Põletik kehas vähendab hea kolesterooli mõju

Vahemere dieet aitab kolesterooli ohjata.
Vahemere dieet aitab kolesterooli ohjata.Foto: Scanpix
Kõrge nn hea kolesterooli ehk kõrge tihedusega lipoproteiini tase inimesi tõenäoliselt südamehaiguse eest ei kaitse, kui nende vereringes on lisaks arterites kõrge ühe põletiku biomarkeri tase.

Seda väidetakse uuringu põhjal, mille tulemusi tutvustati Ameerika Kardioloogiakolledži 2016. aasta teaduskonverentsil Chicagos.
Arteriseinte põletik suurendab südameinfarkti või insuldi riski, kuna selle tagajärjel suureneb võimalus, et plaak arteriseintel rebeneb. Kui see juhtub, võib tulemuseks olla vereklompide teke ja verevoolu tõkestus.

Kolesterool on vahajas rasvalaadne aine. Inimese organism vajab teatud määral kolesterooli, ent kui seda on liiga palju, võib see arteritesse koguneda, põhjustades südamehaigust ja insulti. Südamehaigus on USAs peamiseks surma põhjuseks.

Haiguste kontrolli ja ennetamise keskuse (CDC) andmete kohaselt on madala tihedusega lipoproteiini (LDL), mida nimetatakse ka "halvaks" kolesterooliks, tase kõrge 33,5% Ameerika täiskasvanutel.
Teisest küljest arvatakse, et kõrge tihedusega lipoproteiini (HDL) ehk "hea" kolesterooli kõrge tase tagab arterite põletikuvastase kaitse.
Paljud inimesed ei tea, et nende kolesteroolitase on liiga kõrge, kuna sümptomid puuduvad. Kolesteroolitaset võib aidata alandada füüsiline tegevus, tervislik toitumine ja mittesuitsetamine.
Inimesed saavad oma HDL taset suurendada toitumise kaudu, tarbides näiteks rikkalikult Omega-3 rasvhappeid sisaldavaid toiduaineid ning järgides Vahemere dieeti, milles on suur osakaal taimsetel toiduainetel ja tervislikel rasvadel, nagu näiteks oliivõlil.

Abiks on ka soola ja punase liha tarbimise piiramine.
Salt Lake City Intermountaini Meditsiinikeskuse Südameinstituudi teadlased kasutasid NMR spektroskoopiat, et mõõta lipoproteiini osakesi ja glükoproteiini atsetüülimist (GlycA) 2848 patsiendil.
Patsientide keskmine vanus oli 63 aastat; 66% olid mehed ja 65%-l neist oli südame isheemiatõbi.

Tulemused näitasid suuremat südameinfarkti või insuldi riski neil, kelle biomarkeri GlycA tase oli kõrge.
See viitab koostoime võimalusele GlycA ja väikeste HDL osakeste vahel, mis piirab HDLi võimet avaldada põletikuvastast toimet ning suurendab südameinfarkti või insuldi tõenäosust.
Brent Muhlestein, Intermountaini Meditsiinikeskuse Südameinstituudi kardiovaskulaarsete uuringute asedirektor, selgitab, et varem on C-reaktiivset proteiini kasutatud organismis esineva põletiku indikaatorina ja südamega seotud probleemide prediktorina.

Nüüd näib, et GlycA, NMR uuringute abil tuvastatud põletikumarker, võib samuti ennustada negatiivseid sündmusi, nagu näiteks südameinfarkti või insulti.
Muhlestein nimetab GlycAd "uueks osakeseks, millest me eriti midagi ei teadnud". Nüüd, kui uuringud on näidanud epidemioloogiliste seoste olemasolu, kutsub ta üles korraldama täiendavaid uuringuid, et hinnata ja mõista, kuidas need toimivad ja milline on nende koostoime vereringes.
Teadlaste jaoks on järgmiseks sammuks välja selgitada, kas C-reaktiivne proteiin ja GlycA mõjutavad põletikku ja südamehaigust sõltumatult.

Muhlestein ütleb: "Meie uuringu tulemused kinnitavad soovituste tähtsust, mida me oma patsientidele anname, et vähendada nende arterites esinevat põletikku regulaarse füüsilise tegevuse ja südamele tervisliku toitumise abil."

Kolesterooli näitajad
väga kõrge     üle 7,8 mmol/l
kõrgenenud     6,5 - 7,8 mmol/l
piiripealne     5,0-6,5 mmol/l
normaalne     alla 5,0 mmol/l
allikas: südameapteek

TASUB TEADA
Mis põhjustab vere kõrget kolesteroolisisaldust?

Vere suurt kolesteroolisisaldust põhjustavad eelkõige toiduvalik, näiteks liigne rasvade tarbimine, passiivne eluviis, liigne kehakaal, kõrgenenud vererõhk, neile lisanduvad suitsetamine ning liigne alkoholi pruukimine. Kuna haigus sageneb vanuse lisandudes, võib riskifaktoriks pidada ka vanust. Meestel on seejuures täheldatud varasemat haigestumist kui naistel.

Äripäev
11. November 2016, 13:39

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi