Psoriaas tõstab kardiovaskulaar­haiguste tekke tõenäosust

Psoriaasi ja kardiovaskulaarhaiguste vahelist seost on juba aastaid jälgitud, kuid seni oli selle mehhanism tundmatuks jäänud.

Ülikooli Case Western Reserve University meditsiinikooli teadlased on nüüd esmakordselt avastanud eelkliinilised tõendid, mis näitavad, et põletikuline nahahaigus võib põhjustada kardiovaskulaarhaigust.

Lisaks sellele leidsid nad, et psoriaasile jõulise taandarengu andmine vähendab ka kardiovaskulaarhaiguse riski. Psoriaas on krooniline immuunsüsteemi haigus, mille tunnuseks on kõrgenenud, põletikulised, keskendavad nahalaigud, ning millega kaasneb tihti tugev sügelus. Ameerika Ühendriikides mõjutab see ligikaudu kaht ja poolt kuni kuut miljonit patsienti.

Uuringus, mille tulemused avaldati ajakirjas Journal of Investigative Dermatology, kasutati uudset hiiremudelit nahahaiguse ja kardiovaskulaarhaiguse vahelise põhjusliku seose demonstreerimiseks. Dr Ward näitas oma kolleegidega, et hiirtel, kellel kutsuti esile proteiini Tie-2 liigne avaldumine nahas, kujunes välja inimesel esineva psoriaasiga sarnanev nahahaigus. Selle mudeli abil näitasid nad, et nahaga piirnev püsiv krooniline põletikuline seisund võib põhjustada suurte arterite nagu näiteks aordi põletikku.

"See avastus tähendab põhjapanevat muutust. Need kaks haigust on olnud omavahel seotud, kuid seni polnud me suutnud selle seose põhjust näidata. Tuhandetelt patsientidelt pärinevad epidemioloogilised tõendid on veenvalt näidanud, et psoriaasipatsientidel esines märksa suurem tõenäosus kardiovaskulaarhaiguse väljakujunemiseks, mis võis lõppeda surmaga," märgib uuringu juht Nicole Ward, PhD, Case Western Reserve University meditsiinikooli dermatoloogia ja närviteaduste dotsent ning asutuse University Hospitals Case Medical Center Murdough' Psoriaasikeskuse teadur.

Inimesi, kellel esinevad erinevad kroonilised põletikulised haigused nagu näiteks reumatoidartriit (RA), koliit, igemepõletik, luupus ja psoriaas, ohustab ühtlasi suurem risk põdeda südame-, aju-veresoonkonna ning perifeersete arterite haigusi ja nende tagajärjel surra. Paljud teadlased on statistiliselt näidanud, et psoriaasi tulemusena suureneb kardiovaskulaarhaiguse ja südameprobleemide risk, kuid seni polnud selge, miks see nõnda on, mistõttu oli tarvis välja selgitada, milline on teiste elustiiliga seotud tegurite tähtsus ja nende osakaal riski kujunemisel.

Tuginedes avaldatud kliinilistele aruannetele, mis näitasid, et psoriaasipatsientidel esines kõrgenenud südame- ja ajurabanduse kujunemise ja selle tagajärjel suremise risk, hakkas dr Ward koos oma kolleegidega uurima, kas nende psoriaasiga hiiremudelil esinevad samuti südametüsistused, mis meenutaksid inimeste haigusega kaasnevaid. Nendega tegid koostööd veresoontekahjustuste valdkonna eksperdid - meditsiinikooli dotsent Yunmei Wang (PhD) ning meditsiinikooli kardiovaskulaaruuringute professor ja asutuse University Hospitals Case Medical Center kardiovaskulaarmeditsiini osakonna juht Daniel I. Simon (MD).

"Meie arvates võis suurt keha pinda hõlmav krooniline põletik olla nahahaigust põdevatel patsientidel suurenenud kardiovaskulaarsete tüsistuste riski põhjuseks; seni aga polnud mei võimalust seda modelleerida ja kindlalt tõestada," ütleb dr Wang.
Ward mõõtis koos oma kolleegidega verehüübe teket psoriaasiga ja normaalsetel hiirtel, leides, et haigetel hiirtel oli vastav aeg oluliselt lühem. Selline lühenenud soonte ummistumise aeg sarnaneb suurema veresoonte ummistumise riskiga inimestel, mis võib põhjustada aju- või südamerabanduse. Täiendav uurimine näitas, et nahahaigusega hiirtel esines ka veresoonte seina põletik, mis sarnanes ateroskleroosi korral täheldatule.
Oluline ja psoriaasipatsientide jaoks väga tähendusrikas on asjaolu, et dr Wardi uuringuga suudeti tõestada, et nahahaigust taanduma sundides vähenes ka kardiovaskulaarne põletik ja verehüübe teke.

"Meie tähelepanekud, mis puudutavad sooneseina põletikust paranemist ja hüübe tekke vähenemist pärast haiguse nahaspetsiifilist taandumist, tõestavad täiendavalt, et nahapõletik soodustab vaskulaarset põletikku ja tromboosi, ning lubavad üsna veenvalt arvata, et nahahaiguse jõuline ravi võib tõkestada kardiovaskulaarhaiguse kujunemisteed psoriaasipatsientidel," ütleb dr Ward.


Äripäev
02. June 2016, 12:54

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi