Ka tervisliku kehakaaluga võib olla prediabeet

Florida Ülikoolis läbiviidud uuring näitas, et kolmandik üle 45aastastest täiskasvanutest, kelle välimus ei anna alust diabeedi riskiks (nad on saledad), võivad tegelikkuses vastata prediabeedi kriteeriumitele.

Teadlaste sõnul on need tulemused murettekitavad, sest hetkel kehtivate juhendite järgi neid inimesi tõenäoliselt diabeedi sõeluuringutesse ei kaasata. Uuringu tulemused avaldati ajakirjas Annals of Family Medicine.

Glükoositase normist kõrgem
Prediabeedi korral on vere glükoositase normaalsest kõrgem, kuid mitte piisavalt kõrge, et diagnoosida diabeeti. Selle seisundiga inimesi ohustab suurem II tüübi diabeedi ja kardiovaskulaarsete probleemide väljakujunemise risk.
"Praegu seisame me silmitsi diabeediepideemiaga ning diabeedi ennetamine on selle olukorra ohjeldamiseks peamine strateegia," ütles uuringut juhtinud teadlane Arch G. Mainous (Ph.D.), Florida Ülikooli Rahva Tervise ja Tervishoiuametite Kolledži terviseteenuste uuringute, juhtimise ja poliitika osakonna juhataja. "Üheks meetodiks, kuidas seda teostada, on selgitada välja inimesed, kellel esineb prediabeet, millega kaasneb kõrge diabeedi väljakujunemise risk, ning rakendada ravimeid või elustiilimuutusi, mis hoiaksid ära selle seisundi progresseerumise diabeediks."

Sõeluuring haarab vaid ülekaalulisi

Mitmed organisatsioonid, nagu näiteks Ameerika Diabeediassotsiatsioon, soovitavad kaasata prediabeedi sõeluuringutesse ülekaalulisi või rasvunud inimesi. Florida Ülikooli teadlaste eesmärgiks oli välja selgitada, kas üksnes KMI-põhiste meetmete rakendamine võiks jätta uuringutest välja inimesed, kelle kehakaalu loetakse tervislikuks, ent kelle puhul võiks prediabeedi sõeluuring ja võimalik sekkumine kasulikuks osutuda.
Uuringus, milles vaadeldi tõenäoliselt esmakordselt prediabeedi esinemise võimalikkust normaalse kehamassiindeksiga inimestel, analüüsisid teadlased andmeid, mille allikaks oli riiklik tervise ja toitumise uuring - üleriigiline representatiivne uuring, kus rakendati nii küsitlusi kui ka füüsilisi läbivaatusi.

Florida Ülikooli teadlased vaatlesid uuringuandmeid, mis pärinesid perioodidest 1988 kuni 1994 ja 1999 kuni 2012, keskendudes üle 20aastastele täiskasvanutele, kelle KMI jäi tervisliku kehakaalu piiridesse (18,5 kuni 24,9) ning kellel polnud varem diabeeti diagnoositud.

Prediabeedi levik, mille aluseks võeti vere glükoositaseme vahemik 5,7 kuni 6,4 protsenti, mida Ameerika Diabeediassotsiatsioon loeb prediabeedi seisundiks, varieerus aastate lõikes, kuid näitas üldist kasvusuunda. 2012. aastaks vastas 19 protsendil tervisliku kehakaaluga 20- kuni 44aastastel täiskasvanutel vere glükoositaseme näit prediabeedi kriteeriumitele ning neile kriteeriumitele vastas koguni 33 protsenti üle 45aastastest tervisliku kehakaaluga täiskasvanutest.
"Suurel osal neist inimestest kujuneb välja diabeet, kuid meil pole nende puhul võimalik diabeeti ennetada, sest praeguste sõeluuringute juhiste kohaselt ei kuulu nad sihtgruppi," ütles Mainous. Ta planeerib läbi viia uuringu, mis hindaks kõikide täiskasvanute prediabeedi sõeluuringu tasuvust.
Kuna suurema kaalu kogunemist alakehasse on seostatud diabeedi ja kardiovaskulaarsete probleemidega, hindasid Florida Ülikooli teadlased ka patsientide vööümbermõõtu ning vöökoha ja pikkuse suhet. Kuigi nad leidsid, et tervisliku kehakaaluga täiskasvanute vööümbermõõt on aja jooksul suurenenud, tegid teadlased pärast demograafiliste tegurite ja diabeetikutest lähisugulaste arvesse võtmist ning vastavate paranduste tegemist, et ebatervislik vööümbermõõt ei andnud alust prediabeedi prognoosimiseks.

Mainousi sõnul on tarvis täiendavaid uuringuid, et selgitada välja prediabeedi põhjus tervisliku kehakaaluga inimestel. Üheks selgituseks võib olla istuva elustiili levik, mis võib muuta keha koostist ja põhjustada nn tervisliku ülekaalulisuse seisundit, mille korral on inimeste KMI normaalses vahemikus, kuid rasva osakaal on lihasmassiga võrreldes kõrge. Sellistel inimestel võib tõenäolisemalt välja kujuneda metaboolne sündroom, mis võib põhjustada kõrgemat vererõhku, kõrget veresuhkru taset ja ebanormaalset kolesteroolitaset.

"Me peame oma hoiakuid muutma ja otsima uusi viise inimeste vaatlemiseks, mitte tuginema üksnes KMI andmetele," ütles Mainous, kelle juhitud varasemas uuringus tehti kindlaks, et nõrgem haardejõud võib viidata avastamata diabeedile ja hüpertensioonile. "Loodetavasti suudame me edaspidi vältida ainult kaloritarbimise piiramise ja kaalu alandamise rakendamist ainsate diabeedi ennetamise taktikatena, sest nii jääks kahe silma vahele inimesed, kellel on prediabeet, kuid kehakaal on normaalne."

Äripäev
23. November 2016, 13:07

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi