Kuidas mõjutab tervist meid ümbritsev olmekeemia?

Hambaid tuleb kindlasti pesta, aga hea on jälgida, mida hambapasta sisaldab ja teha võimalusel tervislikum tootevalik.
Hambaid tuleb kindlasti pesta, aga hea on jälgida, mida hambapasta sisaldab ja teha võimalusel tervislikum tootevalik.Foto: Scanpix
Kas tead, mida koos hambapastaga suhu pistad, kreemi ja seepi tarbides oma nahale hõõrud või pea pesemisel juustele kannad? Kas sa tead, milliseid ühendeid oma kontoris või kodus sisse hingad?

Tallinna ülikooli loodusõpetuse didaktika-taimeökoloogia dotsent Tiina Elvisto selgitab Novaatoris, kuidas mõjutab tervist meid ümbritsev olmekeemia.

Toodetes kasutatakse mitmesuguseid ühendeid, mis muudavad need tarbijale meelepärasemaks, näiteks värv- ja lõhnaaineid, toote konsistentsi ehk voolavust mõjutavaid aineid, toote pinda kujundavaid aineid. Tootjal ja müüjal on kasulik, kui hügieeni- ja kosmeetikatoodetel on tänu säilitusainete lisamisele pikk letil püsimise iga. Tootesse lisatud ained ei pruugi aga olla ohutud.

Näiteks sisaldab 90 protsenti meie poodidest müüdavatest hambapastadest, vedelseepidest, šampoonidest, põranda- ja nõudepesuvahenditest vahu tekitamist soodustavat odavat ainet – naatriumlaurüülsulfaati või selle analooge.

Naatriumlaurüülsulfaat (SLS) ja selle analoogid naatriumlaurüüleetersulfaat (SLES), ammooniumlaurüülsulfaat ja ammooniumlaurüüleetersulfaat ärritavad silmi, kurku ja seedesüsteemi.

Need võivad põhjustada allergilisi reaktsioone, peavalu, iiveldust, naha ja juuste kuivust ning juuste väljalangemist. Need ained kahjustavad aju, südant, maksa, kopse ja immuunsüsteemi.

Kõik meie kasutatavad pesemisvahendid ja teised lahused satuvad kraanikausist ja WCst lõpuks keskkonda. 

Koduleht www.thinkbefore.eu koondab teavet tarbekaupades sisalduvate ohtlike ühendite kohta. 

Vaata videot siit:

Äripäev
30. August 2016, 16:35

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi