Mis on laste skolioos?

Röntgenülesvõte skolioosiga neiust.
Röntgenülesvõte skolioosiga neiust.Foto: Scanpix
Lastel võib esineda mitut tüüpi skolioosi ehk lülisamba kõrverdumist. Kõige sagedamini 80-85% nn idiopaatiline skolioos.

Skolioos on lülisamba deformatsioon kolmes tasapinnas otse, külg ja rotatsioon ümber oma telje. Teisisõnu on see lülisamba haiguslik kõverdumine külgsuunas.

Sõna idiopaatiline tähendab "põhjus teadmata". Ehkki skoolioosi täpne põhjus on teadmata, on väga tõenäoline, et tegemist on geneetilise haigusega.

Idiopaatiline skolioos ei ole haigus, mille võib kellegi käest saada nagu nakkuse. Samuti ei ole midagi teha haiguse ennetamiseks. Seega on naiivne arvata, et põhjuseks võib olla liiga kaua arvuti ees istumine või raske seljakott. Halb rüht ei ole skolioosi põhjuseks, hoopis skolioos põhjustab rühihäire. Idiopaatiline skolioos ei ole eluohtlik haigus ja väikesed kõverused ei põhjusta tervisele probleeme. Kui deformatsioon on suur, põhjustab see probleeme kopsude ja südame tegevuses. Kui deformatsioon on väga suur, võib see põhjustada halvatusi.

Laste ja noorukite idiopaatiline skolioos ei põhjusta seljavalusid, suure deformatsiooni korral võib esineda ebamugavustunnet. Röntgenülesvõttel mõõdetakse kõverdust kraadides. Kõverdus alla 10 kraadi  ei ole skolioos, seda ravima ega jälgima ei pea.
Idiopaatilise skolioosi kõverdused ei õigu mitte kunagi iseenesest. Skolioosikõverusi saab korrigeerida ainult korseti või kirurgilise raviga. Praegusel ajal ei ole teadauslikult tõestatud, et oleks mingit mõju kõverdusele ravivõimlemisel, elektrilisel stimulatsioonil, manuaalteraapial. Kuni lülisamba deformatsioon ei ole väga suur, ei ole soprdiga tegelemine keelatud. Vastupidi, on hea, kui laps on füüsiliselt heas vormis.

Idiopaatilise skolioosi ravivõimalused
Jälgimine kaks korda aastas väikeste kõverduste korral kasvavatel lastel ja mõõdukate kõverduste korral, kui kasv on lõppenud. Kõverdused 20– 40 kraadi võib ravida korsetiga. Kuid selles ei olda ühisel seisukohal. Korsetiravi on lapsele raske, sest korsetti on vaja kanda 23 tundi ööpäevas ja pärast korseti ärajätmist tuleb väga sageli kõverdus tagasi ja korsett ei kontrolli lülisamba pöördumist ehk rotatsiooni. Seega ka roideküür jääb alles. Seega korsetiga saab operatiivset ravi edasi lükata, kui laps on operatsiooniks veel liiga noor.
Operatiivne ravivajadus algab, kui deformatsioon on üle 40-45 kraadi.

Praegu kasutatakse deformatsiooni korrigeerimiseks enamasti tagumist juurdepääsu, lülid fikseeritakse kruvidega varraste külge. Deformatsioon korrigeeritakse kõigis kolmes tasapinnas. Operatsioon toimub neuromonitori kontrolliga, mis aitab vältida operatsiooniaegseid tüsistusi. Operatsioonijärgne haiglas viibimine umbes nädal.Kooli saab minna 2-3 nädala pärast. Korsetti peale operatsiooni ei ole vaja. Operatsioonijärgselt saab tegeleda oma harrastustega, kaasa arvatud sport ja ballett, tavaliselt pool aastat kuni aasta pärast operatsiooni.
Mis juhtub, kui mitte opereerida kõverdusi üle 40-45 kraadi? Selliste kõverduste edasise suurenemise risk on väga suur ka pärast lapse kasvamise lõppu ja kui kõverdus fikseerub, st keha painutamisega ei ole korrigeeritav, on operatsioon palju raskem ja ka tulemus ei ole enam nii hea.

Skolioosi välised tunnused:
Õlgade erinev kõrgus
Talje asümeetria
Ette kummardudes nähtav ühelpool roide küür

Äripäev
04. May 2016, 15:07

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi