Apteeki jõuds HIV-kiirtest

Peaproviisor Triinu Entsik-Grünberg tutvustab HIV-testi.
Peaproviisor Triinu Entsik-Grünberg tutvustab HIV-testi.Foto: Südameapteek
Täna, rahvusvahelisel AIDS-i vastu võitlemise päeval on Eestis esmakordselt võimalik osta HIV-kiirtesti, mida saab ise kodus teha ja mis annab vastuse 15 minutiga. Hinnaks on kiirtestil 78 eurot.

Innovatiivne test jõuab esimesena müügile Südameapteegi apteekides üle Eesti. 

Südameapteegi peaproviisor Triinu Entsik-Grünbergi sõnul on Eesti kolmas riik Euroopa Liidus lisaks Prantsusmaale ja Suurbritanniale, kus kodune HIV-kiirtest apteekides müügile jõuab. “HIV on muutunud haiguseks, mida täna diagnoositakse ka tavalistel ja töötavatel Eestimaalastel. Ligi 40% kõikidest uutest HIV-i nakatunutest Eestis on naised. Suur osa nakatunutest ei oma mingisugust seost narkootikumide tarvitamisega, vaid on haiguse saanud oma püsisuhte partnerilt, kelle HIV-diagnoosist ei olda lihtsalt teadlikud. Loodame, et delikaatne testitegemise võimalus on abiks, et piirata viiruse levikut,“ rääkis Entsik-Grünberg. 

Südameapteegi peaproviisor sõnul on HIV-kiirtest delikaatne viis testida end talle sobivas kohas ja ajal ning see annab 99.7 % täpsusega vastuse võimaliku nakatumise kohta HIV-viirusesse. 

HIV-kiirtest tuvastab nii HIV-1 kui HIV-2 antikehad inimese sõrmeotsa verest. Testimiseks on vaja 1 tilk verd, mis kogutakse testseadmesse automaatselt. 

Test on toodetud Prantsusmaal ning kliiniliselt testitud Prantsusmaal ja USA-s. 

Äripäev
01. December 2016, 10:24

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi