Diabeet ja alkoholisõltuvus on paha kombinatsioon

Joobeseisundis I tüüpi diabeetik toob tööd ja muret haigla valvetubades, sest joomaseisundis unustavad diabeetikud nii insuliini kui ka söömise, kirjutas Soome diabeediliidu võrguväljanne.

Aktiivne alkoholitarvitamine ja diabeet on suremisvõimaluse valguses paha ühendus, kuid noor inimene kujutleb end olevat surematu. Samasugune probleem võib jätkuda vanemastki peast, millest annab kinnitust see, et joobes I tüüpi diabeetikud on Soome valvetubades väga sagedased külalised.
"Meie osakond on näinud nii noori kui ka vanu diabeetikuid, kelle elu ripub juuksekarva otsas," rääkis Kesk-Soome keskhaigla siseosakonna ülemarst Anna-Mari Koski. "Raskematel juhtudel lähevad tüsistused neerudeni ja toibumine võib kesta veel kaua." Ta rõhutab, et sage alkoholitarvitamine on ohuks kellele iganes, kuid I tüüpi diabeetikule veel topeltohuks. "Seda seetõttu, et insuliin jääb siis kergesti süstimata ja samas ununeb ka söök. Tagajärjeks võib olla nii kõrgest veresuhkrust tingitud ketoatsidoos või liiga madalast veresuhkrust tingitud hüpoglükeemia," lisas Koski.

Hüpoglükeemia võib tekkida isegi vähest alkoholi tarvitades, kui I tüüpi diabeetikul pole meeles midagi süüa. See juhtub nendega sageli mitte kohe, vaid alles pärast magamata ööd. Lisaks süvendab alkoholi kuritarvitamine diabeetikul kaasuvaid haigusi nagu silmapõhjade kahjustus, impotentsus, perifeerse närvisüsteemi põletiku riski, loetles Koski. Diabeetikut mõjutab igal juhul ka mõõdukas alkoholi tarvitamine, kui see on regulaarne.
Hoogne alkoholitarvitamine käivitab kaalutõusu ja juhatab edasi metaboolsesse häirefaasi, millega kaasuvad keskkeha lihavus, kõrge vererõhk, kõrgenenud veresuhkur ja kõrge lipiidide arv. Soome Akadeemia (teadusprojektide rahastamise keskus, toim) avaldas hiljuti värske uuringu, mille järgi tekitab rasvumist soomlaste hulgas just alkohol.

Alkoholis palju ohtlikke kaloreid
II tüüpi diabeetikutele on alkohol petlik jook eelkõige seetõttu, et puudub ülevaade selles sisalduvatest kaloritest, märkis Koski. Ühe õllepudeli korvamiseks peaks käima kolm kilomeetrit. Viinapudel nõuab juba 14 km kõndi, rääkis Koski.
Kui diabeet on kontrolli all, saavad nii I kui ka II tüüpi diabeetikud nautida alkoholi mõistlikul määral ilma, et see mõjutaks haiguse kulgu, sõnas Koski.
Alkoholitarvitamine võib kõige kergemini kontrolli alt lipsata nn öönapsu võtmistega. Võttes väikse klaasi hea une saavutamiseks, on esimene efekt tõesti soodne, kuid samas vähendab alkohol inimesele vajalikku nn REM und. Kui alkohol kaob verest uneajal, siis tuleb vähenenud REM une asemele jõuline REM vaheuni. Sel ajal inimene sageli ka ärkab unest. "Kui unenapsu võtmine jääb tavaks, siis annused tasapisi suurenevad, kuna organism kohaneb alkoholiga. Nii võibki jääda kergesti sõltuvusse," rääkis Koski.

Kuidas on lood Eestis?

Tallinna kiirabi erakorralise meditsiini arst Katrin Koort rääkis, et diabeetikuid, kes alkoholi ülemäära on tarvitanud, satub kiirabi vaatevälja vähe, sest nad on hästi koolitatud; samuti on vähe alkohoolikuid või alkoholi ülemäära tarbijaid, kel samal ajal on diagnoositud haiguseks diabeet. Teise variandi vähesuse põhjuseks on arvatavasti alkohooliku hoolimatus oma tervise seisundi suhtes ning nad võivad mitte teada oma suhkruhaigusest, jätkas Koort. Numbrites on väljakutseid  joobes patsientide juurde kas hüpoglükeemiaga või väga kõrge veresuhkrutasemega kiirabil keskmiselt kord kuus. "Aga samas, põhjus sama: joovad liiga palju ja pikalt, unustavad süüa," lisas Koort.

Ka regionaalhaigla EMO juht Vassili Novak kinnitas, et EMOsse juhtub diabeetikuid alkoholijoobe tõttu vähe; on sattunud soomlastest diabeetikuid. "Nendega tehakse nagu ikka, alguses paar tundi tilka, ja kui see ei aita, siis üles osakonda ja paar päeva haiglaravi," rääkis ta. Novak kinnitas, et Eestis ei ole veel diabeetikute arvelevõtmine ja diagnoosimine sellisel tasemel kui Soomes ja seetõttu tihti mitmed sellised juhtumid lihtsalt ei jõua arstideni.

Kommentaar:
Anu Ambos, regionaalhaigla sisehaiguste kliiniku endokrinoloog-ülemarst

Minu arvates on diabeet ja alkohol Eestis samavõrra probleemiks nagu Soomeski. Esile võiks tuua kolm aspekti.
Kõigepealt alkoholilembus suhkurtõve põhjusena. Alkoholi kuritarvitamine on kroonilise kõhunäärmepõletiku tavalisemaid põhjuseid. Sagedased pankreatiidi ägenemised põhjustavad lõpuks insuliini tootvate beeta-rakkude hävingu ja suhkurtõve kujunemise. Sellist suhkurtõbe tuleb enamasti ravida insuliiniga ja kuna alkohoolikud joomisest tavaliselt loobuda ei suuda, osutub viin ja insuliin nende jaoks ohtlikuks kombinatsiooniks. Sellised patsiendid ongi kõige sagedamini kiirabi ja EMO klientideks põhjuseks kord teadvusekaotusega hüpoglükeemiad peale tõsisemat joomatuuri, kord insuliini süstimata jätmisest põhjustatud ülikõrge veresuhkur või ketoatsidoos.

Palju vähem on õnneks selliseid klassikalise I tüüpi (insuliinsõltuva) suhkurtõvega patsiente, kes täiskasvanuks saades ei suuda alkoholiga piiri pidada. Ohtlikuks perioodiks on siin eriti poistel hilispuberteet ja iseseisva elu algus, kui sõprade pealekäimisel mõne koosviibimise käigus ohtralt alkoholi tarbitakse ja peale pidu raske hüpoglükeemiaga kõrvalabi vajatakse. Enamasti piisab ühest sellisest episoodist, mis on patsiendile piisavaks öppetunniks.
Kahjuks on ka Eestis piisavalt "õllekõhuga" keskealisi isandaid, kelle ülekaal ja maksa rasvväärastus suurendavad oluliselt II tüüpi (insuliinsõltumatu) suhkurtõve riski. Ka meil ei teadvustata piisavalt alkohoolsetest jooksidest saadavat kalorite hulka ja maksa toksilise kahjustuse rolli suhkurtõve kujunemises. Nagu Soomeski, on ka Eestis rohkel alkoholitarbimisel oma osa II tüüpi suhkurtõve levimuse suurenemisel.

Ülemäärased kalorid ohtlikud
Soome Akadeemia rahastatud uuringu järgi rasvuvad soomlased eelkõige alkoholi kuritarvitamise ja vähese liikumise tõttu.
2007. aastal oli 7 kümnest tööealisest mehest ja naisest Soomes ülekaalulised ehk nende kaaluindeks oli vähemalt 25. Märkimisväärselt paksud olid neist iga viies, nende kaaluindeks oli vähemalt 30.
Naistest ähvardas ülekaal ennekõike neid, kes tarvitasid üle kolme alkoholiannuse päevas. Neid, kes piirdusid 0,5-1 annusega, ülekaal nii ei ohustanud. Meeste puhul olid vahed annustest pisut väiksemad, kuid neidki ohustas vööümbermõõdu kasv ja kaaluindeks seoses joomisega. Alkoholist tekkiv ülemäärane energia ladestub rasvana kõhupiirkonda, mida peetakse tervisele ohtlikumaks kui tuharatele ja reitele tekkiv rasv. Üks alkoholiannus on näiteks pudel õlut või siidrit või klaas viina (12 cl).

Tasub teada
Alkoholi peaks vältima kui
* veresuhkru tasakaal on kehv (HbA1c suurem kui 8%)
* on korduvaid madalaid veresuhkru tasemeid
* on harrastatud väsitavat liikumist
* lipiidide arv on suur
* esineb kõhuprobleeme või kõhunäärme põletikku
* kehas on põletikke
* on raske diabeetiline perofeerse närvisüsteemi kahjustus või impotentsus
* juba on sõltuvus alkoholist
allikas: diabetes.fi

Artikkel ilmus oktoobris 2011 ajalehes Meditsiiniuudised

Äripäev
02. August 2016, 14:17

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi