Merehaigus ja maabumishaigus vaevavad peamiselt naisi

Pearinglusega kaob ka tasakaal.
Pearinglusega kaob ka tasakaal.Foto:
Seoses laeva- ja lennukireisidega esineb inimestel nii merehaigust kui ka maabumishagust. Mis vahe neil on?

Mal de debarquement ehk  maabumishaigus (MdDB, meremehehaigus) on nimetuse saanud tekkimise põhjuse, laeva-  või paadisõidu järgselt. MdDB võib tekkida ka auto, rongi ,lennukisõidu järgselt, isegi vesivoodis magamisest. Tekib see pärast maabumist ja kestab tavaliselt kuni 24 tundi, vahel kauem. Püsiv maabumishäire võib kesta kuni aasta.

Tavaliselt esineb see keskealistel naistel, aga ka 75% madrustest on seda merelt tulekul. Mal de debarquement kutsub esile ebatavaline liikumine ja selle katkemine. Mal de debarquementŽi korral ei ole põhjus sisekõrvas, vaid ajus: ainevahetuse ja funktsionaalsete ühenduste muutuses. Seetõttu adapteerub aju uuele liikumisele, kuid ei ole võimeline tagasilülituseks. Ehk "õhu jalad" ei muutu uuesti " maa jalgadeks ". Sümptomaatikaks on  kõikumis- ja õõtsumistunne, tasakaalutus. Kaasneb ärevus ja depressioon. Harva tuleb ette tõeline pearinglus. Sümptomid on enam väljendunud suletud ruumis, rahuolekus, väsinuna ja stressi korral.
Spetsiifilised testid selle selgitamiseks puuduvad. Oluline on anamnees. Tasakaalu uuringud ja KT, MRT on sel juhul patoloogiata. Raviks on elukvaliteedi parandamine ja liikumine. Sümptomite ravi käib antiemeetikumide, rahustite, tritsükliliste antidepressantidega.

Vastuvõtlik on iga inimene

Merehaigus tekib olukorras, kus inimese pea liigub pidevalt kiirendatult erinevates suundades või juhul, kui puudub visuaalne stabiilne kontakt horisondiga. Õõtsuval laeval või lennukis sõites ärritab pidev liikumine kanaleid liiga palju. Pidev signaalimuutus, mis jõuab ajju, põhjustabki iseloomulikud sümptomid: peavalu, pearinglus, iiveldus, oksendamine, peavalu, harvem kõhulahtisus. Merehaigusele on vastuvõtlik iga isik, kuid väga erineval määral. 1/3 lennukiga reisijatest kannatab selle seisundi all.

Sagedamini tuleb seda ette naistel ning lastel vanuses 3-12 aastat. Diagnoosimiseks piisab esitatud kaebustest ning inimese küsitlusest. Lisauuringuid vaja ei lähe. Merehaigust on alati lihtsam ära hoida kui ravida, seepärast on olulised eelkõige profülaktilised meetmed. Soovitav on püüda vaadata kaugusesse, horisondile. Võimalusel viibida värskes õhus.  Laeval tuleks viibida ülemisel tekil ning laeva keskosas. Seejuures hingata rahulikult, sügavalt. Hea on juua külma jooki, teha külma kompressi näole ning kaelale. Vältida liigset söömist, samuti tühja kõhtu.
Ravimite arsenali kuuluvad antiemeetikumid: tsüklisiin, meklisiin, skopolamiin, difenhüdramiin jt. Prognoos  on lootusrikas, sest merehaigus ei ole ohtlik, küll aga ebameeldiv kogemus. Tavaliselt taanduvad sümptomid pärast laeva- või lennukisõidu lõppemist kiiresti. Kui te jääte kergesti merehaigeks, on alati õigem alustada profülaktikaga 1-2 päeva enne reisi.

Äripäev
05. January 2017, 13:49
Vaata EST või RUS arhiivi