Kuidas hoiduda podagrast?

Vanem paar aias.
Vanem paar aias.Foto: http://www.rheumatology.org
Podagra on intensiivselt valus paistetus liigeses (enamasti suures varbas või muus osas jalas) ja /või lisanduv artriit, mis tuleb ja läheb.

Podagrad saab diagnoosida, leides iseloomulikku kristalset vedelikku liigestes. Podagra ravi on olemas, kuid seda tuleb kohandada igale inimesele eraldi. Ravi valik sõltub haige neerutalitlusest ja teistest terviseprobleemidest, isiklikest eelistustest ja muudest teguritest.  

Patsiendid võivad vajada ravimeid, et alandada kõrgenenud vere kusihappesisaldust, mis soodustab podagrat. Eesmärgiks on kusihappe tase saada alla 6 milligrammi detsiliitrilt (mg /dl).     

On olemas kahte tüüpi ravimeid. Ägedat liigesevalu saab kontrolli all hoida mittesteroidsete põletikuvastaste ravimite, kolhitsiinidega ja kortikosteroididega. Kolhitsiin on podagraravimina kasutusel olev Colchicum autumnale (harilik sügislill, liilaliste sugukond). Pärast seda, kui podagrahoog on lahendatud, on ravimid, mis võivad alandada vere kusihappe sisaldust, et vältida või vähendada aja jooksul uusi rünnakuid.     

Podagrad aitab kontrolli all hoida ka elustiili muutus, nagu kaalulangetamine, alkoholitarbimise piiramine ja puriinirikka liha ja kala söömine.

Podagra on iidsetest aegadest tuntud haigus, mida on nimetatud ka „haiguste kuningaks“, sest see lööb välja pigem küllusliku elustiili ja toidu juures. Tegelikult võib podagra tabada igaüht ja riskifaktorid varieeruvad.

Esimeseks podagra sümptomiks on tavaliselt intensiivne episoodiline ja valulik turse ühes liigeses, enamasti jalal, eriti suures varbas. Paistes koht võib olla punane ja soe. Viiskümmend protsenti juhtudest esineb esimene episood suures varbas.

Mis podagrat võib esile kutsuda? Tegureid on mitmeid, alates toidust. Vältida tasuks karpe, punast liha, alkoholi, magusaid jooke ja toite, mis sisaldavad fruktoosi. Uued uuringud on leidnud, et köögiviljad on puriinitaseme suhtes ohutud. Ka madala rasvasisaldusega piimatooted võivad aidata alandada kusihappe taset.

Aga mõjuda võivad ka ravimid. Näiteks aspiriin. Et see aitab kaitsta infarkti ja insuldi vastu, siis podagraga inimestel siiski väikeses annuses seda lubatakse. Ravimitest mõjutavad ka teatud diureetikumid ("vee väljaajamise pillid"), samuti immunosupressandid, nagu tsüklosporiin ja takroliimus (kasutatakse neerusiirdamisel, toim).

Ka suurenenud kusihappe sisaldus veres võib viia kusihappekristallide liiasusele liigeste ümber. Need kristallid võivad meelitada valgeid vereliblesid ja viia tõsise, valuliku podagrahooni ja kroonilise artriidini. Kusihapet hoiustatakse ka kuseteedes, põhjustades neerukivid. Seega on podagra ravis olulisel kohal kusihapet vähendavad ravimid.

Äripäev
25. October 2016, 14:28

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi