Psühhiaater: alkoholisõltlasel läheb abi küsimiseks 20 aastat

Põhja-Eesti regionaalhaigla psühhiaatri Ants Kase sõnul võib alkoholisõltuvus tekkida kõigil inimestel, kuid sageli pöörduvad mehed sellega arsti poole alles 15–20 aastat pärast probleemi tekkimist.

"Alkoholi tarvitamise häire võib tekkida igas eas ja igasugustest sotsiaalsetest oludest pärit inimestel," rääkis Kask. "See, kuidas asi välja paistab, kajastabki tõenäoliselt rohkem inimese sotsiaalset seisundit. Paljudel patsientidel võib see probleem olla nii varjatult, et lähedased ega töökaaslased ei märka enne, kui olukord on muutunud väga tõsiseks," kirjutab Postimees.

Keskmisest rohkem esineb arsti sõnul alkoholisõltuvust 40. aastates meestel, aga selle probleemiga on kimpus ka väga noori inimesi. "Eestis proovitakse alkoholi 12 ja 14 aasta vanuses ja paljudel on sel ajal ka raskeid mälulünkadega joobeid,"  tõdes Kask. 

Tüüpiline alkoholiprobleemidega arsti juurde pöördumise aeg on tema sõnul 15–20 aastat. "Naised pöörduvad selle murega kolm-neli korda kiiremini, kusagil viie aasta jooksul," rääkis Kask. Üle 30aastastel naistel on arsti sõnul ravile jõudes alkoholiga sama suuri probleeme kui keskealistel meestel. 

Kõige suurem kasu on Kase hinnangul arsti juurde tulekust siis, kui alkoholiprobleem jõuab inimeseni isikliku elu kriiside kaudu. "Kui keegi teine ütleb inimesele, et tal on probleem, siis ta sageli eitab seda ise ja nii puudub ka motivatsioon probleemi lahendamiseks," rääkis arst. 

Edasi loe Postimees Tervisest
Äripäev
26. January 2017, 08:59
Vaata EST või RUS arhiivi