Patsientide liit: ravisüsteem on kreenis

Kadetid paraadi ajal ööbimiskohas.
Kadetid paraadi ajal ööbimiskohas.Foto: Veiko Tõkman / ÄP
Ebavõrdse arstiabi kättesaadavuse üks lahendusvõimalus on transpordi hüvitamine, leiab patsientide liidu tegevjuht Kadri Tammepuu.

Patsientide liidu tegevjuhi Kadri Tammepuu sõnul suurendab arstiabi koondamine Tallinnasse ja Tartusse juba niigi olemasolevat ebavõrdsust teenuse kättesaadavuse osas - teenuse kättesaadavus sõltub patsiendi elukohast ja mitte midagi ei ole ette võetud olukorra ühtlustamiseks.

Üks võimalus - transpordi hüvitamine

Tammepuu sõnul võiks üheks meetmeks olla transpordi hüvitiste süsteem, et tagada patsientide elementaarsed õigused. „Raviteenuse kättesaadavusel on kolm tahku: õigeaegne vajaduspõhine ravi, teenuse geograafiline kättesaadavus ja teenuse rahaline kättesaadavus.

Paraku on kõik kolm tahku kreenis. Õigeaegset ravi ei suudeta tagada ja taas on ilmnenud nõukogudeaegne fenomen, et ravile saamise eelduseks on tutvused. Kogu aeg suurenevad kulutused seoses arsti juurde sõitmisega. Erinevate riskigruppide nagu eakad, madala sissetulekuga ja krooniliste haigustega inimesed, ei suuda maksta patsiendi omaosalust, mis käib neile lihtsalt üle jõu,“ kirjeldas olukorda Tammepuu.

„Patsientide liidu keskne mure tervishoiu rahastamiskriisiga seoses on, et teenuste maht ja hinnad tõusevad kiiremini, kui kogu eelarve. Selle kõige tagajärjel vähendab haigekassa hoopis ravijuhtude arvu ja koondab arstiabi suurematesse keskustesse. Viimased sellekohased näited on haigekassa ettepanek eriarstide vastuvõttude kärpeks ja lastearstide kaotamiseks maakonnahaiglates,“ sõnas Kadri Tammepuu.

Tammepuu sõnul on olukord tervishoius aasta-aastalt üha kriitilisem, sest vajalikke reforme on pidevalt edasi lükatud. Suutmatus otsustada viib aga üha sagedamini olukorrani, kus patsiendi ravi lükkub edasi või ta jääb sootuks abita.

Patsientide liidu avaldust toetavad diabeediliit, psoriaasiliit, hemofiiliaühing, kurtide liit ja liikumispuudega inimeste liit.

Äripäev
13. September 2016, 14:08

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi