Miks mõni ravim suudab teisi terveks ravida, aga sind mitte

Praegu tehakse ravimeid keskmisele inimesele ja arstid ei tea ravimit välja kirjutades, kuidas see tegelikult, ja kas üldse, konkreetsele patsiendile mõjub.
Praegu tehakse ravimeid keskmisele inimesele ja arstid ei tea ravimit välja kirjutades, kuidas see tegelikult, ja kas üldse, konkreetsele patsiendile mõjub.Foto: Scanpix/Phovoir
Praegu tehakse ravimeid keskmisele inimesele ja arstid ei tea ravimit välja kirjutades, kuidas see tegelikult, ja kas üldse, konkreetsele patsiendile mõjub.

Tartu ülikooli doktorant Kristi Krebs ütleb, et üks selle põhjus on meie pärilikkusaines ehk DNA-s esinevad geneetilised muutused, mis mõjutavad valkude tööd, kirjutab ERRi portaal Novaator.

Valgud on ained, mis juhivad kõikide organismide ja nende elundite talitust. "Selge on see, et sama ravim samas annuses ei ole kõikidele lahenduseks," ütles teadlane.

Selleks, et ennustada, kuidas inimene ravimile reageerida võib, tuleks kaardistada tema DNA-s kõik ravimivastust mõjutavad geneetilised muutused.

"Viimase aja biotehnoloogia lahendused võimaldavad meil analüüsida inimese genoomi – kogu DNA-d – kiiremini, täpsemalt ja odavamalt, kui varem," rääkis Krebs.

"Teades igale inimesele omast n-ö geneetilist "kaarti" ja kuidas ning milliseid ravimeid need DNA muutused mõjutavad, oleks arstil võimalik juba enne ravimi välja kirjutamist teada saada, kas konkreetne annus ja ravim on inimesele sobilik," lisas ta.

Ravimivastust mõjutavaid muutusi otsib ja analüüsib farmakogenoomika, mis on osa personaalmeditsiinist.

Just selle teadusharuga tegeleb Kristi Krebs ka Eesti geenivaramus ja õpib samal ajal Tartu ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudis. Ta uurib, kuidas geneetika mõjutab inimeste reageerimist ravimitele tuginedes põhjalikele Eesti elektroonilistele terviseandmetele ning geenivaramu geenidoonorite geneetilisele infole.

Vaata Kristi Krebsi kolme minuti loengut täismahus siit:

Äripäev
13. October 2016, 12:54

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi