Põiepõletikuga võiks jääda voodisse

Tsüstiit on kusepõiepõletik, mis tekib mikroobide ehk haigustekitajate sattumisel põide.

Põiepõletik on suhteliselt sage haigus. Anatoomiliste iseärasuste tõttu on eelkõige ohustatud naised (lühike kusiti, mis asub bakteritega rohkelt asustatud päraku lähedal) ning haigestumine sageneb seksuaalse aktiivsuse suurenemisega (näiteks nn honeymoon (mesinädalate) tsüstiit).
Meestel esineb põiepõletikku harva ja on tavaliselt seotud mingi muu kuse-suguelundkonna haigusega.  
Tsüstiidi puhul tekivad põletikulised muutused kusepõie limaskestas sinna sattunud mikroobide elutegevuse tulemusena. Mikroobid satuvad põide enamasti kusiti kaudu, harvem vere või lümfi vahendusel.

Soodustavateks faktoriteks on uriini äravooluhäired, kas kividest kuseteedes, põies, kuseteede väärarenditest või kasvajatest (eesnäärmes, kusepõies). Samuti organismi üldise vastupanuvõime langus mõne muu haiguse või lihtsalt külmetuse tõttu ning püsikateetri (peenike elastne toru, mis asetatakse põide juhul, kui inimene ei saa ise kusepõit tühjendada) olemasolu.
Ligi 80 %-l  juhtudel on põletikku tekitavaks bakteriks soolekepike, kuid võib esineda ka muid bakterid (Proteus, Klebsiella, stafülokokk, enterokokk). Iseloomulik on tihe ning valulik urineerimine, mille lõpus võib erituda mõni tilk verd. Kusetung on pidev, ent uriini eritub korraga vähe.
Alakõhu või põie valulikkus võib kiirguda päraku piirkonda ning tugevneda kõhu katsumisel.
Palavikku esineb harva, vaid ägeda ning raske vormi korral.
Vanematel inimestel kulgeb haigus tihti sümptomitevaeselt, esineda võivad ainult põletikule viitavad muutused uriinianalüüsis.

Kuidas ravida?
Kerged põletikud paranevad paari päevaga. Kasulik on voodirežiim, viibimine soojas, rohke vedeliku tarbimine (leesikatee). Keelatud on alkohol, rohke kohv ja vürtsised toidud. Bakterite vastu rakendatakse ravi antibiootikumidega. Valikravimiteks on nitrofurantoiin või ampitsilliin.

Põiepõletiku sümptomid kaovad varem, kui inimene haigusest täielikult terveneb ehk valulikkus ja tihe urineerimine võivad küll järele anda, aga põiepõletik ei ole veel välja ravitud. Kui ravi liiga vara katkestada, võib põletik muutuda krooniliseks. Arsti määratud antibiootikumikuur tuleb ravimi täpset tarvitamisõpetust järgides kindlasti lõpuni teha, isegi kui sümptomid taanduvad kiiresti. Ravimite täpsel kasutamisel ja külmetust vältides on põiepõletik täiesti välja ravitav.

Millist abi leiab apteegi käsimüügist?
Mainida tuleb erinevaid jõhvikapreparaate – jõhvikas sisalduvad komponendid takistavad bakterite kinnitumist kuseteede seintele ja nende paljunemist. Lisaks toetab jõhvikas immuunsüsteemi ja sisaldab rohkesti looduslikke antioksüdante. Jõhvikapreparaate võib kasutada ka põiepõletiku ennetamiseks, sest need aitavad kaitsta kuseteede mikrofloorat. Mõningatesse jõhvikapreparaatidesse on lisatud ka teiste ravimtaimede ekstrakte, näiteks kaselehe või kummeli oma. Kaselehtede ekstrakt soodustab uriini eritumist, kummel mõjub rahustavalt ja põletikku leevendavalt.
Ravimtaimedest saab põiepõletiku korral abi leesika-, pohla- ja kaseleheteest. Teesegude seast leiab ka põietee, mis koosneb mitmest erinevast põiepõletikku leevendavast ravimtaimest. Need suurendavad uriini eritumist ja vähendavad kuseteede põletikulisi vaevusi.

TASUB TEADA
Põiepõletiku sümptomid

    Valu või põletav tunne urineerimisel;
    vajadus sagedaseks urineerimiseks, ka öisel ajal;
    väike uriinihulk ühel urineerimiskorral;
    põie mittetäieliku tühjenemise tunne;
    hägune, halvasti lõhnav või veresegune uriin;
    alakõhuvalu;
    mõõdukas kehatemperatuuri tõus (37–38 kraadi C);
    halb või haiglane enesetunne.

Äripäev
10. November 2016, 13:38

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi