Gripivaktsiin on juba jälle otsakorral

Tänasel terviseameti korraldatud gripifoorumil selgus, et hetkel veel küll vaktsiini on, kuid eilse seisuga u 500 doosi, neist 200 näiteks Lääne-Tallinna Keskhaigla nakkuskliinikus.

Teatavasti sai gripivaktsiin otsa ka eelmise gripihooaja ajal, kui meedias hakkasid ilmuma uudised rohketest grippi haigestunutest ja grippi surnud inimestest. 

Juurde seda aga Eestisse tulemas ei ole, kuna sel hooajal tarnib vaktsiini vaid üks tootja võimalikust 2-3 ja ka temal hetkel ei ole plaanis uut partiid.

Terviseameti avalike suhete juht Iiris Saluri rääkis, et tänavu telliti Eestisse 48 000 doosi vaktsiini, ja see tõesti hakkab otsa lõppema. Mullu oli siin 33 000 doosi. 

Praegu tarnib gripivaktsiini Eestisse vaid üks tootja, Sanofi aventis, kuid ravimifirma GSK Eesti otsib võimalusi, kuidas uuesti ka enda vaktsiini siia saada -  rääkis gripifoorumil osalenud GSK Eesti vaktsiinide teraapiaala juht ja ravimitootjate liidu vaktsiini töögrupi juht Ain Trolla. 

GSK esindaja selgitas, et ravimifirma on teinud uue neljavalentse vaktsiini kolmevalentse asemel. "Tootmine sellele üle läinud. Me ei tohi eelmist vaktsiinipõlvkonda siia enam pakkuda." Nimelt ei saa ravimifirma kolmevalentse vaktsiiniga osaleda hangetes ja pakkuda eraturule, seda toodetakse veel vaid kehtivate lepinguliste mahtude täitmiseks nagu riigihanked. Lisaks võtavad tema sõnul suured riigid oma lepinguga lõviosa ära, sest nõudlik keskklass maailmas on kasvanud.

GSK on neljal viimasel hooajal Eestis kokku 12 000 vaktsiini ka maha kandnud. "See ei ole suur kogus, kuid Eesti mõistes suur arv," jätkas Trolla. Ta lisas, et on keeruline arvestada, kui palju Eestis seda maha kantakse - niigi vaktsineeritakse vaid 1,4% elanikkonnast. "Nüüd tänu tugevale koostööle hakkab asi ülesmäge minema ja lootus on, et GSK saab müügiõiguse siiakanti kiiresti ja 2019 tuleb uus vaktsiin ehk siia."

Trolla lisas, et hetkel agendid tegelevad sellega, et uurida, kas kellelgi on kusagil üle 3- või 4valentne vaktsiin. Ravimiamet pöördus GSK poole 1000 doosi 3- või 4valentse vaktsiini hankimisvõimaluste selgitamiseks. "Viimaste nädalate aur on läinud vaktsiini otsimisel üle Euroopa, küll tooks, kui oleks," rääkis ta. "Üks variant on ühest suurest Euroopa riigist tuua partii ilma nõelteta, see variant hetkel koidab." Trolla lisas, et kuigi loodetakse sealt soovitud kogus saada (asjaajamine vältab ca kuu aega) jääb riskimoment, et inimeste vaktsineerimishuvi vaktsiini saabumisajaks raugeb ja nende dooside saatus on sarnane eelmiste hooaegadega ehk kantakse maha. "Siin ootavad tootjad ka riigipoolseid riskijagamise ettepanekuid," märkis ta.

Gripifoorumil osalenud arstid lisasid, et tegelikult oleks Eestile vaja neljavalentset vaktsiini, see oleks ammu võinud siin turul olla, ka hinnavahe ei ole nii suur ega tõsiselt võetav argument.

 

Äripäev
29. November 2016, 14:53

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi