Lapse kehakaal suureneb periooditi

Lapsed söömas
Lapsed söömasFoto: Scanpix
Miks väikelapsed hakkavad alates 1. eluaastast kaalus liigselt juurde võtma? Peamised on toitumist puudutavad põhjused, kirjutab lastearst Mai Maser.

Looduses on asjad korraldatud nii, et mõnede imetajate lapsed on kohe peale sündimist krapsud ja toimekad. Kahjuks või õnneks on inimlaps võrreldes teiste imetajatega kõige kauem emast sõltuv.

Emapiim katab lapse vee-, valkude, rasvade, süsivesikute, mineraalainete ja mikroelementide vajaduse kuni lapse kuuekuuseks saamiseni. Sellepärast ei ole vaja lisatoitu hakata andma enne 4ndat elukuud harjutamise mõttes ja alates 6. elukuust on igapäeva menüüs lisatoit. Lisatoidu valik 1-3 aastaste menüüs määrab sageli toitumisharjumused isegi kogu eluks!

Lapse esimesel eluaastal vormitakse suur osa sellest, mida on oodata tulevikust. Siinjuures on toidul ja toitmisel täita ülisuur osa.

Väga oluline on lapse esimese lisatoidu valimine ja kogu hilisem toitumine. Kui on lihtsalt suure isuga laps, võib teda kergesti üleliigselt toita, samuti ka siis, kui toit on liialt magus. Esimesteks lisatoitudeks peaks olema köögiviljapüree või teraviljapuder ning mitte valida puuvilja- või marjapüreed.Kuna magus maitseb väikelapsele hästi, võib ta hakata köögiviljadest ja putrudest keelduma siis, kui ta saab midagi maitsvamat. See aga viib ühekülgsele toitumisele. Ülekaal tekib, kui toiduga saadakse rohkesti suhkrut, antakse juua magusaid jooke ja mahlasid ning süüakse ebaregulaarselt ning energiarikkaid toite.

Kui lapsevanem või -vanemad on ülekaalulised, siis on ka lapsel suur risk rasvuda. Sellepärast targad vanemad mõtlevad sellele, et anda lapsele erinevaid täisväärtuslikke toite ja tuleks jälgida, et energia saamine ja kulutamine oleks tasakaalus. Harva põhjustab ülekaalulisust pärilik eelsoodumus ja hoopis olulisem märk on pere vale elustiil: süüakse ja juuakse magusaid, rasvarikkaid sööke, jooke ning lastele antakse vähe liikumisvõimalust! Meeldiv ja rahulik on väikelapsega tegelemise ja mängimise asemel panna ta istuma televiisori ette multikaid vaatama.

1-3aastastel lastel ja ka hilisemas elus võib kehakaalu suurenemine kulgeda periooditi. Üks esimesi vigasid, mida vanemad teevad, on see, kui väikelaps võtab mõni kuu kaalus vähem juurde ja otsekohe hakatakse pingutama suuremate toidukoguste pakkumisega. Sealjuures unustatakse, et ka piim on söök ning kohukesed ja magusad kohupiimadesserdid on väga kaloririkkad. Need maitsevad kõigile väikelastele ja on valmistootena alati saadaval ning väga kerge on neid isututele lastele pakkuda ülemääraselt suurtes kogustes. Kui vanemad annavad oma lapsele väikelaste jaoks mõeldud piimasegu, siis selle tegemise juures on oluline meeles pidada, et segu tuleb valmistada täpselt juhise järgi: piimasegupulber tuleb segada veega, mitte piimaga ja anda seda lapsele nii palju, kui selles vanuses ja kehakaalus laps peaks saama.

Väga oluline on teada, et ka puuvilja- ja marjamahlad sisaldavad suhkruidja need ei ole janujoogiks. Kui lastele anda palju juua lisatud suhkruga jooke, on samuti ülekaalu tekkeoht. Väikelaps, rääkimata veel imikust, ei vaja maiustusi: komme, küpsiseid, koogikesi ega muid maiustusi. Kui neid ei anna, siis väldime ka koolieas lastel liigset magusaisu. Magusavajaduse katavad kõige paremini puuviljad, marjad, kodust laadi keedised ja meie tüüpilised magustoidud, nagu puder kisselliga, kohupiimakreem marjadega, leivavorm puuviljadega. Sellistest magustoitudest imendub suhkur aeglasemalt kui magusatest jookidest ning ei tekita ülemäärast magusaisu.

Väga oluline on liikumisharjumuste kujundamine juba väga varakult. Niipea kui laps hakkab kõndima, laske tal ise esmalt käru taga ukerdada, siis aga juba käe kõrval kõndida. See kõik kulutab energiat ja tugevdab last!

Televiisorit ei tohiks vaadata üldse vanuses alla 2 aasta, vanuses 2-4 aastat soovitatakse hoida ekraaniaeg 1 tund päevas. Hoidke väikelaps eemal ka arvutist nii kaua, kui võimalik! Määratlege TV vaatamise ajad. Pigem lugege väikelapsele raamatut ette. Harjumuste rubriiki kuulub ka see, et täiskasvanud ei vaataks söömise ajal TV-d ja pühenduvad söögiajal söömisele.

Teada isutekitajad on suhkur, sool ja rasv. Sellest tulebki lähtuda väikelapse menüü koostamisel ja eelkõige mitte lisada soola väikelapse toidule. Samal põhjusel ei sobi väikelapsele suitsutatud ja soolatud tooted. Kui need hakkavad meeldima, siis lisaks soola halvale mõjule veresoonkonnale tekib kergesti ka ülesöömine.

Üks oluline tähelepanu vajav toidugrupp on piim ja piimatooted. Piim on väikelapsele oluline kaltsiumi, magneesiumi ning kasvamiseks vajamineva hästiimenduva täisväärtusliku valgu allikas.

Piima on vaja juua, seedehäirete vältimiseks võib alternatiiviks kasutada ka väikelastele mõeldud piimasegu. Väikelaps võiks piimatoodetest süüa ka kodujuustu ja kohupiima, kindlasti tuleks vältida aga magusaid piimatooteid: kohukesed, joogijogurtid, magusad kohupiimakreemid jm, mis on maiustamiseks ja ülekaalu põhjustajateks, kuna võtavad ära isu köögiviljatoidu järele! Näiteks klaas magustatud jogurtit võib sisaldada 5-6 teelusikatäit suhkrut ja seda on liiga palju! Sellise toiduga liialdatakse ja kui laps ei liigu ka piisavalt, ongi tulemuseks ühekülgne toidulaud ja ülekaal. Tuleb meeles pidada, et joogijanu kustutamiseks sobib kõige paremini puhas vesi, seevastu mahlad ja teised magusad joogid ei aita lapsel janu kustutada. Janujoogiks ei sobi ka piim, kuna piim on toit.

Täisväärtuslikku valku saab väikelaps lisaks piimatoodetele munast, lihatoodetest ja kalast. Nendega tavaliselt ei liialdata ning laps reguleerib ise selliste toitude kogust enda isuga!

Tähtis on jälgida lapse kaalu ja kasvu dünaamikas, sest nii liiga väike kui ka suur kaalukasv võivad viidata juba olemasolevale või tekkida võivale tervisehäirele.

 

 

 

Äripäev
03. June 2016, 11:19

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi