Kõrvetised algavad esimesest ampsust

Kõrvetised on väga levinud sümptom ja kümned miljonid inimesed kogevad seda ebameeldivat tunnet vähemalt kord kuus.

Hammustage tükk pitsat ja teie seedeelundkond hakkab tööle. Magu täitub hapetega, mis on valmis toitu seedima. Paljudel inimestel tõusevad need happed kiiresti mööda söögitoru üles, tekitades kõrvetavat valu rinnaosas.

Et mõista, mis põhjustab kõrvetisi, jälgigem pitsatüki teekonda. Kohe kui olete suutäie alla neelanud, jõuab see mööda söögitoru makku. Klappi meenutav lihaste ring, nn alumine söögitorusfinkter avaneb, et lasta toit sisse. Seejärel peab ta uuesti sulguma, et välistada maohappe sattumist söögitorru.

Mõnel inimesel sfinkter ei sulgu ning hape tõuseb mööda söögitoru üles (nn happe refluks), tekitades valu. Happe refluks ei tähenda siiski tingimata kõrvetisi ning kõrvetisi meenutavad sümptomid ei tähenda alati happe refluksi, kuna valul võib olla ka  muu tekkepõhjus.

Happe refluksi üheks sümptomiks on kõrvetised - kõrvetav valu rinna keskel. Reeglina tekivad kõrvetised pärast söömist ja võivad kesta mitu tundi. Ebameeldiv tunne võib suureneda, kui heita pikali või kummardada. Teised happe refluksi sümptomid on hapuka maitsega vedelik kurgu tagaseinal, raskendatud neelamine või tunne, nagu söök oleks kurku või rindu kinni jäänud. Kroonilise köha või astma hoo põhjused võivad samuti peituda happe refluksis.
Kõrvetiste eest ei ole keegi kaitstud, kuid mõned faktorid mõjutavad sfinkteri tööd ja mao poolt toodetava happe kogust. Kõrvetiste tekkimise risk on kõrgem inimestel, kes kannatavad liigse kehamassi all, kes eelistavad suuri portsjone, kannavad kitsaid riideid või suitsetavad.

Reeglina ei kujuta kõrvetised suurt ohtu tervisele, kuid tugev, sage ja pikk happe refluks võib põhjustada tüsistusi. Kui teil esinevad tugevad hood kaks või enam korda nädalas, siis on võimalik, et teil on välja arenenud gastroesofageaalne refluks (GER - söögitoru limaskesta põletik) ning sellisel juhul peaksite külastama arsti. Samuti võib see haigus põhjustada söögitoru seintes olevate rakkude muutust, mis on tuntud veel kui Barretti söögitoru. Need muutused võivad suurendada söögitoruvähi tekkeriski.

Ärkate kurguvaluga, köhaga või kibeda maitsega suus? See võib olla öine happe refluks, mis võib kujutada endast suuremat ohtu. Lisaks unehäiretele suurendab öine refluks söögitoru kahjustuse riski, kuna hape jääb kauemaks söögitorru pidama, kuna une ajal neelame vähem hapet neutraliseerivat sülge, kui ärkvel olles.
Kuidas võidelda kõrvetistega kodustes tingimustes? Nõrku kõrvetiste sümptomeid võib kõrvaldada muutes päevakava. Õhtusöök tuleks lõpetada vähemalt kolm-neli tundi enne magamaminekut. Sööma peaks väikeste koguste kaupa ja hiliseid vahepalasid tuleks hoopis vältida.


Kuidas ennetada kõrvetisi?
Jälgige oma toidusedelit
Mõned toiduained põhjustavad teistest enam kõrvetiste tekkimist, kuna koos nendega satub makku lisahape või nad pärsivad alumise söögitorusfinkteri tööd. Vältige tomateid, sibulat, küüslauku, šokolaadi, piparmünti, rasvast toitu, tsitrusemahla, sh apelsine ja greipe. Kui avastate, et kõrvetisi tekitab vürtsine toit, proovige leebemaid variante. Nii ei pea te oma lemmikroogadest täielikult loobuma.

Jälgige, mida joote
Kõrvetisi võivad tekitada ka mõned joogid: kohv, tee, mullivesi, alkohol, tomati- ja apelsinimahl. Kuid kui need ei kutsu esile happe refluksi sümptomeid, ei pea te neid jooke vältima.

Muutke oma tavapäraseid harjutusi
Füüsilised harjutused võivad suurendada koormust kõhule ja sellega happe refluksi tekkimise riski. Näitena võid tuua sellise jooga poosi nagu "alla vaatav koer". Probleeme võivad tekitada ka kõhulihaste harjutused, kuna liikumine võib paisata hapet söögitorru.

Tõstke voodipäis ülespoole
Kui teil on öine refluks, proovige panna midagi voodijalgade alla selliselt, et päis oleks tagumisest otsast umbes 15 cm kõrgemal või kasutage kiilukujulist patja. See asend takistab happe voolamist söögitorru. (Ärge kasutage pea tõstmiseks suurt hulka patju, kuna keha on siis asendis, mis suurendab kõrvetisi). Refluks tekib harvem vasakul küljel magades.

Kandke laia lõikega riideid
Teine võimalus kõrvetiste vähendamiseks on kõhule avaldatava surve vähendamine. Võtke kaalust alla ja kandke laia lõikega riideid ja vöösid.

Kõrvetised raseduse ajal
Paljud lapseootel naised kaebavad kõrvetiste üle eriti teisel ja kolmandal trimestril. Sümptomeid võib leevendada, süües väikeste koguste kaupa, vältides praetut ja teravat toitu ja söögijärgset uinakut. Enne spetsiaalsete preparaatide sissevõtmist peavad rasedad kindlasti arstiga konsulteerima.

Kõrvetised ja sooda
Populaarset rahvameditsiini vahendit soodalahust kasutada ei tasu. Sooda küll neutraliseerib happe ja kõrvaldab mõneks ajaks halva enesetunde, kuid sooda sissevõtmisel tekkiv süsihappegaas ärritab maonäärmeid, mis hakkavad eraldama soolhapet. Sooda regulaarsel söömisel tekivad tõsised soolade ja vee tasakaalu häired organismis.

Kõrvetiste ravimid: katvad preparaadid
Sümptomite leevendamiseks kasutatakse katvaid preparaate ehk antatsiite. Nagu on juba nimetusest näha, katavad need ravimid seedetrakti limaskesta, kaitstes seda maohappe mõju eest. Antatsiit neutraliseerib maohalle, kuid see pestakse kiiresti maost välja. Antatsiitide liigne tarvitamine võib põhjustada kõrvalnähte. Suuremate kõrvetiste korral ei pruugi antratsiidid aidata.

Kõrvetiste ravimid: maohappe blokeerijad
Sellised ravimid maohappe hävitamise asemel pärsivad või peatavad selle tootmise. Neid preparaate (ranitidiin, omez, omeprazol jne) võib määrata ainult arst. Vale tarvitamise korral võivad need põhjustada vastupidist efekti - mao happelisuse suurenemist.

Milliseid preparaate valida?
Milline ravim teile kõige rohkem sobib, sõltub paljudest asjaoludest. Kui sageli tekivad kõrvetised? Kui tõsised on nähtud? Kas tahate kiiret leevendust või ennetamist? Teie arst aitab valida just teile sobiva ravi.

Äripäev
27. May 2016, 12:11
Vaata EST või RUS arhiivi