Nooremas keskeas naiste nuhtlus: müoom

Emakamüoom on healoomuline lihaskoe kasvaja. See on üks sagedasem healoomuline kasvaja, esinedes 30-35% üle 35aastastel naistel.

Harvemini esinevad müoomid alla 30aastastel naistel. Müoomi tekkepõhjused on seni lõplikult ebaselged. Seostatakse munasarjades  menstruaaltsüklit reguleerivate hormoonide (östrogeeni ja progesterooni ) tasemest.  Östrogeeni liigproduktsioon  progesterooni suhtes soodustab müoomisõlmede kasvu. Menopausi saabudes, kui naissuguhormoonide  tase organismis väheneb, reeglina müoomide kasv aeglustub ja on võimalik ka müoomisõlmede taandareng.

Müoomi teket võivad soodustada ainevahetuslikud muutused ja hormoonretseptorite suurenenud aktiivsus emakalihases. Oluline on ka pärilik faktor. Müoomid kalduvad esinema perekonniti.

Müoomisõlmi võib esineda üks või mitu üle emakakeha. Harva lokaliseeruvad need emakakaelale. Kuni pooltel naistel (35-50%) , kellel esinevad müoomid, ei ole mingeid kaebusi. Müoomisõlmed leitakse tavaliselt günekoloogilise läbivaatluse käigus. Diagnoosi täpsustamiseks vajalik teha günekoloogiline ultraheli uuring.  Vaevuste esinemine sõltub sõlmede suurusest ja nende paiknemisest. Kui müoomisõlm paikneb emakaõõnes nn submukoosne sõlm, siis isegi väga väike moodustis võib põhjustada vererohkeid ja pikalevenivaid menstruatsioone. Väikesed lihaspidised nn intramuraalsed ja emaka peal nn subseroossed sõlmed ei pruugi kaebusi põhjustada.

Sõlmede kasvades emaka kokkutõmme on häiritud, mille tagajärjel  menstruatsioonid pikenevad ja muutuvad vererohketeks. Suurem müoomisõlm võib põhjustada survet naaberelunditele. Kusepõiele surudes, eriti kui müoomisõlm paikneb emaka eesseinas, võib esineda sagedast urineerimist, tahtmatut uriinileket või vastupidi takistatud urineerimist uriini väljutamisraskuse näol. Mõnikord võib esineda  hüdronefroos. On ette tulnud, et naisel ravitakse ekslikult  põiepõletikku.

Sooltele surudes võib tekkida kõhukinnisus.

Ümbritsevatele närvidele rõhudes võib müoom tekitada valusid alakõhus. Emaka tagaseina lokalisatsiooniga müoomisõlmest võivad olla tingitud  seljavalud ja patsient ekslikult seostab seda radikuliidiga. Ümbritsvatele veenidele surudes võib tekkida veenipais naise väikevaagnas. Vere äravooluhäirest tingituna tekivad tursed jalgadel. Suur müoom võib surve tõttu põhjustada väikeses vaagnas raskustunnet. 

Kui esinevad müoomisõlmede verevarustushäired, võib põhjuseks olla sõlme nekroos. Sellest  tingituna võib esineda  tugev kõhuvalu ja  kehatemepratuuri tõus, seedehäired, uriinipidamatus. Vahel võib müoom ärritada peritoneumi ja võib põhjustada astiidivedeliku teket kõhuõõnde.
Pahaloomulised muutused müoomis esinevad harva, vaid 0.1-0.5%.
2-10% takistab müoom rasestumist või komplitseerib raseduse kulgu. Rasedusaegse östrogeeni- ja progesterooni taseme tõus põhjustab müoomide kasvu 20% juhtudest. Müoom võib põhjustada enneaegset sünnitust, platsenta  enneaegset irdumist ja tüsistusi sünnitusjärgses perioodis.  Peale sünnitust sõlmede mõõdud  vähenevad endisele tasemele.


Kuidas müoomi ravida? Kaebuste puudumisel ja müoomisõlmede väikeste mõõtmete korral ei ole kohene ravi vajalik. Kaebuste tekkides või müoomi kiire kasvu puhul otsustatakse enamasti ravi alustamise kasuks. Hormoonravi (GnRH) toimel  surutakse alla  suguhormoonide produktsioon, tekitatakse nn kunstlik menopaus, mille tagajärjel  vähenevad müoomisõlme mõõdud. Ravitoime on kahjuks lühiajaline ja kasutatakse seda eelkõige enne müoomisõlme  kirurgilist eemaldamist, et vähendada operatsioonimahtu. (nt kui on emaka säilitamise soov). Teatud tingimustel sobib  MIRENA hormoonspiraal.

Efektiivsemaks ravimeetodiks on siiski kirurgiline ravi. Kui on tegemist emakaõõnesisese  sõlmega, siis reeglina on kaebuseks verejooksud ja sel juhul on võimalik sõlm eemaldada hüsteroskoopiliselt, säilitades emakat. Kui sõlmed paiknevad emaka lihasskihis või emaka peal, siis operatsioonil eemaldatakse kas ainult sõlmed ja emakas säilitatakse või eemaldatakse kogu emakas. Operatsioon viiakse läbi kas laparoskoopilislet või lahtisel kõhulõikusel. Võimalusel arvestatakse naise soovidega eelkõige emaka säilitamise osas. Operatsioonimaht sõltub suures osas ka loomulikult naise vanusest ja soovist veel sünnitada.

Äripäev
22. July 2016, 12:27

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi