Mehed – hoolige oma tervisest!

Mees arsti juures.
Mees arsti juures.Foto: Scanpix/Caro
Ida-Tallinna Keskhaigla uroloog Dmitri Nelzin paneb Eesti meestele südamele, et tervisekaebuste tekkimisel ei tohiks neid eirata ega loota, et vaevused mööduvad iseenesest.

Kindlasti tuleks uroloogi sõnul terve elu vältel elada võimalikult tervislikult – hoida piiri meelemürkidega, toituda võimalikult tervislikult ning harrastada aktiivset eluviisi. Eesnäärmevähi probleemide tekkimisel tasub pöörduda arsti poole, kes saab vaevuse põhjuse välja selgitada ning ravi pakkuda.

Testosteroon kui mehe tervise alus

Testosteroon on meessuguhormoon, mida toodetakse enamasti (95%) munandites. Testosterooni tase mõjutab spermatogeneesi ning eesnäärme funktsiooni. Samuti stimuleerib sekundaarsete sugutunnuste arenemist, liibido taset ning karvade kasvu, hääle tämbrit, lihaste ja luude kasvu. Seega – mehe tervise aluseks on testosterooni tase normi piires. Kõrvalekallete korral esineb probleeme.

„Testosterooni tase tõuseb veres puberteedi eas ning on kõrgeim 20.?30. eluaastatel. Pärast seda hakkab tase vaikselt langema, aastas umbes 1%. Tase võib igapäevaselt varieeruda ka kuu lõikes, samuti tasub meeles pidada, et testosterooni tase on kõrgeim hommikul,” selgitab dr Nelzin.

Millised mured aga kaasnevad testosterooni taseme langusega? „Kindlasti on üheks väljundiks liibido langus, pidev väsimus, luumassi vähenemine, lihasmassi asendumine rasvaga, unehäired, kuumahood, kolesterooli metabolismi häired, kognitiivse funktsiooni langus,” loetleb dr Nelzin testosteroonitaseme suure kõikumisega esineda võivaid kaebusi.

Millised probleemid mehi kimbutavad?

Ühe problemaatilise diagnoosina toob dr Nelzin välja prostatiidi. Prostatiit võib tähendada mehe jaoks väga erinevat – see võib väljenduda nii ägedas bakteriaalses põletikus kuni jõuda ebamääraste alakõhuvaludeni. Prostatiit on dr Nelzini sõnul alla 50aastastel meestel kõige sagedamini diagnoositud uroloogiline haigus. Üle 50aastastel diagnoositakse seda esimest korda harvem, kuid siiski. „Kindlasti peaksid mehed terve elu vältel hoolitsema oma tervise eest ning käima korrapäraselt kontrollis,” kinnitab uroloog.

Äge prostatiit kujutab endast tema sõnul aga ägedat bakteriaalset põletikku. Selle kaebusteks on kõrge palavik, valulik ja takistatud urineerimine, pidev urineerimistung. „Kindlasti tuleks sel puhul pöörduda haiglasse või arsti poole,” sõnab dr Nelzin.

Krooniline prostatiit tähendab sagedasti korduvaid ülemiste kuseteede põletikke, mille kaebused on sarnased ägeda prostatiidiga. Sel juhul tuleks kindlasti pöörduda perearstile, kes määrab medikamentoosse ravi. Profülaktikaks on sel juhul füüsiline aktiivsus, istuda ei tohiks külma peal ning kasulik on regulaarne ja sage seemnepurse püsiva partneriga.

Lisaks esineb meestel healoomulist eesnäärme suurenemist. 40aastastel esineb seda 40%, 80aastastel juba kuni 80%-l meestest. Kaebusteks on nõrk juga, urineerimise algust tuleb pikalt oodata, urineerimiseks peab pingutama. Samas tuleb tähele panna, et pelgalt eesnäärme suurenemine ei ole kaebus, mis peaks muretsema panema. Uroloogi juurde peaks pöörduma mees aga kaebuste korral kindlasti, seda enam, kui perearst ei suuda aidata. 

PSA-markerite abil saame diagnoosida eesnäärmevähki

Dr Nelzini sõnul on eesnäärmevähk meestel enim diagnoositud vähivorm. Eluaegne risk haigestuda eesnäärmevähki on 16,72%-l meestest. Eluaegne risk surra eesnäärme vähki on 2,57%-l meestest.

Millised on aga riskifaktorid? „Kindlasti võib välja tuua pärilikkuse ning etnilise kuuluvuse. Samuti on leitud seost eesnäärme haigestumisriski ja vööümbermõõdu vahel, samuti hüpertooniaga. Siinkohal pean mainima, et kahjuks ei esine ühtegi mitteinvasiivset meetodit, mis võimaldaks diagnoosida eesnäärmevähki varajases staadiumis,” nendib uroloog.

Küll aga on võimalik ennetavalt diagnoosida vereproovi abil PSA-markereid, mis näitavad eesnäärmevähi tõenäosuse riski. Sel juhul on võimalik diagnoosida eesnäärmevähki varases staadiumis ning haigus allub hästi ravile.

Ida-Tallinna Keskhaiglas on olemas eesnäärme tervise pakett, mis on mõeldud igas eas mehele, kes peab enda tervisest lugu. Uuringute ja analüüside järel toimub eriarsti konsultatsioon, kus arst tutvustab mehele uuringute tulemusi ning annab soovitusi ja juhiseid. Vajadusel koostatakse tegevuskava, mis aitab ennetada ja lahendada ilmnenud terviseprobleeme.

„Pakett sisaldab uriinianalüüsi, mis võimaldab avastada neerude ja kuseteede kahjustusi ja infektsioone. Samuti PSA-testi, mis aitab hinnata eesnäärme ehk prostata seisundit ning annab vihje täpsustavate uuringute tegemise vajaduseks. Lisaks tehakse eesnäärme ultraheliuuring ning uroloogilt saab ülevaatliku konsultatsiooni,” saab uroloogi sõnul eesnäärmepaketi abil hea ülevaate oma eesnäärme tervisest.

„Eesnäärme vaevustega ei pea kindlasti leppima,” kinnitab uroloog ning lisab, et kel mure, tasub kirjutada terviseaudit@itk.ee, sealtkaudu saab hõlpsalt registreerida end tasulisele eesnäärmepaketile.

 

Äripäev
23. August 2016, 14:44

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi