa glükoositaseme kiire languse ja koos sellega teadvusekaotuse.

Litšimarju on müügil ka Eesti kaubandusvõrgus ja neid liigitatakse eksootiliste puuviljade alla, müüdud on ka litšikonserve. Näiteks www.bamboma.ee e-poest on kahekilone litšiploomide kast hetkel läbi müüdud. Kilohind on 15 euro ringis.

Litšimarjadest saab pikemalt lugeda siit (keeleliselt kehv masintõlge, toim). Selles kirjutises on litši kõrvaltoimena märgitud kõhupuhitust.

Äripäev
03. February 2017, 08:40

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi