Milleks on kreeka pähkel mehele kasulik?

Kreeka pähkel mõjub hästi ka eesnäärmele.
Kreeka pähkel mõjub hästi ka eesnäärmele.Foto: Scanpix
Ameerika Ühendriikides läbi viidud uuringu andmetel aeglustab kreeka pähklite tarbimine eesnäärmevähi kasvu.

Uuring viidi läbi küll hiirte, mitte meeste peal. Samas leiti selle uuringuga, et samuti omab pähkel kasulikku mõju mitmele tuumori kasvu ja metabolismi reguleerivale geenile.

“See uurimus näitab, et kui eesnäärmekasvajaga hiired söövad sellises koguses pähkleid, mida võiks vabalt tarbida ka mees, on kasvaja areng kontrolli all,” ütles toitumisuurija Paul Davis. “See annab lootust, et kreeka pähklid võiksid ka patsientidele kasuks tulla.”

Davis ja tema kolleegid ütlesid, et uuringutulemused pakuvad lisatõendust sellele, et hoolimata oma kõrgest rasvasisaldusest on kreeka pähklid tervislikud.

Mitmed kliinilised uuringud on näidanud, et kreeka pähklite söömine vähendab südameveresoonkonna haiguste riski. Neis pähklites on nimelt palju omega-3 polüküllastumata rasvu, antioksüdante ja teisi taimseid aineid. Need andmed ajendasid USA toidu- ja ravimiametit 2004ndal aastal esimest korda tunnustama toitaine südamehaiguse riski vähendavat toimet.

Davis söötis eesnäärmevähi saamiseks geneetiliselt muundatud hiirtele terveid pähkleid. Pärast 18 nädalat leidsid uurijad, et tarbides igapäevaselt ca 68 grammi kreeka pähkleid (inimese jaoks võrdväärne kogus), on tulemuseks oluliselt väiksem ning aeglasemini arenev eesnäärmekasvaja (võrrelduna hiirtega, kes tarbivad samas koguses rasvu, kuid mitte pähklitest saaduna).

Uurijad leidsid ka seda, et hiirtel ei vähenenud mitte ainult eesnäärmevähi kasv 30 kuni 40 protsenti, vaid nende veres oli vähem ka teatud valku, insuliinisarnast kasvufaktorit (IGF-1), mida on eesnäärmevähiga palju seostatud. Lisaks pöörasid Davis jt tähelepanu ka sellele, millist mõju avaldavad pähklid eesnäärmekasvajates olevate geenide aktiivsusele. Selleks kasutasid nad terve hiire geenikiibi tehnoloogiat ning leidsid pähklitel olevat positiivse mõju geenidele, mis on seotud kasvaja arengu ja metabolismi kontrolli all hoidmisega.

“Uuringu tulemused on paljulubavad, kuid väga  oluline oleks leida rahastust, et hinnata põhjalikult nende molekulaarse jalajäljega toiduainete mõju ka vähipatsientidele,” arvab vähiuurija Ralph de Vere White UC Davis vähikeskusest.

“Peamine on see, et mis on südamele hea – kreeka pähkel – võib olla hea ka eesnäärmele,” ütles Davis lõpetuseks.

Tsiteeritud uurimust rahastas Kalifornia kreeka pähkli komitee.

Artikkel ilmus september 2011 Meditsiiniuudistes.

Äripäev
15. August 2016, 14:15
Vaata EST või RUS arhiivi