Lapsdiabeetikute ravi muutub osaliselt kallimaks

Insuliinpump lapse käes
Insuliinpump lapse käesFoto:
Haigekassa andis teada, et tuleval aastal tõstetakse hüvitatavate glükoosisensorite kogust lapsdiabeetikutele ja hüvitamise loetellu lisatakse insuliinipumba saatja komplekt. Lapsdiabeetikute ühingu esindaja sõnul on selle hea uudise juures aga rahaliselt kahjulik konks, mida haigekassa ei rõhuta.

Nimelt, kuid varem andis haigekassa teatud tarvikutele 90%lise soodustuse, siis uuest aastast vaid 50%lise.

"Nõus, et aastatega on toimunud haigekassa abil kättesaadavates meditsiiniseadmetes oluline muutus diabeediravis, kuid küsimus on täna endiselt insuliinipumba ja glükoosimonitooringu ravi väga kallis hinna poolest, st nii alustamises kui ka igakuises kulus," rääkis Eesti Laste Diabeediühingu (ELDÜ) esindaja Kristi Peegel. "See mõjutab kättesaadavust peredele. Ja see on see, millega me rahul olla ei saa, kahjuks."

Peegel selgitas, et 2017. a muudatus toob kaasa selle, et insuliinipumpade sensorite kogust suurendatakse ka 5-18aastastele lastele, kes hakkavad saama 48 sensorit aastas haigekassa-poolse 50% soodustusega, mitte 90% nagu varem.

"Ühe sensori eest nädalas peab maksma 22,62 eurot. Need 5-18aastased, kes enne kasutasidki vaid niipalju sensoreid, kui haigekassa soodustus võimaldas, maksid aastas sensorite eest 54,24 eurot – sest raha rohkem ei olnud. Nüüd peavad sama koguse eest maksma 271,44 eurot, mis teeb hinntõusuks 500%! Kas need lapsed saavad abi ja on õnnelikud?" küsis ta.

Elu läheb Peegli sõnul odavamaks neil lastel, kes kasutasid aastas rohkem kui 22 sensorit, st vanemad jaksasid osta neid täishinnaga. Eelneva kuukulu 1x4,52+3x45,24 =140,24 eurot asemel on 2017 sama koguse ostmise kulu 90,48 eurot. Võit kuus 49,76 eurot.

Haigekassa esindaja selgitas, et algavast aastast muudetakse diabeetikute esindusorganisatsioonide (sh Eesti Laste ja Noorte Diabeediühingu) ja Eesti Endokrinoloogide Seltsi poolt haigekassale tehtud ettepanekust lähtuvalt pideva veresuhkru jälgimise võimalusega insuliinipumpravi hüvitamistingimusi 5-18aastastele lastele järgnevalt: loetellu lisatakse insuliinipumba saatja komplekt; tõstetakse hüvitatavat glükoosisensorite aastakogust seniselt 12-lt 48-le sensorile.

Mõlemaid seadmeid hüvitatakse alates uuest aastast sarnaselt pideva veresuhkru jälgimise võimalusega insuliinipumpadele 50% soodusmääraga. "Selle eesmärk on ühtlustada laste diabeedi kontrolli all hoidmiseks vajalike tarvikute hüvitamistingimusi ning võimaldada senisest terviklikumalt lapse diabeeti kontrolli all hoida," selgitas tervise edenduse ja kommunikatsiooni talituse spetsialist Kadri Eisenschmidt. Ta jätkas, et muudatuse tulemusena on alates uuest aastast tagatud senisest paremini pideva veresuhkru jälgimise võimalusega insuliinipumpravi kättesaadavus 5–18aastastele lastele, kuna haigekassa poolt hüvitatavate seadmete hulka kuuluvad edaspidi kõik pidevaks veresuhkru jälgimiseks vajalikud seadmed. "Suurendatud hüvitatavate glükoosisensorite kogus võimaldab veresuhkru taset jälgida pausideta," lisas ta. "Kui laps kasutab kogu tarvikute komplekti, mis on vajalik veresuhkru pidevaks jälgimiseks, siis vähenevad muudatuse tõttu patsiendi aastased kulutused."

Kui palju haigekassa raha sellistele asjadele üldse kulub? 2016. aasta 9 kuuga hüvitas haigekassa insuliinipumpasid ja nende tarvikuid 324 lapsele enam kui 399 000 euro eest.

Meditsiiniseadmete (sealhulgas insuliini pumpravi seadmete) hüvitamise detailse statistikaga on võimalik tutvuda haigekassa kodulehel http://www.haigekassa.ee/et/haigekassa/statistika/meditsiiniseadmed.

Kristi Peegel laste diabeediühingust aga jätkab, et lisaks sensoritele vajab pumpa kasutav laps kanüüle (haigekassa soodustusega hind 14.16 eurot) ja reservuaare (soodustusega hind 2,50), lisaks testribasid, desvahendeid, plaastreid. "Glükoosimonitooringuga pumba kasutamise kulu igas kalendrikuus maksab perele lisaks pumba ja saatja omaosalusele ca 130 eurot ravitarvikud + pidevalt kaasas olevad kiired veresuhkrutõstjad (väike kõrrejook, glükoositabletid, müslibatoon vms); kuus kokku 140-150 eurot," rääkis ta diabeedilapse kulutustest. "See on see, millega me rahul ei ole, sest vaesematel peredel (keda on ca 80%) ei ole sellist raha. Seetõttu võtan kokku nii tänase kui ka 2017 a seisu tõdemusega: laste kvaliteetne diabeediravi püsib heategevuse toel.

2016. aastal on Peegeli sõnul saanud heategevuse toel (projekt „Väike panus, suur mõju“, Rat Race Tallinnas ja Pärnus, erinevad annetajad ja riigieelarve ühekordse eraldise 75 000 eurot abil), endale insuliinipumba 55 last.

Kokku on Eesti Haigekassa andmetel alustanud oktoobrikuu seisuga inusliinipumbaravi 69 last, st 80% lastest ja peredest on vajanud 2400eurose ravi alustamiseks toetust keskmiselt 1238 eurot. Haigekassa tasub 2400 eurost pisut alla 1000 euro, perede enda panus 10%. "See tähendab, et kaasaegne diabeediravi ei ole lastele kättesaadav, kui selleks ei ole võimalik kasutada heategevuse või riigieelarve toetust," nentis ta.

2016. aasta 9 kuuga hüvitas haigekassa insuliinipumpasid ja nende tarvikuid 324 lapsele enam kui 399 000 euro eest. Meditsiiniseadmete (sealhulgas insuliini pumpravi seadmete) hüvitamise detailse statistikaga on võimalik tutvuda haigekassa kodulehel http://www.haigekassa.ee/et/haigekassa/statistika/meditsiiniseadmed.

Äripäev
15. November 2016, 09:58

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi